Το μπλοκ χάρισε το τρίποντο

Εύκολο έργο είχε στην Κυψέλη κόντρα στην ΑΕ Κομοτηνής ο Παναθηναϊκός καθώς στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-0 των Θρακιωτών και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη Volleyleague.

Μια νίκη που συνδυάστηκε με καλή εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό ο οποίος παρουσιάστηκε “διαβασμένος” απέναντι στους “κιτρινόμαυρους” της Κομοτηνής και σε 69 λεπτά έφθασε στο τρίποντο.

Με τον Γιάκομπσεν να μοιράζει “μαεστρικά” το παιχνίδι και την επίθεση να είναι σε καλό ποσοστό και τους Γιορντάνοφ – Πελεκούδα και Ράπτη σε καλή μέρα, ο Παναθηναϊκός άνοιξε λογαριασμό στα τρίποντο αναρριχόμενος στην 4άδα της Volleyleague πιάνοντας τον Φοίνικα Σύρου.

Αντίθετα η ΑΕ Κομοτηνής που ταξίδεψε οδικώς από την Θράκη προσπάθησε κυρίως στο τρίτο σετ αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα αφού τα λάθη της έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φθάσουν στην “καθαρή”. νίκη.

Κορυφαίος από πλευράς Παναθηναϊκού ο Παναγιώτης Πελεκούδας που σταμάτησε στους 13 πόντους, ενώ από 11 είχαν Γιορντάνοφ-Πανταλέων. Απο την Κομοτηνή ξεχώρισε ο Ρενάν με 9 και από 8 είχαν Μουράνγκουα και Δαλακούρας Ανέστης.

Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του δημοσιογράφου Ανδρέα Μπόμη που έφυγε πρόσφατα από την ζωή σε ηλικία 80 ετών.

Με επιθετική πολυφωνία και πολύ καλά ποσοστά στον φιλέ ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στο πρώτο σετ απέναντι στην ΑΕ Κομοτηνής που από τα μισά και έπειτα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «πράσινων».

Εύκολο προβάδισμα

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-8, ωστόσο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με αποτελεσματικές επιθέσεις έτρεξαν ένα σερί φθάνοντας στο 16-10. Με τον Γιάκομπσεν να συνεχίζει να μοιράζει ιδανικά το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός με τους  Γιορντάνοφ, Ράπτη και Πελεκούδα έφθασαν εύκολα στο 23-15 και με την άστοχη επίθεση του Δαλακούρα έκανε το 25-15 και το 1-0.

Έχτισε τρίποντο

Χωρίς λάθη και με τα ποσοστά της επίθεσης να παραμένουν  υψηλά, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα ούτε στο δεύτερο σετ απέναντι στους Θρακιώτες που δεν έχασαν από νωρίς την επαφή με το σκορ και μοιραία δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.

Γιορντάνοφ και Ανδρεόπουλος οδήγησαν τον Παναθηναϊκός στο 10-4, οι Θρακιώτες πλησίασαν στο 15-12 με τον Καβαρατζή και στο 16-13, ωστόσο καλό σερβίς το σκορ πήγε στο 21-14 βάζοντας τέλος σε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων.

Ο Γιάκομπσεν με άσο έγραψε το 23-16, οι «κιτρινόμαυροι» με το μπλοκ και τον Μουράνγκουα μάζεψαν την διαφορά, όμως το άστοχο σερβίς του Ρενάν έβαλε τέλος στο σερί των Θρακιωτών και με το 25-19 έγραψε το 2-0.

Τρίποντο με μπλοκ

Στο τρίτο σετ η ΑΕ Κομοτηνής παίζοντας το τελευταίο της χαρτί προσπάθησε να αλλάξει την ροή του αγώνα έχοντας το προβάδισμα με 18-16. Ωστόσο «λύγισε» μπροστά στο εξαιρετικό μπλοκ του Παναθηναϊκού που έδωσε τις λύσεις και με ανατροπή έκανε το 25-21 και το 3-0.

Ο Παναθηναϊκός με τον Παναγιώτη Πελεκούδηα προηγήθηκε με 7-5 και 9-8, όμως η Κομοτηνή με τους Δαλακούρα και το μπλοκ έκανε το 11-9 δείχνοντας έτοιμη για την ανατροπή.

Μάλιστα οι Θρακιώτες του Ηλία Κρεούζη είχαν τον έλεγχο του σετ μέχρι το 18-16, όμως εκεί οι «πράσινοι» σήκωσαν τοίχο στον φιλέ και με συνεχόμενα μπλοκ από τους Πανταλέων και Πελεκούδα έφθασαν στο 21-19. Το λάθος του Γιορντάνοφ έφερε την Κομοτηνή στο 21-20 και το 22-21 όμως ο Πελεκούδας φρόντισε να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό στη νίκη και το πρώτο τρίποντο γράφοντας το 25-23.