Άνετη πρόκριση στα τελικά για τον ΠΑΟΚ

Με 3-0 νίκες ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε καθαρά της Κηφισιάς στην τρίτη μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης των Play Offs της Volley League.

Οι Κυπελλούχοι μπήκαν δυνατά στο σετ και κατάφεραν να προηγηθούν με 3-7, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του σετ και διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα, έφτασε στο 0-1 (16-25).

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ανταγωνιστικό. Η Κηφισιά αντέδρασε  και προηγήθηκε 11-6 αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Μουαγκουτουτία στο σερβίς και ένα σερί 8 πόντων ισοφάρισε σε 14-14 ενώ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων, πέρασε μπροστά στο σκορ (17-14) για το 0-2 (17-25 Μουαγκουτουτία).

Παρόμοια εικόνα και στο τρίτο σετ, η Κηφισιά προπάσπάθησε αλλά ο ΠΑΟΚ με σωστή τακτική δεν άφησε τους γηπεδούχους να… ελπίζουν σε κάτι παραπάνω, με το τελικό 20-25 να στέλνει τους Θεσσαλονικείς στα τελικά του πρωταθλήματος,

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Κουτσούλας

Τα σετ: 3-0 (16-25, 17-25, 20-25)

1ο σετ: 3-8, 10-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 21-15, 17-25
3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 20-25