CHALLENGE CUP

Challenge Cup: Ιστορική πρόκριση για τον ΑΟ Θήρας

O AO Θήρας επικράτησε με 3-0 στην Τσεχία της Μπρνο και πήρε ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση των 16 του Challenge Cup.

Η ομάδα της Σαντορίνης είναι αήττητη στη διοργάνωση με 4 νίκες (2 με Λεμεσό και 2 με την Μπρνο) και χωρίς χαμένο σετ ενώ αναμένει τον αντίπαλό της την Πέμπτη 5/12 όταν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση της UTE Budapest (Ουγγαρία) και της Kuusamo (Φινλανδία). Στο πρώτο παιχνίδι, η φιλανδική ομάδα νίκησε εντός έδρας με 3-1 σετ και έχει το προβάδισμα πρόκρισης.

Στο αγωνισικό μέρος, ο ΑΟΘ στα δυο πρώτα σετ είχε το προβάδισμα ενώ μόνο στο τρίτο σετ βρέθηκε 16-13 πίσω στο σκορ από τις γηπεδούχες αλλά ισοφάρισε γρήγορα και έφτασε γρήγορα στην καθαρή επικράτηση, παίρνοντας ιστορική πρόκριση.

Η Καταρίνα Πίλεπτς με 16 πόντους και 54% αποτελεσματικότητα (15/28) ηγήθηκε της επίθεσης του ΑΟ Θήρας, με την Εύα Μερτέκη να προσθέτει 11 πόντους. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς κυριάρχησε πάνω στο φιλέ με 11 μπλοκ.

Διαιτητές: Πάρσιν (Ουκρανία), Λόπες (Πορτογαλία).

1ο σετ: 3-8, 9-16, 15-21, 18-25
2ο σετ: 3-8, 10-16, 13-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 16-13, 19-21, 19-25

*Οι πόντοι της Μπρνο προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 36 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (18-25, 19-25, 19-25) σε 72′

ΚΠ ΜΠΡΝΟ (Σαμσέλι): Μίλντοβα 12 (9/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 3% άριστες), Φρικάνο 3 (3/11 επ.), Βουκλίκα 8 (6/14 επ., 2 άσσοι), Κβαπίλοβα, Σλούφοβα, Σκίμπα 6 (6/26 επ., 33% υπ. – 4% άριστες) / Ντιγκρίνοβα (λ, 45% υπ. – 9% άριστες), Νίτσολ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Στράσκα, Παβλίκοβα 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ποντράζκα 2 (2/5 επ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάις): Φιλντ 6 (2/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πίλεπιτς 16 (15/28 επ., 1 άσσος), Μερτέκη 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 7% άριστες), Καλανταρίδου 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ. – 0% άριστες), Κιρ 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. – 0% άριστες), Ξανθοπούλου, Καλαντάτζε 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Καραφουλίδου.