Ασταμάτητη η Ηλιούπολη

Τη νίκη με 3-0 επί του Πορφύρα πανηγύρισε κατά την 15η αγωνιστική της Α1 γυναικών η Ηλιούπολη και με την 4η εντός έδρας επικράτησή της μείωσε στον πόντο την διαφορά της από τον Αίαντα Ευόσμου και την 6άδα της βαθμολογίας.

Την 3η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ηλιούπολη και με το 3-0 κόντρα στον Πορφύρα έδειξε να βρίσκει την απαιτούμενη σταθερότητα στην απόδοσή της.

Με κορυφαίες τις Κωνσταντίνου και Τοτσίδου που είχαν 15 και 23 πόντους οι “κυανέρυθρες” πήραν το ζητούμενο αποτέλεσμα δείχνοντας σωστή αντίδραση και στο τρίτο σετ όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Από την άλλη πλευρά ο Πορφύρας έχοντας εκτός τις Μουστάκη και Γκολφινοπούλου ξεκίνησε με βασική πασαδόρο την Χατζηπέτρου και λίμπερο την Λιάρου ωστόσο παρουσιάστηκε εκ νέου ανταγωνιστικός κάνοντας δύσκολη την ζωή των γηπεδούχων σε όλα τα σετ, έχοντας την Ράπτη στους 13 πόντους και τις Κομλένοβιτς -Δραγουμάνου στους 11.

Οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο του πρώτου σετ και μετά το 8-7 με καλό σερβίς από την Αργυρίου έκανε το 11-7 και φρόντισε να την διατηρήσει μέχρι τέλους παρά την προσπάθεια των «ροσονέρι» έφθασαν στο 25-22 και το 1-0.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο σε με την Ηλιούπολη να φθάνει στο 7-4 με την Τοτσίδου και το 10-7 με την Κωνσταντίνου. Με αποτελεσματικές επιθέσεις οι «κυανέρυθρες» της Πηνελόπης Μπλάμη έκαναν το 14-11, ο Πορφύρας με την Κομλένοβιτς έμενε κοντά στο σκορ (19-16, 21-19), ωστόσο το μπλοκ στην Ράπτη και η Αργυροπούλου έκαναν το 25-21 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Πορφύρας παρουσιάστηκε καλύτερος και με καλή άμυνα-επίθεση προηγήθηκε με 3-5 και 7-10 με την Φωτεινού. Η Ηλιούπολη με την Τοτσίδου πλησίασε στο 8-10, ωστόσο Κομλένοβιτς και το λάθος της Κωνσταντίνου έφεραν το 8-13.

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και με μπλοκ στην Κομλένοβιτς μείωσαν στο 12-14 και με τα συνεχόμενα λάθη του Πορφύρα και την επίθεση της Τοτσίδου προσπέρασαν με το 16-15.

Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να κάνει την ανατροπή αποκτώντας εκ νέου το προβάδισμα και με την Ράπτη να κάνει το 17-19.

Ο Πορφύρας είχε το προβάδισμα μέχρι το 18-20, όμως ένα λάθος σερβίς από τις φιλοξενούμενες, οι άσοι της Τοτσίδου και το μπλοκ έφεραν το 22-20 για την Ηλιούπολη.  Οι Πειραιώτισσες με  ένα μικρό σερί έκαναν το 22-22, ωστόσο η Κωνσταντίνου με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της έφερε την Ηλιούπολη στο 24-22.

Κομλένοβιτς και Δραγουμάνου έφεραν το 24-24 στο τρίτο σετ, όμως η Κωνσταντίνου με δύο δικούς της πόντους έγραψε το 26-24 και το 3-0 χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα της.

Πηνελόπη Μπλάμη (ΓΣ Ηλιούπολης): «Κατά διαστήματα παίξαμε καλά. Δεν ήταν καλή η εμφάνισή μας αλλά καταφέραμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Δεν πήγαμε καλά στο μπλοκ και κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς».

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Αργυρίου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (15/44 επ., 38% υπ.), Λάβδα 1 (μπλοκ), Λιάγκη 6 (6/19 επ.), Μελετιάδη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 23 (21/37 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 48% υπ.), Τσαβαλιά, Χατζηγρηγορίου.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 11 (8/27 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ.), Κομλένοβιτς 11 (10/22 επ., 1 άσσος), Κωνσταντέλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτη 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 100% υπ.), Φωτεινού 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Χατζηπέτρου 1 (1/2 επ.) / Λιάρου (λ, 14% υπ.), Θαλασσινού.