CEV CUP

Αντίο Ευρώπη από ΠΑΟΚ

Τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας γνώρισε στην Γαλλία ο ΠΑΟΚ καθώς ηττήθηκε με 3-1 από την Τουρ που εξασφάλισε την παρουσία τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η προσπάθεια του ΠΑΟΚ για πρόκριση στα προημιτελικά του Συνομοσπονδίας κράτησε για 2 σετ, ωστόσο η Τουρ έδειξε περισσότερο έτοιμη και αγωνιστικά καλύτερη από τον Δικέφαλο του Βορρά και με την 2η νίκη της σφράγισε το εισιτήριό της στην 8αδα.

Οι «ασπρόμαυροι» του Γιάννη Καλμαζίδη αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 και στο τρίτο σετ ήταν μαζί με τους Γάλλους μέχρι το 14-14. Ωστόσο η συνέχεια δεν ανήκε στον ΠΑΟΚ αλλά στην Τουρ που με κορυφαίους τους Μπάρνς και Άλβες Καμπράλ που είχαν 21 πόντους και τον Κονέσνι με 15 έφθασε στη νίκη με 3-1 κερδίζοντας το χειροκρότημα των φιλάθλων της.

Ο ΠΑΟΚ έχοντας μόλις35% στην επίθεση δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αφού από τα μισά του τρίτου σετ και έπειτα έχασε την επαφή του με τους γηπεδούχους. Καλύτερο για τους «ασπρόμαυρους» ο Σάσα Στάροβιτς που είχε 16 πόντους με 33% αποτελεσματικότητα και ο Ντάντε 12 με χαμηλά ποσοστά στην επίθεση (33%).

Στο πρώτο σετ η Τουρ με το 25-20 έκανε το 1-0, ωστόσο στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε καλύτερα στοιχεία στο παιχνίδι του και με το 19-25 έκανε το 1-1 δημιουργώντας τις βάσεις για μια καλύτερη συνέχεια.

Μια συνέχεια που ήταν καλή για τον Δικέφαλο του Βορρά που προηγήθηκε με 2-6, ωστόσο η Τουρ ισοφάρισε ε 9-9 με τις δύο ομάδες να πηγάινουν μαζί μέχρι το 14-14. Εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-14 και 18-15 για να φθάσουν στο 20-16. Παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να ξαναμπεί στο παιχνίδι (20-18), η Τουρ έκανε το 25-19 και το 2-1.

Το τρίτο σετ ήταν ένας μονόλογος της Γαλλικής ομάδας που είχε τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα από την αρχή. Χωρίς πρόβλημα η Τουρ κατάφερε να φθάσει στο 25-19 και το 3-1 και να γνωρίσει το χειροκρότημα των φίλων της.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης η Τουρ θα αντιμετωπίσει τους Τσέχους της Τσεζ Καρλβάρσκο που πέταξε εκτός Συνομοσπονδίας την Ρωσική Σουργκούτ.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 20-25, 25-19, 25-19)

ΤΟΥΡ (Μεντέι): Ερνάν Πουπέρεζ, Κονέσνι 15 (14/36 επ, 1 μπλοκ), Μπέρνς 21 (21/34 επ, 53% υπ -32% άρισες), Βαν Ντορν 11 (7/11 επ, 4 μπλοκ), Κολίν 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Καμπράλ 21 (19/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ, 18% άριστες) / Ενό (λ, 68% υπ -32% άριστες), Νεβό, Ζοφρουά 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γουάιτ, Ράμπιλερ

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Στάροβιτς 16 (14/40 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (7/17 επ), Σμαραγδής 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/11 επ, 74% υπ – 53% άριστες), Ντάντε 12 (9/27 επ, 3 άσσοι) / Γκαράς (λ, 52% υπ 24% άριστες),  Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 1 (1/3 επ), Σωτηρίου 2 (0/3 επ, 2 μπλοκ),