Χόρεψε… Φραγκοσυριανή τον ΠΑΟΚ με επική ανατροπή

Σε ένα ντέρμπι «διαφήμιση για το άθλημα» με εξέλιξη που έκοβε την ανάσα με αλλεπάλληλες ανατροπές, θεαματικές φάσεις και ανεπανάληπτες συγκινήσεις στην Ερμούπολη, ο Φοίνικας Σύρου υποχρέωσε με 3-2 (15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12) τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και κόντρα στους «ασπρόμαυρους» πανηγύρισε ξανά στο νησί, για πρώτη φορά μετά το 2016. Η είσοδος του Βουλκίδη άλλαξε το ρουν του αγώνα για τους γηπεδούχους, που είχαν κορυφαίους  τους Ντόκιτς, Εβάντρο, ενώ σε πολύ καλή ημέρα για τους φιλοξενούμενους, βρέθηκαν εκτός του μαέστρου Φιλίποφ, οι Τζούριτς, Γκόρτσανιουκ και Τακουρίδης.

Στο κατάμεστο κλειστό «Δ. Βικέλας» οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλό ρυθμό σε σερβίς-μπλοκ και τον Τζούριτς ασταμάτητο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από νωρίς με 8-3 του Φοίνικα Σύρου, που «πόναγε» στην υποδοχή και κατά συνέπεια στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του. Το μονό μπλοκ του εξαιρετικού Τακουρίδη πάνω στο Χήρα, ανέβασε τη διαφορά στο 12-6 με τους Θεσσαλονικείς να έχουν ξεκάθαρα το «πάνω χέρι» στο σετ, των «Πειρατών», που δεν είχαν «ζεστό» τον Ντόκιτς. Ένα εντυπωσιακό σερί εκτόξευσε τη διαφορά στο 22-13 για να τελειώσει το σετ με 25-15 από παράβαση του Παπαδόπουλου στο φιλέ.

Στο β’ σετ οι Συριανοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι και βελτιωμένοι σε επίθεση και σερβίς, πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον ΠΑΟΚ, που από λάθος των γηπεδούχων πέρασε μπροστά με δύο πόντους 12-10. Συνεχόμενα νησιώτικα λάθη ανέβσαν τη διαφορά στο 15-11. Με επιθέσεις Εβάντρο και Βουλκίδη, ο Φοίνικας από την κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων  μείωσε στον πόντο, 17-16. Ο ΠΑΟΚ, όχι μόνο άντεξε στην πίεση των Συριανών, αλλά με ένα σερί 3-0 ξέφυγε σε ένα καθοριστικό σημείο με 20-16 για να φτάσει με καλύτερο μπλοκ 25-19 στην κατάκτηση του β’ σετ, 2-0. Λίγο πριν το το φινάλε του σετ μάλιστα ο πρώην «Πειρατής» Τάσος Γάτσης, αποθεώθηκε  από το κοινό της Ερμούπολης στο ντεμπούτο του στη φετινή Volleyleague με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Το γ’ σετ, διαφήμιση του αθλήματος, ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται στο τελείωμα των φάσεων ο Φοίνικας με τονΝτόκιτς να ανεβάζει στροφές προηγήθηκε με 5-4, αλλά ο Γκόρτσανιουκ, έδωσε και πάλι βραχεία κεφαλή στους φιλοξενούμενους με 11-10. Στο 14-14 ο Ρουμάνος τεχνικός του ΠΑΟΚ, Στάνκου σε υπόδειξη του α’ διαιτητή Ονόπα, για μπλοκ σε επίθεση του Γκόρτσανιουκ, δεν δικαιώθηκε με αποτέλεσμα οι Συριανοί να ξεφύγουν με ένα ακόμη μπλοκ με 16-14, μέσα σε ενθουσιασμό της κερκίδας. Η άστοχη επίθεση του Τζούριτς, έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα στους «Πειρατές» με 21-18, αναγκάζοντας τον τεχνικό φιλοξενούμενων να πάει εσπευσμένα σε ταίμ άουτ για να κόψει το ρυθμό της παρέας του Ντόκιτς. Ένα ακόμη βιντεο ρέφερι, για φιλέ, αυτή τη φορά  δικαίωσε τους νησιώτες, που με πολύ καλές άμυνες, έχοντας ξεφύγει πλέον με 23-18 από τα συνεχόμενα λάθη των αντιπάλων τους έφτασαν μέσα σε αποθέωση στην κατάκτηση του σετ με 25-19 και τη μείωση του σκορ, σε 2-1 σετ.

Παρά την ανεβασμένη ψυχολογία και τη συμπαράσταση του κόσμου του Φοίνικα Σύρου, ο ΠΑΟΚ, έπειτα από μάχη πόντο-πόντο στο ξεκίνημα του σετ, ξέφυγε με 10-7, αναγκάζοντας τον Σέρβο τεχνικό των γηπεδούχων σε τάιμ άουτ. Τα καλά σερβίς του Βραιζλιάνου Εβάντρο, έφεραν το Φοίνικα σε απόσταση αναπνοής, αλλά και πάλι το μπλοκ του ΠΑΟΚ έδωσε πολύτιμες λύσεις στους φιλοξενούμενους που ξέφυγαν 19-15 με άουτ επίθεση του Ντόκιτς.  Οι δύο άσοι του Εβάντρο έφεραν και πάλι τους νησιώτες σε απόσταση αναπνοής, 19-18 για να ισοφαρίσει μετά από μάι θεαματική φάση σε 22-22.  Το πρόβάδισμα του Εβάντρο, 23-22 «έβαλε φωτιά» στην κερκίδα του «Δ. Βικέλας», που είδε την ομάδα του να φτάνει σε σετ μπολ. Τελικά η συνέχεια ήταν ακτάλληλη για καρδιακούς, αφού έπειτα από δύο χαμένα σετ μπολ των γηπεδούχων και ισάριθμα ματς μπολ των Θεσσαλονικέων, ο Εβάντρο έφερε με άσο τη λύτρωση για την ομάδα της Ερμούπολη, που με 28-26, ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Το τάι μπρέικ έσπασε καρδιές με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 3-0, αλλά ο Φοίνικας με τον Ντόκιτς και τα καλά σερβίς του πολύτιμου, Θοδωρή Βουλκίδη, από την ώρα που αντικατέστησε τον Φίλιο στο 4ο σετ,  έφερε στη θέση του οδηγού τους Συριανούς με 8-5.  Οι άσοι του Εβάντρο ανέβασαν τη διαφορά στο 12-8 με τον Στάνκου στο 13-11 να παίζει το τελευταίο του χαρτί, ανακατεύοντας την τράπουλα. Η είσοδος των Τερζή και Μάρκες στη θέση των Φιλίποφ,  βάζοντας Τερζή αντί Φιλίποφ, Τζούριτς, αντίστοιχα, αλλά με κεκτημένη ταχύτητα ο Φοίνικας έφτασε μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού με 15-12 στην εντυπωσιακή ολική ανατροπή-νίκη με 3-2 σετ, για δεύτερο συνεχόμενο ματς μετά την Κηφισιά.

5ο σετ: 5-4, 8-5, 12-7, 15-12

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 7 άσσοι, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

Ο κεντρικός του Φοίνικα Θεόδωρος Βουλκίδης δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος που βοήθησα την ομάδα μου να πάρει αυτή τη νίκη. Είναι μία επιτυχία όλης της ομάδας. Είναι από τις νίκες που κάνουν την διαφορά και που δίνουν μεγάλη χαρά στον κόσμο. Δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά όταν μας έδωσε την ευκαιρία ο ΠΑΟΚ πιέσαμε στο σερβίς και βρήκαμε ρυθμό. Γενικά από το 3ο σετ και μετά όλη η ομάδα έπαιξε τέλεια και νικήσαμε ένα μεγάλο αντίπαλο».

Ο Ζένια Γκόρτσανιουκ που αγωνίστηκε με πυρετό για τον ΠΑΟΚ δήλωσε: «Χάσαμε ένα παιχνίδι που έπρεπε και θα μπρούσαμε να είχαμε νικήσει. Είχαμε δύσκολη και κουραστική εβδομάδα. Ξεκινήσαμε καλά αλλά δεν είχαμε την διάρκεια που έπρεπε και δώσαμε την ευκαιρία στον Φοίνικα να πιστέψει στην ανατροπή. Πρέπει να δουλέψουμε. Χάθηκε το αήττητο και γενικά καμία ήττα δεν αρέσει σε κανέναν αλλά πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να διορθώσουμε τις αδυναμίες μας».

* Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Μαρίν Λέσκοφ παρέλαβε το βραβείο του MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής. Την απονομή στον Μολδαβό πασαδόρο του Φοίνικα έκανε ο Αντιπεριφερειάρχης Κυκλάδων Γιώργος Λεονταρίτης.

Τα σετ: 3-2 (15-25, 19-25, 25-19, 28-26, 15-12) σε 136΄

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Φίλιο 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 24 (18/35 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 32% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 26 (23/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/25 επ., 47% υπ. – 24% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. – 30% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Αδάμ, Βουλκίδης 1 (1/2 επ.), Μήλης.

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 14 (10/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 23% άριστες), Τζούριτς 16 (14/38 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 22% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ. – 17% άριστες), Εφραιμίδης (λ), Μάρκεζ, Γάτσης, Τερζής.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...