Απόδραση από τη Μίκρα για Φοίνικα Σύρου

Με το τρίποντο στις αποσκευές απέδρασε από τη Μίκρα ο Φοίνικας Σύρου καθώς έδειξε καλύτερος στις λεπτομέρειες από τον Ηρακλή και με το 3-0 πανηγύρισε τη νίκη παραμένοντας σταθερά στην 4άδα της Volleyleague αλλά πλέον σε απόσταση μόλις ενός βαθμού από Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ… Με καθυστέρηση 30 λεπτών η έναρξη της αναμέτρησης καθώς χρειάστηκε αντικατάσταση του γιατρού που είχε αρχικά ορισθεί απο τους γηπεδούχους.

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Φοίνικα Σύρου από την Θεσσαλονίκη, αφού στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής οι Συριανοί αν και «ίδρωσαν» αρκετά απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή, στο τέλος κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο αποτέλεσμα και με την 7η νίκη τους να παραμείνουν κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ένας αγώνας που ξεκίνησε με 30λεπτη σχεδόν καθυστέριση καθώς ο γιατρός του αγώνα ενεπλάκει σε τροχαίο ατύχημα με αποτέλεσμα να ειδοποιήσει πως δεν μπορεί να φθάσει στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι έπειτα από αγώνα δρόμου κατάφεραν να βρούνε νέο γιατρό ο οποίος έφθασε εντός προβλεπόμενου χρόνου στη Μίκρα και η αναμέτρηση ξεκίνησε έστω και με καθυστέριση.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 6-6, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί έκαναν το 10-6 και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού προηγούμενοι με 12-8 και 14-10.

Μια διαφορά που οι «κυανέρυθροι» μάζεψαν στο 14-13, αλλά ο «Γηραιός» με ένα νέο σερί κράτησε στο 18-14 και 20-16.Εκεί οι φιλοξενούμενοι του Ράτκο Παβλίσεβιτς έβγαλαν αντίδραση και με αποτελεσματικές επιθέσεις και πίεση στο σερβίς έκαναν το 20-20.

Ο Ηρακλής επανέκαμψε κάνοντας το 21-20 και 22-21, ωστόσο οι «Πειρατές» με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα και με ένα σερί 4-0 έφθασαν στο 22-25 και το 0-1.

Το δεύτερο σετ είχε εξίσου συναρπαστική εξέλιξη με το πρώτο καθώς οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, ωστόσο αυτοί που «χαμογέλασαν» ήταν οι «κυανέρυθροι» που κατάφεραν να πάρουν τους κρίσημους τελευταίους πόντους και με το 26-28 να κάνουν το 0-2 και να βάλουν τις βάσεις για το τρίποντο.

Οι «Πειρατές» προηγήθηκαν με 8-12 και 11-15 και είχαν τον έλεγχο του σετ έως το 15-18. Κάπου εκεί ο Ηρακλής ανεβάζοντας την απόδοσή του στον φιλέ ισοφάρισε σε 18-18 και 20-20, για να φθάσει στο σετ-μπολ με 24-22.

Ο Φοίνικας παρά την ανατροπή μπόρεσε να κάνει το 24-24 και να μείνει όρθιος, ο Ηρακλής είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με νέο σετ –μπολ στο 25-24, αλλά οι «κυανέρυθροι» ήταν αυτοί που τελικά πανηγύρισαν το σετ, αφού με το 26-28 έκανε το 0-2 αφήνοντας την απογοήτευση για τους «κυανόλευκους».

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο αφού οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ από την αρχή με 8-8 και 14-14.

Ο Φοίνικας Σύρου προηγήθηκε με 15-16, ο Ηρακλής προσπέρασε με 17-16 για να αποκτήσει εκ νέου το προβάδισμα οι Συριανοί με 17-18.

Ωστόσο μετά το 19-19 οι «κυανέρυθροι» έδειξαν περισσότερο ψύχραιμοι στην επίθεση κάνοντας το 19-22. Ο Ηρακλής παίζοντας το τελευταίο του χαρτί ισοφάρισε σε 22-22 και 23-23, αλλά και πάλι οι «Πειρατές» ήταν αυτοί που «μίλησαν» στο τέλος καθώς με το 23-25 έγραψαν το 0-3 πανηγυρίζοντας το τρίποντο στην Μίκρα.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 22-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 26-28
3ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 30 μπλοκ και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 26-28, 23-25) σε 89΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 5π. (2/8επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (7/20επ., 1 άσσος), Προύσαλης 1 (1/1επ.), Στουντζίνσκι 14 (11/25επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 47%υπ., 26%αρ.), Πεντίδης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 10 (10/26επ.) / Μπουράκης (λ. – 58%υπ., 33%αρ.), Βερβτσιώτης 1 (1/1επ.), Χατζηπαραδείσης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 17π. (16/34επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 11 (10/18επ., 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.), Χριστόφας 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λινάρδος 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Στερν 15 (14/24επ., 1 άσσος, 62%υπ., 35%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ. – 62%υπ., 35%αρ.), Βελούδης (λ), Μήλης.

Διακύμανση

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...