Δίποντο με ανατροπή για τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε δύσκολα απέναντι στον μαχητικό Παμβοχαϊκό αλλά με ανατροπή (1-2 σετ) έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου πήρε τη νίκη και το δίποντο που τον διατηρεί στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τη 19η αγωνιστική.

Το καθαρό μυαλό του Γιάκομπσεν, η κλάση του Γιορντάνοφ αλλά και η… αθόρυβη δουλειά του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου έπαιξαν σημαντικό ρόλο στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης για τον Παναθηναϊκό. Ο Παμβοχαϊκός καλά διαβασμένος προσπάθησε να αποδράσει με τη νίκη αλλά στο φινάλε του τέταρτου σετ οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση και την ψυχραιμία να στείλουν το παιχνίδι στη ρώσικη ρουλέτα!

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα με τον Παναθηναϊκό να έχει μικρό προβάδισμα ενός πόντου μέχρι τον 10ο πόντο αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός βγήκε μπροστά με 17-19 με δύο πόντους του Τσέλιου. Ο Ροντρίγκο Αμπράο με δύο επιθέσεις έκανε το 19-22 και ο Γκλαντστόουν με επίθεση και μπλοκ άνοιξε λογαριασμό με 22-25 για λογαριασμό του Παμβοχαϊκού.

Ο Γιορντάνοφ “ζεστάθηκε” στο σερβίς και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-1 στο 2ο σετ. Με τους Ανδρεόπουλο, Ράπτη και Ζήση να σταθεροποιούν την υποδοχή και τον Γιάκομπσεν να παίζει γρήγορα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 16-9. Τσέλιος και Γουάλαφ μείωσαν 16-12, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε το +4 μέχρι το τέλος του σετ και ισοφάρισε 25-19.

Στο τρίτο σετ, το μπλοκ-άμυνα λειτούργησε για τους φιλοξενούμενους που πήραν μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα από το ξεκίνημα. Με μίνι σερί 3-0 ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 17-12, ο Παναθηναϊκός δεν απάντησε και ο Ολιβέιρα έκλεισε το σετ 25-20 για το 1-2 σετ.

Στο κρίσιμο τέταρτο  σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 10-10. Εκεί, το σερβίς του Πελεκούδα χάλασε την υποδοχή του αντιπάλου. Με επίθεση Πεντίδη και μπλοκ του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 14-10. Με το σερβίς του Αμπράο η ομάδα του Βραχατίου ισοφάρισε 14-14, ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 20-20 ο Ράπτης, ο Γιορντάνοφ και ο Γιάκομπσεν κράτησαν το μικρό προβάδισμα με έναν πόντο και ο Ράπτης έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-2 σετ.

Με την συμπαράσταση και του κόσμου που… ζεστάθηκε από την ισοφάριση, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο 5ο σετ και πιο αποφασιστικά. Με Γιορντάνοφ και Ανδρεόπουλο προηγήθηκε 6-3 ενώ οι “πράσινοι” κράτησαν το προβάδισμα 8-5 και με τον Γαλλιώτο στο σερβίς έκαναν σερί 3-0 και ξέφυγαν 11-5. Ο Ράπτης με επίθεση και τα διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων έκλεισαν το σετ (15-6).

Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Ήταν ένα πραγματικά δύσκολο ματς και για εμάς ξεκίνησε μια σειρά δύσκολων αγώνων που ήταν  νικηφόρο. Ήμασταν άρρυθμοι για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά βρήκαμε τα χαρακτηριστικά μας. Τόσο από το σέρβις όσο και στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε δίκαια στη νίκη».

Κώστας Δεληκώστας: «Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Η άνοδος των Γιορντάνοφ και τα δικά μας λάθη στο 4ο σετ έκριναν τον αγώνα. Παίξαμε με έναν αντίπαλο που είναι ένα επίπεδο πάνω από μας αλλά τον κοιτάξαμε στα μάτια και παλέψαμε ακόμα και για τη νίκη. Στα σετ που πήραμε είχαμε καλό μπλοκ άμυνα. Κρατάμε τον βαθμό και συνεχίζουμε».

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-18, 25-19
3ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 25-23
5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-5, 15-6

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκος Α.Ο. προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-19, 20-25, 25-23, 15-6) σε 122′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος Δ.): Γιάκομπσεν 6π., (5/7επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 27 (26/46, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 13 (9/21, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 68%υπ., 42%αρ.), Πανταλέων 3 (1/5, 2 μπλοκ), Ράπτης 24 (20/41, 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 70%υπ., 20%αρ.), Πελεκούδας 6 (4/10, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 58%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 3 (2/4, 1 μπλοκ), Γαλλιώτος 1 (1 άσσος).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2επ.), Ολιβέιρα 15 (15/31, 57%υπ., 13%αρ.), Γκλαντσόουν 12 (8/14, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσέλιος 8 (7/10, 1 μπλοκ), Ροντρίγκο Αμπράο 12 (10/33, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 27%αρ.), Γουάλαφ 12 (10/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κωτσάκης (λ. – 40%υπ., 13%αρ.), Μακρυγιάννης, Δημητούλης, Συναδινός.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...