CHAMPIONS LEAGUE

«Χρυσή» πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στην Τουρκία

Σε ένα ματς… ακατάλληλο για καρδιακούς, ο ΠΑΟΚ αν και γνώρισε την ήττα από την BΒSK Μπουγιουκσεχίρ Κωνσταντινούπολης, πήρε το «χρυσό» σετ με 15-13 και προκρίθηκε στον γ΄προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πλέον, ο Δικέφαλος αναμένει τον επόμενο αντίπαλο που θα είναι είτε η γερμανική Φρανκφούρτη του Βασίλη Κωστόπουλου, είτε η αυστριακή Ποσογίλνιτσα. Στον πρώτο αγώνα η γερμανική ομάδα νίκησε στην έδρα της 3-0 σετ και η ρεβάνς γίνεται απόψε Τετάρτη 31/10 στις 21.25 (έγινε αλλαγή ώρας).

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά η μέτρια υποδοχή, η κούρασηκαι ο εξαιρετικός Μεντίν Τόι έδωσαν τη νίκη στην τουρκική ομάδα με 3-2 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ που είχε νικήσει ο ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι».

Στο χρυσό σετ, ο ΠΑΟΚΛ ξεκίνησε καλά το 2-1 έγινε 2-5 αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 6-6 χωρίς όμως να περάσουν ποτέ μπροστά. Στο 8-9 ο Μετίν έστειλε τη μπάλα άουτ (8-10) για να φτάσει ο ΠΑΟΚ στο +3 (10-13 με επίθεση Χιμένεθ, ο οποίος όμως έκανε το 13-12 καρφώνοντας στο φιλέ!

Η IBBSK είχε κόντρα ισοφάρισης με τον Γκοκγκόζ να καρφώνει στο φιλέ (12-14) και τον Γκουνγκόρ να μειώνει σε 13-14. Ο Τζούριτς πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, ο Γενίπαζαρ έβγαλε την άμυνα, όμως η μπάλα πήγε πάνω στο φιλέ κι ο αρχηγός του ΠΑΟΚ με νέα επίθεση την έστειλε στο παρκέ των Τούρκων και τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Διαιτητές: Καμπρέ (Βέλγιο), Σιμόνοβιτς (Σερβία).

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 21-25

2ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 5-8, 13-16, 15-21, 21-25

4ο σετ: 5-8, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 5-2, 10-5, 12-7, 15-12

Χρυσό σετ: 13-15

*Οι πόντοι της BBSK Κωνσταντινούπολης προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 21-25, 25-22, 15-12

ΒΒSK ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ (Οζκάν): Γκούνγκορ 17 (13/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Γκοκγκόζ 4 (4/21 επ., 60% υπ. – 42% άριστες), Χαγίρλι 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουνιές 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Γενιπαζάρ 7 (2/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοσκούν 3 (3/10 επ.) / Σαχίν (λ, 71% υπ. – 71% άριστες), Τόι 21 (18/27 επ., 3 μπλοκ), Τσιν 2 (1/2επ., 1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (6/12 επ., 2 άσσοι), Μάρκεζ 12 (7/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 21% άριστες), Τζούριτς 18 (18/40 επ.), Χιμένες 19 (17/34 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. – 12% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 52% υπ. – 14% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 3 (3/3 επ.), Σαφράνοβιτς.