«Απόδραση» με δίποντο απ’ τη Χαλκίδα

Σε ένα συναρπαστικό ματς στη Χαλκίδα με αλλεπάλληλες ανατροπές, συγκινήσεις, θέαμα και αρκετές διακοπές, λόγω της αδιαθεσίας του Βραζιλιάνου άσου του MVP Ιγκόρ Ντε Σόουζα, ο ΑΟΠ Κηφισιάς με τον Παπαγγελόπουλο ξανά στο σχήμα της, έκαμψε στα σημεία, εκμεταλλευόμενη κυρίως τα λάθη των αντιπάλων, με 3-1 (25-20, 28-30, 25-21, 31-33, 15-10) τη σθεναρή αντίσταση του μαχητικού Ηρακλή Χαλκίδας και έπειτα από σχεδόν 3 ώρες αγώνα, πανηγύρισε την 3η φετινή εκτός έδρας νίκη της.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα με 24 πόντους ο Σόζουζα, τρεις περισσότερους είχε ο συμπαίκτης του Χαντ, ενώ  τοπ σκόρερ της αναμέτρησης με 31 πόντους αναδείχθηκε ο Γκόμεζ των γηπεδούχων.

Στο πρώτο σετ του η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε με 4-8 και με τον Ντε Σόουζα έφτασε στο +65-11. Οι γηπεδούχοι με τους Γκόμεζ και Μότα πλησίασαν αλλά η Αθηναϊκή ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων 18-22 μετά από επιτυχημένη κόντρα επίθεση του Χαντ για το 0-1 σετ με 20-25.

Οι γηπεδούχοι βελτιιώθηκαν στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 8-6 και 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γκόμεζ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους 18-14. Η Κηφισιά με κόντρα επίθεση του Χαντ πλησίασε στον πόντο 21-20 και έφτασε σε σετ μπολ 23-24, το οποίο «έσβησε» ο Μότα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις τέσσερις μπαλιές της Κηφισιάς και έφτασαν σε δικό τους σετ μπολ 25-24. Ο Παπαγγελόπουλος με πλασέ ισοφάρισε 25-25. Κηφισιά και Ηρακλής Χαλκίδας είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες για το σετ. Ο Χαντ έκανε και το 27-26 αλλά ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε με τον Γκόμεζ και στο τέλος οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και επίθεση του Μότα κατέκτησαν με 30-28 το σετ κάνοντας το 1-1.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ (1-4, 6-10). Οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα σερί έφεραν το σετ στα ίσα 12-12 και έφτασαν πρώτοι με 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Χαντ μείωσε 17-16. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά ισοφάρισε 18-18 μετά από άσο του Ντε Σόουζα.Ο Μότα κάρφωσε άουτ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18-19. Ο Ντε Σόουζα ξανά με άσο έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Αθηναϊκή ομάδα 18-20. Στη συνέχεια του σετ ο Χαντ διαμόρφωσε το 23-20.  Ο Χέπμπορν με μπλοκ πάνω στον Χαραλαμπίδη έδωσε τέσσερις ευκαιρίες στην Κηφισιά 20-24 για το 1-2 σετ με 21-25.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν το έβαλε κάτω και παρά τη μεγάλη κόντρα στο τέταρτο σετ, έφτασε πρώτος σε σετ μπολ 24-23 το οποίο έσβησε με μπλοκ ο Χεπμπορν. Ο Γκόμεζ πλάσαρε στο φιλέ δίνοντας ματς μπολ στην Κηφισιά 24-25, το οποίο «έσβησε» ο Μακ Ουίλιαμ. Ο Χαντ με επιτυχημένη επίθεση έδωσε νέο ματς μπολ στην ΑΟΠΚ. Ο Μότα στην επόμενη φάση ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις φορές το προβάδισμα στο σκορ (24-23, 28-27, 29-28, 30-29) και οι φιλοξενουμενοι επίσης τέσσερις φορές (25-24, 26-25, 27-26, 31-30). Στο 31-31 ο Σοάρες έκανε λάθος και το σετ κρίθηκε με μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Χαντ.

Στο τάι μπρέικ, η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα και μπήκε σε θέση «οδηγού» με 1-3. Με το +2 (4-6) η ομάδα του Αρσενιάδη έφτασε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Γκόμεζ κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά πήγε στο 4-7. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης 8-12 ενώ σε εκείνο το σημείο ο Ντε Σόουζα αποχώρησε από το παιχνίδι. Η Κηφισιά κατέκτησε το τάι μπρέικ με  10-15.

1ο σετ:  4-8, 13-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 30-28
3ο  σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 33-31
5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 80 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 20-25, 30-28, 21-25, 33-31, 10-15

ΗΡΑΚΛΗΣ Χ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12  (5/18 επ, 7 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/4 επ, 43% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 31 (30/62 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Μότα 28 (26/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ -16% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2επ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ -29% άριστες), Μακ Γουίλιαμ 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -47% άριστες), Αναστασόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 27(24/56 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 24 (21/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ -37% άριστες), Παπαγγελόπουλος 12 (9/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (7/14 επ) / Κάπελλας (λ 67% υπ – 39% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Σουλτανόπουλος 1 (1/1 επ).