Απόδραση παραμονής για την Ηλιούπολη

Σπουδαία νίκη-μισή παραμονή, πέτυχε η Ηλιούπολη στο κλειστό της Βούλας όπου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1,επικράτησε 2-3 της Θέτιδας.  Οι φιλοξενούμενες με το δίποντο αυτό, έκαναν ουσιαστικά άλμα παραμονής, αφού ανέβηκαν στην 8η θέση με  17 πόντους και ξέφυγαν με επτά βαθμούς από την Ελπίδα που παίζει αύριο με την Σαντορίνη και 10 από την σημερινή τους αντίπαλο της που έμεινε στην προτελευταία θέση με 7 βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν ένας πραγματικός «τελικός» παραμονής με τις δύο ομάδες να μονομαχούν σκληρά  για τη νίκη με μεγάλο πάθος και τρομερή ένταση και όλα να κρίνονται σε τάι μπρέικ-θρίλερ με 14-16. Να σημειωθεί ότι στο πέμπτο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 8-4, οι δύο ομάδες έφτασαν στο 10-10, η Ηλιούπολη προηγήθηκε δύο φορές με 10-12, 12-14, η πεισματάρα Θέτιδα ισοφάρισε σε 14-14 αλλά οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που πιο ψύχραιμες, πήραν το σετ με 14-16 και το υπερπολύτιμο δίποντο.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε για τις δύο ομάδες από το πρώτο σετ. Αρχικά η Ηλιούπολη μπήκε πιο φουριόζα, πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 3-8. 6-11 και έφτασε πρώτη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 13-16 ενω ξέφυγε με 16-20.

Στη συνέχεια όμως η Θέτιδα ανέβασε την απόδοση της, πίεσε περισσότερο από το σέρβις και με καλό μπλοκ και αποτελεσματικές επιθέσεις, κατάφερε να περάσει μπροστά με 22-21, και με νέο σερί  κατόρθωσε με την Εσντελ,  να πάρει το σετ με 25-23 και να κάνει το 1-0.

Το ελαφρύ διάστρεμμα της Εσντελ σημάδεψε το ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η παίκτρια της Θέτιδας επέστρεψε με δεμένο πόδι  για να βοηθήσει την ομάδα της, αλλά η Ηλιούπολη κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 9-10 και 13-14. Η Θέτιδα προσπάθησε να κάνει και πάλι την ανατροπή αλλά οι φιλοξενούμενες κράτησαν την υποδοχή, έβγαλαν καλά μπλοκ  και με αιχμή τη Σπανού, προηγήθηκαν με 15-19, 19-22, πήραν το σετ με 21-25 και ισοφάρισαν σε 1-1 σετ.

Μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ όπου οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να είναι κοντά στο σκορ με 6-8, 9-11 αλλά οι παίκτριες της Λυκογιάννη ήταν αυτές που έφτασαν πρώτες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 13-16.  Η εξέλιξη του σετ ανήκε και πάλι στις φιλοξενούμενες  όπου ξέφυγαν με +5 (18-23) και πήραν το σετ με 19-25 κάνοντας το 1-2.

Παράσταση  για ένα ρόλο ήταν το τέταρτο σετ με την Θέτιδα να παίζει παθιασμένα και με τη βοήθεια των φιλάθλων, να αξιοποιεί την έδρα της να προηγείται στο σκορ με 18-13, 22-16 και να παίρνει το σετ με 25-20 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Ένα πέμπτο σετ που κρίθηκε στο 14-16 όπως αναφέρουμε και παραπάνω και η Ηλιούπολη απέδρασε με το εντυπωσιακό 2-3.

Σούλης Τουρσούγκας: (Θέτιδα)«Από το σημερινό ματς κρατάμε την αγωνιστικότητά μας. Πιστεύω ότι ακόμα τίποτα δεν έχει τελειώσει. Αγώνα με αγώνα θα πηγαίνουμε καλύτερα».

Δήμητρα Λυκογιάννη:(Ηλιούπολη) «Πολύ σημαντικό δίποντο απέναντι σε μια πολύ ανανεωμένη και δύσκολη ομάδα. Δέκα σετ σε 3 μερες, η αλήθεια είναι ότι είχαμε να παλέψουμε και την κούραση. Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Κοιτάμε μπροστά στο επόμενο παιχνίδι».

Τα σετ: 25-23, 21-25, 19-25, 25-20, 14-16

ΑΣΠ Θέτις (Τουρσούγκας): Μελετιάδη, Κιουτσούκη, Αργυροπούλου, Φρέντς, Γιόβιτς, Εσντέλ, Ξηνταρά (λ), Τουρνάκη, Χατζηκωνσταντά, Τοντάι

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου (λ), Ματσούκα, Τσουμήτα