CEV CUP

CEV Cup: Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Πολωνία και ψάχνει «χρυσή» ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ στην Πολωνία από την Όλστιν στον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του CEV Cup και δυσκόλεψε το έργο για πρόκριση στον επόμενο γύρο, καθώς στον επαναληπτικό θα χρειαστεί νίκη (3-0 ή 3-1) και επικράτηση στο χρυσό σετ!

Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα στο πρώτο σετ όταν πέρασε μπροστά με 16-18 και είχε το προβάδισμα μέχρι το 22-23 ενώ μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ, παρόλο που βελτιώθηκε δεν αξιοποίησε ούτε το προβάδισμα στο 3ο σετ (12-16) απέναντι σε μια ομάδα που ήταν στα μέτρα του. Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Τζούριτς που συνεχίζει την αποθεραπεία του. Ο Στάνκου δεν χρησιμοποίησε τον Όκολιτς στη θέση του οποίου έπαιξε ο Γιάτσης ενώ ο Σαφράνοβιτς αντικαταστάθηκε από τον Χιμένες στο τρίτο σετ.

Παρά την ήττα, οι διαφορές με την πολωνική ομάδα δεν είναι μεγάλες και με μία καλή εμφάνιση ο ΠΑΟΚ θα μπορεί να ελπίζει στην ανατροπή αλλά και στην πρόκριση μέσω του χρυσού σετ.

Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018 (19.00) στο PAOK Sports Arena και εκεί ο δικέφαλος θα χρειαστεί αρχικά νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ.

Να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Δημήτρη Τζούριτς που δεν ταξίδεψε καν στην Πολωνία, ενώ ο Τάσος Γάτσης ξεκίνησε βασικός κεντρικός στη θέση του Σέρβου Αλεξάνταρ Οκολιτς. Ο Χιμένες ξεκίνησε βασικός ακραίος από το 3ο σετ στη θέση του Σαφράνοβιτς.

Διαιτητές: Ρόγκιτς (Σερβία), Βαρμπλάνε (Εσθονία).

1ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 25-23
2ο σετ: 8-5, 15-16, 19-21, 27-29
3ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 25-23
4ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-18

*Οι πόντοι της Όλστιν προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 27-29, 25-23, 25-18) σε 110′

ΟΛΣΤΙΝ (Σαντίλι): Χαντράβα 14 (14/35 επ.), Λουξ 9 (7/22 επ., 2 άσσοι, 20% υπ. – 0% άριστες), Ζνίσζολ 15 (12/13 επ., 3 μπλοκ), Αντρινγκά 4 (2/15 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 32% άριστες), Πιετράσζκο 16 (15/21 επ., 1 μπλοκ), Βοΐσκι 1 (1 μπλοκ) / Ζούρεκ (λ, 68% υπ. – 32% άριστες), Κάπελους 12 (8/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκιλ 1 (1 μπλοκ), Ουρμπάνοβιτς, Ζαμπλόσκι.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Μάρκεζ 17 (15/41 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ, Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (12/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 16% άριστες), Τακουρίδης 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 10% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 44% υπ. – 12% άριστες), Τερζής, Χιμένες 10 (10/22 επ., 33% υπ. – 15% άριστες), Μπούτος 1 (1/1 επ.).