«Άστραψε και βρόντηξε» με το… καλημέρα ο Φοίνικας (fot)!

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα των “Πειρατών” στη φετινή Volleyleague 2017-2018, καθώς στον κυριακάτικο εντός έδρας πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος στην Ερμούπολη, ανώτεροι σε όλους τους τομείς οι γηπεδούχοι, συνέτριψαν με 3-0 (25-15, 25-15, 25-19) σετ τη νεοφώτιστη ομάδα της Νίκης Αιγινίου και έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους για διάκριση, λίγο πριν το φινάλε της 1ης αγωνιστικής.

foinikas syroy 1jpg

Μετά λοιπόν από το τελευταίο τους ραντεβού στα μεγάλα σαλόνια, εδώ και 3,5 χρόνια ο Φοίνκας Σύρου με κορυφαίους τους Πέτερλιν και Γιορντάνοφ δεν άφησε περιθώρια αντίστασης στην φιλοξενούμενη ομάδα του Θανάση Στράντζαλη, επιβεβαιώνοντας από νωρίς στο “Δ. Βικέλας” τον τίτλο του φαβορί.

foinikas syroy_gatsis

Στον αγώνα της Ερμούπολης, μολονότι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού στο 2-0 του α’ σετ τραυματίστηκε (γύρισε το πόδι του σε προσπάθεια για μπλοκ) ο Γάτσης και έδωσε τη θέση του στον Πεντίδη, η ομάδα του Στεφάνοβιτς  με τη συμπαράσταση του κόσμου τους ήταν καταιγιστικοί σε επίθεση (63%) και σερβίς.

foinikas syroy 3

Μετά από το ‘α τεχνικό τάιμ άουτ κάθε σετ  ξέφευγαν από τον αντίπαλό τους και “χτίζοντας” από τα μέσα των σετ μεγάλες διαφορές έφταναν στην κατάκτησή τους, χωρίς να απειλπύντια στο ελάχιστο από τη Αιγινιώτες, που δεν κατάφεραν να βρούνε ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα.

niki_aiginiou

Σε αντίθεση με τους “Πειρατές” μάλιστα που είχαν τους τρεις ξένους παίκτες Πέτερλιν (19π, 3 μπλοκ),  Γιορντάνοφ (18π), Λιντς (12π) με διψήφιο αριθμό πόντων και ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση από 60% – 78%, η νεοφώτιστη ομάδα του πρώην πασαδόρου του Φοίνικα, Παπαδημητρίου, που στερήθηκε σε ένα ακόμη ματς τις υπηρεσίες του Κολομβιανού Λουκούμι και του ανέτοιμου, Ζένια Γκόρτσανιουκ, είχε τοπ σκόρερ τον Μαυροβούνιο διαγώνιο, Στρούγκαρ με 9 πόντους και 36% αποτελεσματικότητα!

Φωτο: Αντώνης Χρύσανθος Σολάρης

Σάσα Στεφάνοβιτς (προπονητής Φοίνικα Σύρου): «Ήταν ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι από εμάς, βγήκαν όλα όσα είχαμε πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Δουλέψαμε για το ματς με τη Νίκη, αφού θέλαμε να το τελειώσουμε χωρίς προβλήματα. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών μας και κοιτάμε από εδώ και πέρα το επόμενο ματς».

Δημήτρης Ζήσης (λίμπερο Φοίνικα Σύρου): «Έχουμε μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Στα προηγούμενα ματς από μόνη μας κάναμε τα εύκολα δύσκολα, αυτό βέβαια οφείλεται στο γεγονός ότι έχουμε αρκετούς νέους παίκτες και χρειάζεται ο απαιτούμενος χρόνος. Στο ματς με το Αιγίνιο είμαστε πάρα πολύ καλή και δείξαμε πως μπορούμε να έχουμε μία πάρα πολύ καλή χρονιά. Ο κόσμος μας ήταν εξαιρετικός και τον ευχαριστούμε για την παρουσία του».

Θανάσης Στράντζαλης (προπονητής Νίκης Αιγινίου): «Ξέραμε εξ αρχής ότι η αποστολή μας θα ήταν δύσκολη. Ήρθαμε στη Σύρο με αρκετά προβλήματα, αφού μας έλειπαν τρεις παίκτες. Αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία, όμως θα μπορούσαμε να παίξουμε κόντρα σε μία ομάδα με υψηλούς στόχους όπως είναι ο Φοίνικας καλύτερα».

Φοίνκας Σύρου-Νίκη Αιγινίου 3-0 (25-15, 25-15, 25-19) σετ σε 76′

Η διακύμανση των σετ

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-15

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-15

3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Μαρούλης 1 (1 άσσος), Γιορντάνοφ 18 (18/25 επ.), Πέτερλιν 19 (15/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 43%-29% αρ.), Λινζ 12 (9/15 επ., 3 άσσους, 88% υπ.-50% αρ.), Χήρας 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γάτσης / Ζήσης (λ-90% υπ., 80% αρ.), Πεντίδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Σούρδι 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Κογκαλίδης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης (0/2 επ.), Στρούγκαρ 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ.-15% αρ.), Μαυροβουνιώτης 6 (6/20 επ., 50% υπ.-25% αρ.), Ντίνας 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ροντρίγκες 5 (4/6 επ., 1 άσσος) / Ραΐκοβιτς (λ-53% υπ.-27% αρ.), Μήλης 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Κουτσονίκας (14% υπ.-14% αρ.), Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Παπάζογλου.