‘Ανοιξε το… σκορ η Κηφισιά!

Προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς των πλέι οφ πήρα η Κηφισιά η οποία πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στην παρθενική  εμφάνιση σε ημιτελικούς, με 3-2 κόντρα στον μαχητικό Φοίνικα Σύρου.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών οι Ζόραν Γιοβάνοβιτς με 26 πόντους,  Γιάννης Ρουμελιωτάκη με 18, και Όλεγκ Κόβαλτσουκ με 7 ενώ να σημειωθεί ότι οιγηπεδούχοι έχασαν από το δεύτερο σετ τον εμβληματικό, Κώστα Χριστοφιδέλη με ενοχλήσεις από τη γάμπα.

Η Κηφισιά ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, ήταν πιο αποτελεσματική σε επίθεση και στο μπλοκ, ενώ  από την άλλη πλευρά οι «Πειρατές» δεν μπορούσαν να είναι απειλητικοί αφού ο  Ντόκιτς δεν μπορούσε να τελειώσει τις μπάλες που έπαιρνε.

Οι παίκτες του Φοίνικας έκαναν πολλά λάθη και με χαμένο σερβίς του Ντόκιτς και επίθεση άουτ του Κάλντγουελ, βοήθησαν την Κηφισιά να ξεφύγουν με τρεις (20-17). Το +3  οι γηπεδούχοι κράτησαν μέχρι το τέλος, το οποίο πήραν εύκολα με 25-22 αλλά έχασαν τον Χριστοφιδέλη!

Ατυχία Χριστοφιδέλη

Χωρίς τον έμπειρο ακραίο -που έδειχνε να κουτσαίνει στην αλλαγή των πάγκων- ξεκίνησε η Κηφισιά το δεύτερο σετ με τις ισορροπίες να αλλάζουν. Ο Φοίνικας ανέβασε την απόδοση της, πήγε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8 και με τον Κάλντουελ πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +3 (13-16).

Ένα σερί 4-0 των γηπεδούχων έκανε το 17-16 αλλά οι Συριανοί εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη στο τελείωμα του σετ, ισοφάρισαν σε 1-1 κατακτώντας το σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Αρσενιάδη μπήκε δυνατά και αποφασιστικά, εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία στην υποδοχή των Συριανών και από τα μέσα του σετ πήραν σημαντικό προβάδισμα 4-6 πόντων με 18-14 και 21-15 με τον Κόβαλτσουκ. Στη συνέχεια η ομάδα των βορείων προαστίων, διατήρησε άνετα την υπέρ της διαφορά μέχρι το τέλος, το οποίο κατέκτησαν με 25-19, ύστερα από σέρβις του Πάρις στο φιλέ.

Ανατροπή και 2-2 ο Φοίνικας

Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά πήρε σημαντικό προβάδισμα με20-16 και 22-19 και έδειχνε ότι  ήταν πολύ κοντά να «καθαρίσει» τη νίκη. Οι «Πειρατές» δεν τα παράτησαν, πίεσαν στο σέρβις και με μπροστάρη τον πασαδόρο Ματέο Πάρις γύρισαν το σετ.  Με σερί 5-0 προσπέρασαν με 22-24, ο Ρουμελιωτάκης μείωσε σε 23-24 αλλά με επίθεση του Παπαδόπουλου κατάφεραν να πάρουν το σε τα με 23-25 να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να στείλουν το ματς στο ται-μπρέικ.

Νεύρα, κόκκινες και 3-2

Στο ται μπρέικ είχαμε μεγάλη κόντρα μεταξύ των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-7 και 6-8 αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-8 με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Ανδρεάδη. Στην επόμενη φάση είχαμε μεγάλη ένταση και νεύρα από τους παίκτες των δύο ομάδων με αποτέλεσμα ο διαιτητής Γεωργουλέας να δώσει από μία κόκκινη σε Παπαγγελόπουλο και Πάρις και το σκορ να διαμορφωθεί σε 8-9.

Ο Ρουμελιωτάκης ισοφάρισε σε 9-9, ο Γιοβανοβιτς έδωσε προβάδισμα με 10-9. Λίγο αργότερα πάλι ο Σέρβος διαγώνιος και ο κεντρικός Μπίσετ εκτόξευσαν τη διαφορά σε 14-11. Ο Φοίνικας μείωσε σε 14-12 αλλά και πάλι ο Γιοβάνοβιτς, ήταν εκεί και με καθοριστική επίθεση, υπέγραψε το 15-12 και το τελικό 3-2 που ήταν το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Κώστας Αρσενιάδης( προπονητής Κηφισιάς): «Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά λόγια. Κάναμε το 1-0 στις νίκες. Βγάλαμε ψυχή στο γήπεδο. Κάθε μέρα που περνάει μας δίνει και μια επιπλέον δυσκολία. Είναι σα να μας παίζει η τύχη ένα περίεργο παιχνίδι. Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο. Κρατάμε το 1-0 και βλέπουμε

Ντούσκο Νίκολιτς( προπονητής Φοίνικας Σύρου): «Η Κηφισιά έχει το πλεονέκτημα του 1-0, είναι όμως μόνο το πρώτο βήμα. Είχαμε ευκαιρίες για να πάρουμε το προβάδισμα στη σειρά, αλλά τις χάσαμε. Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας. Δεν είναι, όμως, δυνατόν να νικήσουμε την Κηφισιά όταν ο διαγώνιος και καλύτερος επιθετικός μας Ντόκιτς κάνει τόσα λάθη. Πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσει το επίπεδο απόδοσής του. Στο επόμενο παιχνίδι όλα είναι ανοιχτά. Περιμένω μεγάλη μάχη».

Τα σετ 3-2: 25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Μπίσετ 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 18 (16/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -54% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (24/46 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 47% υπ -33% άριστες), Κάπελλας, Κόβαλτσουκ 7 (5/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -33% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 6 (3/8επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ -50% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/41 επ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 15 (15/24 επ, 55% υπ -41% άριστες) / Ζήσης (λ, 64% υπ -36% άριστες), Ηλίας, Λάππας 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ).