Μπορεί και χωρίς Γιορντάνοφ ο Φοίνικας

Παρά την απουσία του Μπόγιαν Γιορντάνοφ, στην Ερμούπολη οι Συριανοί, έστω και δύσκολα στα πρώτα δύο σετ, κατάφεραν τελικά με κυριαρχία σε μπλοκ και επίθεση να κάμψουν με 3-0 (25-23, 26-24, 25-16) σετ την αντίσταση της ουραγού Παναχαϊκής και να βρεθούν μόνοι στην τρίτη θέση, στο φινάλε της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Για τους νικητές τοπ σκόρερ με 12 πόντους ήταν ο «αντι-Μπόμπι», Στεφανίδης, έναν λιγότερο  ο Λίντζ 11, ενώ με επιτυχία συνδύασε το ντεμπούτο του ο νεοπακτηθείς άσος των γηπεδούχων, Ίλιτς, που έπαιξε ως αλλαγή στο γ σετ.

Oι Πατρινοί, που στα δύο πρώτα σετ είχαν την ευκαιρία να πάρουν κάτι από το ματς, αλλά τα έχασαμ στις λεπτομέρειες.με το Νίκο Ρουμελιώτη σε κακή ημέρα, φάνηκαν στο γ’ σετ να ξεμένουν από δυνάμεις.  Κορυφαίοι των φιλοξενούμενων, που ως μοναδική ομάδα χωρίς νίκη, ελπίζουν σε ένα θαύμα για την παραμονή,  οι Κωστόπουλος και Οράμας με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Με βασικό διαγώνιο τον Χρήστο Στεφανίδη αντί του Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πήρε άδεια για να παραστεί στην κηδεία της αγαπημένης του γιαγιάς στην Βουλγαρία, ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή και σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλή Χαλκίδας πήρε διαφορά ασφαλείας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Παναχαϊκή παρά το ότι δεν κατάφερε να πάρει ένα σετ έκανε μεγάλη προσπάθεια. Ειδικά στα δύο πρώτα σετ πίεσε πολύ και τα έχασε στις λεπτομέριες. Η ομάδα της Πάτρας είναι η

Ο Φοίνικας είχε ακόμα βασικό πασαδόρο τον Θεοδόση Ηλία αντί του Θάνου Μαρούλη, ενώ ο Όσκαρ Κάσμαρτσικ έδωσε χρόνο στον Σούρδι που ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ στη θέση του Πέτερλιν. Εκτός από τον Στεφανίδη κορυφαίος ήταν ακόμα και ο Λιντζ.

Η Παναχαϊκή αιφνιδίασε τον Φοίνικα και μέχρι το 11-9 είχε το προβάδισμα στο 1ο σετ. Ο Λινζ ισοφάρισε σε 12-12 και ο Στεφανίδης που μπήκε κατ΄ευθείαν στο νέο του ρόλο με μπλοκ έβαλε για πρώτη φορά τον Φοίνικα με 13-12. Η Παναχαϊκή με μπροστάρη τον Ρουμελιώτη κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να ισοφαρίσει 19-19. Μάλιστα η Παναχαϊκή προηγήθηκε και 21-20, αλλά ο Στεφανίδης με επίθεση και ο Ντόντης με άουτ επίθεση έφεραν τον Φοίνικα μπροστά 23-22. Το δύσκολο σερβίς του Στεφανίδη έδωσε την ευκαιρία στον Λιντζ να κάνει από το «πέναλτι» το 24-22, ο Στεφανίδης έχασε το σερβίς (24-23) και ο Γάτσης με πρώτο χρόνο τελείωσε το 1ο σετ 25-23.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν καλά και στο 2ο σετ όπου προηγήθηκαν 3-0 και 5-3. Ο Οράμα με μπλοκ στον Λινζ έκανε το 6-3 για την Παναχαϊκή. Οι πατρινοί έκαναν κατάθεση ψυχής για το σετ που θα τους έβαζε για τα καλά στον αγώνα κι έτσι με το μπλοκ του Οράμα προηγήθηκε 16-14 και 17-15. Εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Φοίνικα. Με τον Λιντζ στο σερβίς ο Φοίνικας χάλασε την υποδοχή της Παναχαϊκής και οι Λιντζ, Πεντίδης, Γάτσης ανέβασαν το συνολικό σερί στο 5-0 για το 20-17. Με το σερβίς του Ντόντη επανήλθε η Παναχαϊκη και ύστερα από δύο κόντρες του Κωστόπουλου η Παναχαϊκή ισοφάρισε 21-21. Ακολουθησαν μεγάλες μάχες με τον Φοίνικα να έχει πάντα το προβάδισμα. Ο Στεφανίδης με επίθεση έκανε το 24-23 αλλά ο ίδιος έχασε το σερβίς (24-24). Τελικά ο Λιντζ με επίθεση έκανε το 25-24 και στην επόμενη φάση πήρε άσσο τελειώνοντας το σετ 26-24 για το 2-0.

Η εικόνα ήταν διαφορετική στο 3ο σετ καθώς το σερβίς του Γάτση διέλυσε την υποδοχή της Παναχαϊκής. Ο Φοίνικας ξέφυγε 6-0 και ουσιαστικά εκεί καθάρισε τον αγώνα. Η Παναχαϊκή ισορόπησε και μέχρι το 18-12 διατηρήθηκε η διαφορά. Το λάθος του Κωστόπουλος και η κόντρα του Λιντζ άνοιξε τη διαφορά στο σκορ και ο Σούρδι με τον Πεντίδη έκαναν το τελικό 25-16 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Παπακοσμάς – Φραγκάκης

1ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 25-23

2ο σετ: 5-8 , 14-16, 21-19, 26-24

3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-13, 25-16

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων

O προπονητής του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτισκ δήλωσε: «Ήταν μία καλή ευκαιρία να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές που έχουμε στη διάθεσή μας. Άλλωστε όπως το έχω ξανά πει, πιστεύω στις ικανότητες των αθλητών μου, καθώς τους βλέπω να δουλεύουν καθημερινά στις προπονήσεις. Αρχικά στο παιχνίδι εμφανιστήκαμε αγχωμένοι λόγω και των πολλών αλλαγών, όμως στη συνέχεια βρήκαμε τα πατήματά μας και πήραν σχετικά εύκολα το τρίτο σετ. Ήταν ένα καλό παιχνίδι και μία καλή ευκαιρία για εμάς να δούμε την ετοιμότητα στην οποία βρίσκονται όλοι οι αθλητές».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σταματόπουλος δήλωσε: «Είναι γνωστό ότι παίζουμε με έναν κεντρικό. Αυτό μας φέρνει σε δύσκολη θέση κατά τη διάρκεια του αγώνα, αφού στην αλλαγή των θέσεων οι αντίπαλοί μας το εκμεταλλεύονται και παίρνουν διαφορά στο ματς. Είναι άδικο για εμάς, αφού στα δύο πρώτα σετ είχαμε πολύ καλή αγωνιστική παρουσία και πιστεύω ότι μπορούσαμε να πάρουμε κάτι απ’ αυτά. Τώρα, συνεχίζουμε την προσπάθεια, θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Είμαστε υποχρεωμένοι να δουλέψουμε και να προετοιμαστούμε για τον… τελικό με τον Παναθηναϊκό. Ελπίζω να πάνε όλα καλά θα έχουμε και τον δεύτερο κεντρικό μας».

Ο Χρήστος Στεφανίδης ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δήλωσε: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι από την πλευρά μας. Έγιναν πολλές αλλαγές κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής. Από την πλευρά μου κλήθηκα να αντικαταστήσω τον Γιορντάνοφ, έναν αθλητή που δύσκολα μπορείς να τον αντικαταστήσεις. Δεν ήταν η πρώτη φορά που έπαιζα διαγώνιος. Όλα τα παιδιά προσπάθησαν για το καλύτερο και τη νίκη. Όσο για μένα, προσπάθησα να αγωνισθώ σύμφωνα με τις οδηγίες που μου είχε δώσει ο προπονητής μου και ελπίζω να τα πήγα καλά».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 26-24, 25-16) σε 76′

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάζμαρτσικ): Στεφανίδης 12 (10/18 επ, 2 μπλοκ), Λινζ 11 (10/20 επ, 1 άσσος, 77% υπ -46% άριστες), Ηλίας 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Πέτερλιν 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ -25% άριστες), Πεντίδης 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Γάτσης 7 (5/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ 75% υπ -25% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Χήρας 1 (1/1 επ),Μαρούλης, Ίλιτς, Σούρδι 2 (1/7 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 20% άριστες), Σταυρακάκης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 6 (3/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 38% υπ -19% άριστες), Σαλαβασίδης 0 (0/5 επ), Λιβαθηνός 1 (1/2 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 10 (9/25 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 13 (13/24 επ, 41% υπ -19% άριστες), Οράμας 11 (9/11 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ , 43% υπ -21% άρστες), Χριστιάς.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...