Αντέδρασε και επέστρεψε στις νίκες

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες αλλά και την αποχώρηση του βασικού πασαδόρου, Ματέο Πάρις, ο Φοίνικας Σύρου με πολύ καλή εμφάνιση επικράτησε του Ηρακλή Χαλκίδας 3-0 και επέστρεψε στις νίκες την 20η αγωνιστική.

Με πίεση από το σερβίς και “αιχμή του δόρατος” στην επίθεση τον Βραζιλιάνο ακραίο Ρεϊνάλντο (20π), το Πειρατικό πήρε ένα “τρίποντο” βαθμολογικής αλλά κυρίως ψυχολογικής σημασίας. Οι νησιώυες ανέβηκαν στους 33βαθμούς αλλά η τέταρτη θέση είναι… δύσκολη υπόθεση καθότι οι αγώνες που απομένουν για τους Συριανούς είναι με αντίπαλους τους δυο “αιωνίους”.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο λίμπερο του Φοίνικα, Δημήτρης Ζήσης αγωνίστηκε με υψηλό πυρετό ενώ ο Νίκολιτς προσπάθησε να τον «κρύψει» από το σημάδι.

Από την άλλη, ο Ηρακλής Χαλκίδας με πολλά λάθη στα δύο πρώτα σετ δεν μπόρεσε να κοντράρει ενώ όταν μπήκε στον αγώνα στο τρίτο σετ δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση παρότι έχανε με 16-13, προηγήθηκε 19-21 αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ τελείωσε τον αγώνα με 3-0.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-11, 25-12
3ο σετ: 8-7, 16-13, 19-21, 25-22

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις 3 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-19, 25-12, 25-22

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Δημητριάδης 1 (άσος), Χήρας 5 (3/6 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 12 (11/23 επ, 1 άσος), Ρεινάλντο 20 (13/25 επ, 4 άσoι, 3 μπλοκ 85% υπ – 46% άριστες), Εφραιμίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -42% άριστες), Τουράνιανιν 10 (5/8 επ, 3 άσοι 2 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 43% υπ – 29% άριστες), Σζάρεκ, Κουμιώτης,

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Κανελλος 1 (1/1 επ), Ντίνας 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 4 (4/14 επ, 50% υπ – 17% άριστες), Ρενάν 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 7 (7/12 επ, 41% υπ – 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 46% υπ -23% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος 2 (2/4 επ), Γαλιώτος, Τόρες 1 (1/2 επ).