CHALLENGE CUP

Bήμα πρόκρισης με ρεκόρ για Ολυμπιακό

Το πρώτο βήμα πρόκρισης προς τους 16 του Τσάλεντζ Καπ έκανε στο Ρέντη ο Ολυμπιακός και με το «καθαρό» 3-0 επί της Λοκομοτίβ Μπακού απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα εν όψει του επαναληπτικού στο Αζερμπαϊτζάν.

Πολύ λίγοι για να αντισταθούν στην αγωνιστική ανωτερότητα του Ολυμπιακού έδειξαν οι Αζέροι στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16».

Οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική επίθεση και μπλοκ φρόντισαν να πάρουν τη νίκη και με κορυφαίους τους Οϊβάνεν- Αλεξίεφ να φθάσουν και σε ρεκόρ με το 25-8 του τρίτου σετ.

Ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Ολυμπιακού δυσκολεύθηκαν μόνο στο πρώτο σετ. Εκεί όπου είχαν τον έλεγχο του κάνοντας το 8-2 με άσο του Οϊβάνεν και το 11-7 με τον Πετρέα. Οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα μέχρι το 17-14, αλλά τα λάθη και η αντίδραση της Λοκομοτίβ Μπακού έφερε το 18-18 και το 19-20, ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 22-22.

Ο Ράουβερντνικ και τα δύο λάθη των Αζέρων έφεραν το 25-22 και το 1-0 για τον Ολυμπιακό που φρόντισε να ανεβάσει ακόμη περισσότερο ταχύτητα στα επόμενα σετ και να φθάσει στη νίκη.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» με τον Ράουβερντνικ και Αλεξίεφ έκαναν το 6-2 και το 12-6 με την άστοχη επίθεση του Μπαϊράμοφ. Τα λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν το παιχνίδι στο 17-9, ο Μπέμε έκανε το 18-10 για να ολοκληρωθεί το σετ στο 25-15.

Το τρίτο σετ ήταν ένα σετ που έγραψε ιστορία αφού η Λοκομοτίβ Μπακού παραδόθηκε αμαχητί. Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο καλό ρυθμό φθάνοντας  στο 25-8 που του χάρισε τη νίκη και το 3-0 που του δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα πρόκρισης.

Φερνάντο Μουνιόθ (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς. Τους ελέγξαμε αρκετά. Μόνο στο πρώτο σετ ανάμεσα στα τεχνικά τάιμ άουτ μας ισοφάρισαν αλλά αυτό έγινε από την δικιά μας απόδοση και όχι από τη δικιά τους. Είμαι ευχαριστημένος και ικανοποιημένος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που έπαιξαν καλά και συγκεντρωμένα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα».

Μάρκους Μπέμε (Ολυμπιακός) : «Το 3-0 είναι ένα καθαρό αποτέλεσμα για εμάς. Στο πρώτο σετ ήμασταν κοντά στο σκορ αλλά στη συνέχεια πήραμε το σετ με την καλή μας απόδοση. Μείναμε συγκεντρωμένοι και η συνέχεια ήταν πιο εύκολη για εμάς από την στιγμή που κάναμε το παιχνίδι μας και όσα είχαμε προετοιμαστεί να κάνουμε».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (10/15 επ., 1 άσσος , 1 μπλοκ 47%υπ.-13%αρ.), Ραουβέρντικ 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 75%υπ.-50%αρ.) Στεφάνου –λ (67%υπ.-67%αρ.)/ Ζουπάνης, Ρουμελιωτάκης, Δαρίδης –λ,

Λοκομοτίβ Μπακού (Φαρίντ Γιαλάλοβ): Μπαϊράμοφ 4 (4/16 επ., 64%υπ.-50%αρ.), Βασιλένκο 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 36%υπ.-20%αρ.), Σαμάντοφ 6 (5/20 επ.,1 μπλοκ), Ομποντίκοφ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τσερβάκοφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Καζάτσκοφ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Αλαχβερντίεφ (70%υπ.-40%αρ.)/Αμπντουραζάκοφ 1 (1/4 επ., 50%υπ.-50%αρ.), Αλιέφ, Μπαράνοφ 1 (1/4 επ.)