Απόλυτος κυρίαρχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει το αήττητο σερί των «ερυθρολεύκων» που με το 3-1 πανηγύρισαν την 16η τους νίκη τους δείχνοντας αποφασισμένοι να επιστρέψουν στην κορυφή…

Ασταμάτητος και χωρίς φρένα είναι ο Ολυμπιακός στην φετινή Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν με το 3-1 επί του ΠΑΟΚ να κατακτήσουν την 16η νίκη τους και να στείλουν ξεκάθαρο μήνυμα τίτλου προς τους «ασπρόμαυρους» της Θεσσαλονίκης.

Με εξαιρετικό σερβίς και μπλοκ και με κορυφαίους τους Ραουβερντνικ και Αλεξίεφ που είχαν από 14 πόντους και τον Οϊβάνεν με 16 οι Πειραιώτες έφθασαν στο τρίποντο απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα τελειώματα των σετ και να φύγει με κάτι καλό από το Ρέντη.

Σκότωσε με σερβίς-μπλοκ

Το πρώτο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο… Αυτόν του Ολυμπιακού που με φρόντισε να χτυπήσει σε σερβίς-μπλοκ τον ΠΑΟΚ και να τον «βραχυκυκλώσει» φθάνοντας εύκολα και γρήγορα στο 1-0.

Οι «ερυθόλευκοι» του Φερνάντο Μουνιόθ μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους και με το σερβίς του Ραουβερντνικ και τα μπλοκ του Μπέμε έκαναν το 6-1 ενώ ο άσος του Γερμανού κεντρικού έφερε το 10-2 και το 13-4 με τον Πετρέα.

Ο Ρίτσι θέλοντας να διορθώσει την κακή υποδοχή της ομάδας του πέρασε τους Γκιόν, Σωτηρίου αντί Κουμεντάκη-Σαφράνοβιτς και τον Σακόγλου στην θέση του Ουτσίκοφ.

Αλλαγές όμως που δεν έφεραν αποτέλεσμα αφού ο Ολυμπιακός συνεχίζοντας στον ίδιο καλό ρυθμό με το λάθος του Γκιον και το στοπ του Αλεξίεφ στον Σακόγλου έκανε το 18-8, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +12 με την επίθεση του Γκιόν στην αντένα (20-8).

Μια διαφορά που οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν μέχρι τέλους καθώς οι «ασπρόμαυροι» με χαμηλά ποσοστά σε υποδοχή-επίθεση δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και ο Ραουβερντνικ με το 25-13 έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στον Ολυμπιακό.

Μίλησε στο…τέλος

Ο ΠΑΟΚ φρόντισε να παρουσιαστεί καλύτερος στο δεύτερο σετ και αυτομάτως το παιχνίδι να αποκτήσει εκ νέου χαρακτήρα ντέρμπι. Οι «ασπρόμαυροι» έχοντας βελτιώσει την υποδοχή τους ανέβασαν τα ποσοστά στην επίθεση και παρά το ότι βρέθηκαν να χάνουν με 24-23 με ένα σερί 3-0 έφθασαν στην ισοφάριση.

Ένα σετ όπου ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να κάνουν το 7-5 και το 8-7, αλλά οι «ασπρόμαυροι» να είναι μαζί με τον Ολυμπιακό μέχρι το 13-13. Πετρέας και Οϊβάνεν έδωσαν διαφορά δύο πόντων στους «ερυθρόλευκους» ωστόσο ο Ουτσίκοφ έκανε το 16-16.

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να φθάνει στο 21-20 με τον Αλεξίεφ, ο ΠΑΟΚ με τους Σαφράνοβιτς-Κουμεντάκη να προσπερνά με το 21-22 και με τον Ουτσίκοφ να φθάνει στο 22-23.

Το μπλοκ του Μπέμε και η άστοχη επίθεση του Κουμεντάκη έφεραν τον Ολυμπιακό στο σετ -μπολ (24-23), ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε εκ νέου. Ο Ουτσίκοφ έγραψε το 24-24, η κακή επίθεση του Μπέμε το 24-25, ενώ το μπλοκ του Πελεκούδα στον Γερμανό το 24-26 και το 1-1.

Ανέβασε ταχύτητα και μπλοκ

Η ισοφάριση του ΠΑΟΚ πείσμωσε τον Ολυμπιακό που στο τρίτο σετ ανέβασε ταχύτητα και με τους Ραουβέρντνικ και Αλεξίεφ απέκτησε από την αρχή διαφορά ασφαλείας και την κράτησε μέχρι τέλους κάνοντας το 2-1. Ο Ντανιέλε Ρίτσι στο τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Γκιόν αντί του Σαφράνοβιτς και τον Τερζή αντί του Βάλκιερς, ο ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να τελειώσουν το σετ και να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.

Με το σερβίς και το μπλοκ να επανέρχεται ο Ολυμπιακός έκανε το 8-4 και το 10-4 δείχνοντας απφασισμένος να τελειώνει με τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ με τον Ουτσίκοφ πλησίασε στο 10-8 και το 11-10 ωστόσο οι γηπεδούχοι με αποτελεσματικές επιθέσεις απέκτησαν διαφορά ασφαλείας κάνοντας το 16-12 με τον Αλεξίεφ.

Παρά την προσπάθεια των «ασπρόμαυρων» να ξαναμπούνε στο παιχνίδι (20-18),  ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και με τα λάθη του ΠΑΟΚ έφθασε στο 23-18 , ο Ουτσίκοφ με δύο συνεχόμενους πόντους μάζεψε την διαφορά στο 23-20 όμως το μπλοκ του Πετρέα στον Γκιόφ έγραψε το 25-20 και το 2-1.

Απόλυτος κυρίαρχος

Στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ θέλοντας να γυρίσει τον αγώνα μπήκε δυνατά για την ισοφάριση, προηγήθηκε με 8-10 και 15-16, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό που φρόντισε να προσπεράσει και να φθάσει στη νίκη και το 16×16.

Με τον Ουτσίκοφ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-6 και 7-8 και λίγο αργότερα με 8-10 και είχε τον έλεγχο φθάνοντας στο 10-12 με τον Πελεκούδα και το 11-13 με τον Γκιον.

Ο Ολυμπιακός όμως με τον Οϊβανεν στο σερβίς έκανε το 13-13, αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Ουτσίκοφ έφθασε στο 15-16 και το δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 5-0 από τους Ανδρεάδη και τον άσο του Ζουπάνη έκαναν το 20-16 ξεσικώνοντας τους φιλάθλους τους. Με την ψυχολογία και το σκορ πλέον υπέρ του ο Ολυμπιακός έφθασε στο 23-18 και το 25-18 που έφερε το 3-1 και το τρίποντο για τους Πειραιώτες.

Φερνάντο Μουνιόθ (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Παίξαμε καλά στο σερβίς και στην επίθεση, ελέγξαμε το παιχνίδι το οποίο σε όλη τη διάρκεια του ήταν στη μεριά μας. Ο ΠΑΟΚ είχε αλλαγές με τους παίκτες, ωστόσο μείναμε συγκεντρωμένοι, πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε την πορεία μας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Είναι πολύ σημαντικό να πάρουμε την πρώτη θέση όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί θα έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Από τη στιγμή που θα την πάρουμε θα είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στα παιχνίδι του Challenge Cup, του Κυπέλλου και στις προπονήσεις».

Νταντιέλε Ρίτσι (Προπονητής ΠΑΟΚ) : «Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Σπαταλήσαμε το 1ο σετ και μετά το 16-15 του 4ου σετ χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας. Σίγουρα ο Ολυμπιακός υπερέχει αυτή τη στιγμή από εμάς σε ορισμένα σημεία αλλά δε νομίζω πως έχουμε τεράστιες διαφορές πλέον. Δε μπορούμε να φτάσουμε στο 50-50 έτσι όπως είναι οι ομάδες αλλά εάν φέρουμε τη διαφορά μας στο 45-55 τότε θα έχουμε ελπίδες να πετύχουμε τους στόχους μας. Αλλωστε η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο εκ των πραγμάτων δεν ήταν μέσα στους στόχους από τότε που ανέλαβα αλλά έχει γίνει μεγάλη βελτίωση στην ομάδα και αυτό φαίνεται.

Όμως εκεί που θέλω να δουλέψω περισσότερο είναι στη νοοτροπία των παικτών που θα μας ανεβάσει επίπεδο. Να ξέρετε πως εάν παίξει μία ομάδα καλά για μιάμιση ώρα έχει πολλές πιθανότητες να νικήσει. Εάν παίξει καλά για δύο ώρες έχει περισσότερες πιθανότητες. Εάν παίξει όπως εμείς σήμερα δεν έχει πιθανότητες. Αυτό είναι μία φιλοσοφία που πρέπει να περάσει στους παίκτες. Έχουμε πρόβλημα με τραυματισμούς των Βάλκιερς, Τακουρίδη. Ερχονται τα ματς με Χαλκμπανκ και Ηρακλή Χαλκίδας που είναι Τρίτη και Παρασκευή και πρέπει να ανασυγκροτηθούμε».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/6 επ, 5 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -27% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 53% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ -36% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3/4 επ,  2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (11/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 22 (21/32 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/5 επ, 67% υπ -33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ -30% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 1(1/3 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ), Γκιόν 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ).