Ατσαλάκωτος πέρασε από την Πυλαία ο Ολυμπιακός!

Ιδανική πρεμιέρα για τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, που πέρασε ατσαλάκωτα από την Πυλαία, επικρατώντας 3-0 σετ του ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τους δυο Κουβανούς του!

Χωρίς τους Κουβανούς ο Δικέφαλος

Ο Δικέφαλος έκανε ντεμπούτο χωρίς τους Άλμπο και Σαντοβάλ, καθώς η Ομοσπονδία της Κούβας δεν έβαλε την υπογραφή της στο ηλεκτρονικό σύστημα και δεν ολοκληρώθηκε το πενταπλούν τους! Σύμφωνα με τον ΠΑΟΚ η κατάθεση χρημάτων έχει γίνει από τις 25/10 αλλά παρόλες τις προσπάθειες του σωματείου και των εκπροσώπων των αθλητών, η Ομοσπονδία της Κούβας δεν ανταποκρίθηκε. Ωστόσο, σε ομάδα πρωταθλητισμού αυτό που συνέβη με τους Κουβανούς στην πρεμιέρα είναι ατόπημα!

Δυο σετ ανταγωνιστικά, το τρίτο εύκολα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του παρουσιάστηκε πιο έτοιμος από τον ΠΑΟΚ που είχε τις δυο σημαντικές ελλείψεις των Κουβανών. Παρόλα αυτά, ο Δικέφαλος στάθηκε ανταγωνιστικά απέναντι στους “ερυθρόλευκους” δεδομένης της απουσίας βασικού διαγώνιου κυρίως, είχε την υποδοχή σε καλύτερα ποσοστά αλλά δεν είχε την επίθεση. Επιθετικά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις τόσο με τον Χουσάι, όσο με τον Φίνγκερ ενώ σταθερά ο Τερβαπόρτι μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι του.

Πρώτο σετ με Χουσάι για το 0-1

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με προβάδισμα 12-10 στο σκορ ενώ με τους Ιλίνκχ, Μάρσαλ έφτασε στο 20-18. Ο Μπούτος έχασε το σερβίς, ο Πετρέας ισοφάρισε με τον Χουσάι να παίρνει τρεις διαδοχικές επιτυχημένες επιθέσεις για το 23-25 και το 0-1.

Δεύτερο σετ με Φίνγκερ για το 0-2

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα 8-4, αλλά ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά με το σερβίς του Ιλίνχκ και τις επιθέσεις του Μάρσαλ για το 12-12. Οι Πειραιώτες ξέφυγε 20-18 με τον Γκέργκι αλλά με λάθη του ιδίου ο ΠΑΟΚ όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε μπροστά 24-23 με τον Χαραλαμπίδη. Ο Φίνγκερ ισοφάρισε, αλλά ο Ιλίνκχ έδωσε εκ νέου προβάδισμα 25-24. Ο Ολυμπιακός άντεξε την πίεση, ισοφάρισε και προηγήθηκε πάλι ο ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Βουλκίδη 26-25. Τρεις φορές προβάδισμα σε θέση για σετ μπολ πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τους γηπεδούχους και τελικά ο Ολυμπιακός με την επίθεση του Φίνγκερ και την άουτ επίθεση του Μάρσαλ πήρε το σετ 29-27 για το 2-0.

Εύκολα το 0-3

Με καλή ψυχολογία, λύσεις και αυτοπεποίθηση ο Ολυμπιακός άνοιξε την ψαλίδα στο σκορ από νωρίς στο τρίτο σετ. Ο Δεληκώστας ξεκίνησε βασικό διαγώνιο τον Σωτηρίου και πασαδόρο τον Τερζή, αλλά το τρίτο σετ και η νίκη ήρθαν πιο εύκολα από ότι αναμενόταν για τους πρωταθλητές στην πρεμιέρα.