Ασταμάτητοι Μακεδόνες και στον Εύοσμο

Εντυπωσιακοί οι Μακεδόνες, πέρασαν σαν “σίφουνας” από το κλειστό του Ευόσμου, επικρατώντας εύκολα με 3-0 του  Αίαντα για την 13η αγωνιστική της Α1.  Αυτή ήταν η τρίτη σερί  νίκη για τους νεοφώτιστους που έπιασαν τους 20 βαθμούς, ανέβηκαν στην έκτη θέση και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την παραμονή τους στην Α1.

Από την άλλη ο γηπεδούχος Αίαντας χωρίς την απούσα Κλίβελαντ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στους εκπληκτικούς Μακεδόνες, υπέστη την πέμπτη σερί ήττα και πλέον η αγωνία για την παραμονή του στην κατηγορία συνεχίζεται.

Φουριόζοι μπήκαν οι Μακεδόνες στο παιχνίδι και από την αρχή ξέφυγαν με μεγάλη διαφορά στο σκορ με5-13, 8-16. Ο Αίαντας ανέβασε την απόδοση τους και κατάφερε να μειώσει σε 20-23. Πιο ψύχραιμοι οι Μακεδόνες κατάφεραν να πάρουν το σετ με 21-25.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ενα ρόλο για τους νικητές.  Οι παίκτριες του συλλόγου των Κυμίνων ήταν ανώτεροι και με πολύ πίεση στο σέρβις, καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση, ξέφυγαν με πολύ μεγάλη διαφορά με 10-19, 14-24 και 15-25.

«Πάρτι» εκαναν οι φιλοξενούμενες στο τρίτο όπου με ασταμάτητες τις Τοάτζι, Δραγουμάνου, Καραφουλίδου και σε μεγάλα κέφια την πασαδόρο Σαγκάρντια, έκαναν ότι ήθελαν, προηγήθηκαν με 10-22 και πήραν το σετ με 12-25.κατακτώντας ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο που τους έφερε μια ανάσα από την παραμονή τους.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: ( Αίαντας) «Είναι με διαφορά η χειρότερη φετινή εμφάνιση. Ενώ είχαμε δουλέψει πάρα πολύ, μας αποδιοργάνωσε η απουσία της Κλίβελαντ, αλλά για μένα προσωπικά αυτή η απώλεια δεν αποτελεί δικαιολογία».

Μανώλης Σκουλικάρης: (Μακεδόνες Αξιού) «Είναι μια νίκη που ήρθε εύκολα αν και στο πρώτο σετ κάναμε κάποια λάθη. Μ’ αυτό το τρίποντο εξασφαλίσαμε σε μεγάλο βαθμό την παραμονή μας εφοσον κερδίσουμε και το Σάββατο στην ΑΕΚ. Συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί μετά από μεγάλο διάστημα απραξίας μπόρεσαν να κάνουν μια καλή εμφάνιση»

Τα σετ: 21-25, 15-25, 12-25

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Τζούριτς, Βλάχου, Ανδρονικίδου, Κλέπκου, Αποστολίδου, Κούση, Γεωργιάδου –λ / Σωτήρογλου –λ, Ξανθοπούλου, Τζιαρλή, Φαλέγκα.

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Στεφανίδου, Τσαγκαράκη-λ, Μυρίδου(λ), Σπανού