Απόδραση με δίποντο από το Βραχάτι για την Κηφισιά

Η Κηφισιά επικράτησε με 3-2 σετ του Παμβοχαϊκού και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της να διεκδικήσει την 4η θέση της κανονικής περιόδου από τον Φοίνικα Σύρου. Πρόβλημα με Λάππα που αποχώρησε στο τάι-μπρέικ με πρόβλημα στον αριστερό ώμο.

Στο πρώτο σετ, η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς, ο Παμβοχαϊκός ακολουθούσε και μετά το 11-11 με τον Λεάντρο στο σερβίς πήρε διαδοχικούς διαμορφώνοντας το 14-11 μετά από επίθεση του Παπαδόπουλου, αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Η ομάδα του Βραχατίου συνέχισε και μετά την μικρή διακοπή να έχει τον έλεγχο του σετ και με κόντρα επιθέσεις από τους Κωτσάκη και Παπαδόπουλου έφτασε στο +5 (16-11).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Ντε Πρα να χαλάει την υποδοχή των γηπεδούχων και να μεώνει 17-15. Ωστόσο, ο Παμβοχαϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός και με πλασέ ο Κωτσάκης έκανε το 25-21 βάζονταςς μποστά την ομάδα του.

Η ομάδα του Νεόφυτου μπήκε με αέρα ψυχολογίας στο δεύτερο σετ (4-2) αλλά η Κηφισιά βρήκε ρυθμό και με επιθέσεις από τον Μπάιερς και Ντε Πρά προηγήθηκε 11-8 και 13-8. Ο Παμβοχαϊκός έβγαλε αντίδραση και με «αιχμή του δόρατος» τον Παπαδόπουλο μείωσε προσωρινά 14-11 όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +5 (16-11) με τον Μπατατζίμ να διαμορφώνει το 25-21 για την ισοφάριση.

Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ξεκίνησε το τρίτο σετ του αγώνα. Άσος του Νικολάκη και μπλοκ από τον Μπάιερς έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά 10-7. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι μετά από άουτ του Ντε Πρα πλησίασαν σε απόσταση «αναπνοής» 13-12. Η Κηφισιά ανέβασε στροφές και με επίθεση πάιπ από τον Μπατατζίμ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 19-15. Οι γηπεδούχοι σταδιακά «ροκάνισαν» τη διαφορά και μετά από μπλοκ του Πέιν έφτασαν στο -1 (21-20) αλλά ο ΑΟΠΚ έφτασε σε σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Μπατατζίμ. Το άουτ σερβίς του Μελλέ διαμόρφωσε το 24-23, όμως υπόδειξη για φιλέ σε παίκτη των γηπεδούχων έδωσε το σετ στην Κηφισιά 25-23. Η απόφαση του διαιτητή προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του τεχνικού τιμ των γηπεδούχων.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε 7-3 με άσο του Παπαδόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πλησίασαν στο -1 (10-9) με επίθεση του Ντε Πρα. Η Κηφισιά ισοφάρισε 13-13 μετά από άουτ επίθεση του Παπαδόπουλου και στη συνέχεια το σετ πήγε πόντο-πόντο, μέχρι το 17-17. Δύο άουτ επιθέσεις από τους Ντε Πρα και Μπάιερς έδωσαν «αέρα» δύο πόντων στους γηπεδούχους 19-17. Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Παμβοχαϊκού έφτασαν στο +6 (23-17) με μπλοκ του Λεάντρο και επίθεση του Παπαδόπουλου. Άουτ επίθεση του Παλέντζα έδωσε πολλαπλό σετ μπολ στους γηπεδούχους 24-17, οι οποίοι τελικά το κατέκτησαν με 25-18 μετά από σερβίς στο φιλέ από τον Μπάιερς.

Στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ, η Κηφισιά με επιθέσεις από τους Ντε Πρα και Σπυριούνη βρέθηκε σε «θέση οδηγού» 3-1, ενώ στην εξέλιξη του σετ σφύριγμα για λάθος θέσεις έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Κηφισιά 5-2. Ο Μπατατζίμ με δύο συνεχόμενες κόντρα μπάλες έδωσε σημαντικό προβάδισμα 8-3 στον ΑΟΠΚ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ και με διαδοχικούς πόντους προηγήθηκαν 11-3. Ο Παμβοχαϊκός με τον Γκέιλ στο σερβίς προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε σε 13-11. Ο Γάλλος πασαδόρος πήρε συνεχόμενους άσους όμως με άουτ σερβίς έδωσε τριπλό ματς μπολ στην Κηφισιά 14-11. Ο Παπαδόπουλος με πλασέ «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Ντε Πρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Σπίνας, Κατερλή, Γραμματεία: Παπακυριακοπούλου.