Ανατροπή νίκης με… παράδοση για Κηφισιά

Η παράδοση των ταϊ-μπρεϊκ μεταξύ Κηφισιάς και Φοίνικα Σύρου συνεχίστηκε στο Ζηρίνειο. Οι «κυανόλευκοι» των Βορείων προαστίων αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 από τους «Πειρατές» στο τέλος με το 3-2 πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη που τους φέρνει στην 7άδα της Volleyleague.

Σε ένα ματς- διαφήμιση, Κηφισιά και Φοίνικας Σύρου πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και εντυπωσιακές στιγμές σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο σερβίς-υποδοχή και είχε συναρπαστική εξέλιξη και διακύμανση.

Ο Φοίνικας Σύρου με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ  να κάνει μια ακόμη καλή εμφάνιση (25) έφθασε στο 1-2, ωστόσο αυτό δεν του αρκούσε για να πάρει τη νίκη.

Η Κηφισιά βγάζοντας πάθος και ενέργεια στο παιχνίδι της και με κορυφαίους τους Τεϊλορ Χαντ (26), Νίκο Παπαγγελόπουλο (15) και Ιγκόρ Ντε Σόουζα (16), έκανε την ανατροπή φθάνοντας στο σημαντικό δίποντο.

Ένα δεύτερο δίποντο που φέρνει τους «κυανόλευκους» στην 7η θέση και τους δίνει ψυχολογία και δύναμη για την συνέχεια.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το πρώτο σετ στο Ζηρίνειο με την Κηφισιά και τον Φοίνικα να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, αλλά στο τέλος οι Συριανοί να είναι αυτοί που χαμογέλασαν με το 25-23.

Ένα σετ που κρίθηκε κατά πολύ στο σερβίς-υποδοχή και στις λεπτομέρειες. Εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έχοντας πρωταγωνιστή τον Πέτερλιν έμειναν όρθιοι παίρνοντας το προβάδισμα.

Η Σύρος ξεκίνησε δυνατά με τον Γιορντάνοφ κάνοντας το 2-4, ωστόσο το σερβίς του Ιγκόρ Ντε Σόοουζα και οι δύο συνεχόμενοι άσοι του έφεραν το 8-6 για την Κηφισιά που με τον Χαντ λίγο αργότερα έκανα το 11-9

Με τα λάθη της Κηφισιάς, τον Λίνζ και τον άσο του Πέτερλιν ο Φοίνικας προσπέρασε με 11-14, ο Γιορντάνοφ έκανε το 14-17, όμως οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν και με το μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και τον άσο του Χαντ ισοφάρισαν σε 17-17.

Ο Πέτερλιν έφερε τον Φοίνικα στο 17-19, αλλά με ένα σερί 4-0 η Κηφισιά προσπέρασε με 21-19 και 22-20 με τον Χαντ ζεστένωντας τους φίλους τους στις εξέδρες.

Ο Φοίνικας όμως φρόντισε να μιλήσει τελευταίος και με δύο πόντους του Πέτερλιν και άουτ του Χαντ έκανε το 22-23, η Κηφισιά ισοφάρισε σε 23-23 με τον Καναδό διαγώνιο, αλλά οι «κυανέρυθροι» με τους Γάτση και Γιορντάνοφ έκαναν το 23-25 αποκτώντας το προβάδισμα.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο καθώς η Κηφισιά μπήκε καλύτερα, απέκτησε προβάδισμα και βγάζοντας περισσότερο πάθος στο παιχνίδι του έφθασε εύκολα και γρήγορα στην ισοφάριση.

Ένα σετ όπου η Κηφισιά κατάφερε να έχει τον έλεγχο από το πρώτο τεχνικό ταϊμ-αουτ και να την διευρύνει με τον άσο του Σόουζα και την άστοχη επίθεση του Γιορντάνοφ που έκανε το 12-6. Οι «Πειρατές» προσπάθησαν να ξαναμπούνε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 14-11 με τον Πέτερλιν, όμως η Κηφισιά με νέο άσο του Χαντ και τον Παγγελόπουλο απέκτησε εκ νέου διαφορά ασφαλείας με το 18-12 και στο τέλος με τον Καναδό έφθασε στο 251

Στο τέταρτο σετ ο Φοίνικας Σύρου με τον Γιορντάνοφ φρόντισε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα αντέχοντας στην αντεπίθεση των «κυανόλευκων».

Οι Συρινοί του Κάσμαρτσεκ έβγαλαν περισσότερο ενέργεια στο σετ κάνοντας με το καλημέρα το 3-5 με μπλοκ στον Χαντ. Οι γηπεδούχοι με καλή υποδοχή και επίθεση έφθασαν στο 10-10, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί έφθασαν στο 12-16 και με τον Γιορντάνοφ στο 13-17.

Η Κηφισιά με τον Σόναρι πλησίασε κάνοντας το 16-18, ενώ το λαθος του Λίνζ έφερε την διαφορά στο ελάχιστο (17-18), για να ισοφαρίσουν οι «κυανόλευκοι» σε 20-20.

Η ποιότητα όμως και εμπειρία του Γιορντάνοφ έφερε τον Φοίνικα Σύρου στο 21-23 και το 22-24, ο Χαντ μείωσε σε 23-24 αλλά το λάθος σερβίς του Νικήτα Εφραιμίδη έγραψε το 23-25 και το 2-1 για την ομάδα των Κυκλάδων.

Παρά το προβάδισμα του Φοίνικα η Κηφισιά κατάφερε να απαντήσει στο 4ο σετ και να στείλει την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ. Ένα ακόμη μεταξύ των δύο ομάδων που συνεχίζουν την παράδοση των 5 σετ προκειμένου να λύσουν τις διαφορές τους.

Με τον Χαντ και Σόουζα η Κηφισιά έκανε το 8-5 και με το σερβίς του Σονάρι το 13-8 δείχνοντας πολύ σκληρή για να πεθάνει. Η διαφορά πήγε στους +6 με το 14-8, ο Φοίνικας με το Γιορντάνοφ και το λάθος των γηπεδούχων μείωσε σε 14-10 και με άσο του Βούλγαρου διαγώνιου σε 15-12.

Ο Παπαγγελόπουλος επανέφερε την διαφορά στο 17-12 και παρά το ότι οι «Πειρατές» έκαναν  το 17-14 και το 18-15 με τον Γιορντάνοφ, ο Χάντ έγραψε το 19-15 για τους γηπεδούχους.

Ο Γάτσης και ο άσος του Πέτερλιν κράτησε ζωντανό τον Φοίνικα με το 20-18, όμως ο Σονάρι έφερε το +3 για την Κηφισιά (21-18) και ο Σόουζα με κόντρα επίθεση έκανε το 22-19.

Με τον Νίκο Παπαγγελόπουλο να είναι ασταμάτητος η Κηφισιά έκανε το 24-21, ο Πετερλιν μείωσε στο 24-21 αλλά ο Σονάρι από το κέντρο έκανε το 25-22 και το 2-2.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ όπου ο Φοίνικας Σύρου με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε το προβάδισμα με 1-2 και 2-3, ωστόσο το λάθος σερβίς του Βούλγαρου και το μπλοκ που δέχθηκε από τους Παπαγγελόπουλο έκανε ο 4-3 για τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες ρισκάροντας στο σερβίς έφθασαν στο 5-5 με τον Παπαγγελόπουλο, ο on fire Γιορντάνοφ έκανε το 6-7, αλλά ο επίσης εντυπωσιακός Χαντ με δύο προσωπικές του επιθέσεις έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά με 8-7.

Ο Γάτσης με δύο συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε διαδοχικές φορές για την Σύρο (8-8, 9-9), ο Σόουζα έκανε το 10-9 και 11-10.

Η Κηφισιά με το λάθος σερβίς του Λίνζ έκανε το 12-11, ο Πέτερλιν το 12-12,ωστόσο το λάθος των Συριανών, το μπλοκ στον Πέτερλιν αλλά και ο άσος του Νικολάκη έφερε το 15-12 για την Κηφισιά και το 3-2 με μεγάλη ανατροπή.

Τα σετ: 23-25, 25-15, 23-25, 25-22, 15-12

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (3 άσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 26 (23/49 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 16 (12/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 35% άριστες), Παπαγγελόπουλος 15 (12/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ. – 57% άριστες), Κάπελλας –λ (79% υπ. – 67% άριστες) / Πολυχρονιάδης-λ, Παπαδόπουλος.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1 άσο), Λινζ 16 (13/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (24/44 επ., 1 άσο), Πέτερλιν 17 (15/26 επ., 2 άσοι, 42% υπ. – 23% άριστες), Γάτσης 9 (8/10 επ., 1 άσο), Ζήσης –λ (65% υπ. – 65% άριστες) / Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι.