Χτίζει «κάστρο» ο Ηρακλής

Με τον Καλαντάντζε σε ένα ακόμη παιχνίδι να είναι ασταμάτητος ο Ηρακλής επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα Σύρου στην Μίκρα έκανε το 2×2 και πανηγύρισε ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο κατά την 2η αγωνιστική.

Ο Λεβάν Καλαντάντζε ήρθε και με την απόδοσή του αναμένεται να μας απασχολήσει πολλές φορές. Ο Ρώσος διαγώνιος του Ηρακλή μετά το εντυπωσιακό του ντεμπούτο κόντρα στην Ορεστιάδα, με 35 πόντους “σκότωσε” και τον Φοίνικα Σύρου αποδεικνύοντας πως μπορεί να συναγωνιστεί επάξια τα μεγάλα αστέρια της φετινής Α1.

Ο Καλαντάντζε ήταν χάρμα οφθαλμών καθώς με 4 μπλοκ, 1 άσο και 58% αποτελεσματικότητα στην επίθεση πήρε πάνω του τον γηραιό και του χάρισε το 2ο και μάλιστα συνεχόμενο τρίποντο στην φετινή χρονιά κρατώντας παράλληλα το αήττητο της Μίκρας.

Απο την άλλη πλευρά οι Πειρατές ξεκίνησαν άσχημα και “ξύπνησαν” αργά μη μπορώντας να βρούνε το αντίδοτο στον Καλαντάντζε…

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά ισορροπημένα πηγαίνοντας μαζί στο σκορ μέχρι το 5-5, ωστόσο ο «Γηραιός» κατάφερε να πάρει προβάδισμα κάνοντας το 9-6 και το 10-8.

Οι «Πειρατές» όμως με αποτελεσματικές επιθέσεις αλλά και πίεση από το σερβίς έτρεξαν ένα σερί (1-5) προσπερνώντας σε 11-13 και λίγο αργότερα με 13-16. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τους Σούρδι και Μρντακ φρόντισαν να κρατήσουν το προβάδισμα φθάνοντας στο 19-21 και το 21-23.

Κάπου εκεί όμως ο Ηρακλής κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και με τον Καλαντάντζε και το μπλοκ του να ισοφαρίσει σε 24-24 κάνοντας ντέρμπι το σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 31-31, όμως οι «κυανόλευκοι» περισσότερο ψύχραιμοι στο τέλος έφθασαν στο 33-31 και το 1-0 γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους τους στην Μίκρα.

Έχοντας ψυχολογία και το προβάδισμα στην αναμέτρηση και με τον νεαρό Χριστοφά στο κέντρο αντί του Κιόση, ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ  κάνοντας γρήγορα το 5-2 και το 8-5.

Με κεκτημένη ταχύτητα και την «μηχανή» στο φουλ ο «Γηραιός» έφθασε στο 12-9 και λίγο αργότερα στο 16-11 βάζοντας δύσκολα στους Συριανούς που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Ο Ηρακλής έχοντας βρει πλέον ρυθμό εύκολα το 18-13 για να ανεβάσει στο +6 την διαφορά φθάνοντας στο 20-14.  Οι φιλοξενούμενοι όμως σε μια προσπάθεια τους να ξαναμπούνε στον αγώνα μαζεύοντας την διαφορά στο από το 21-15 στο 23-19, όμως ο Ηρακλής με το 25-22 έκανε το 2-0 βάζοντας πλώρη για τη νίκη.

Το τρίτο σετ ήταν για γερά «νεύρα» καθώς ο Φοίνικας Σύρου παίζοντας με την… πλάτη στον τοίχο με τους Μρντακ και Σούρδι να τελειώνουν τις επιθέσεις τους έδειξε καλύτερος απέναντι στους «κυανόλευκους».

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 7-5 ωστόσο γρήγορα οι Συριανοί κατάφεραν να «πιάσουν» τους γηπεδούχους στο σκορ και να συμβαδίζουν με το 11-11 και το 17-17 και το 19-19 σε ένα απόλυτα ισορροπημένο σετ.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 20-21, οι γηπεδούχοι όμως ισοφάρισαν σε 21-21, ωστόσο ένα μικρό σερί για τους «Πειρατές» τους έφερε στο 21-23 και στο τέλος με το 23-25 μείωσαν σε 1-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ωστόσο η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν για τον Ηρακλή που κατάφερε να ολοκληρώσει την αναμέτρηση με τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι με τον Ρώσο διαγώνιο έκανε το 8-5, ωστόσο ο Μρντακ και Σούρδι έφεραν την Σύρο στο 15-16 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Οι δύο ομάδες συνεχίζοντας το μπράντεφερ του τρίτου σετ έφθασαν στο 21-20 με τον “γηραιό” να αντέχει με τον Καλαντάντζε και να φθάνει στο 25-21 και το 3-1 πανηγυρίζοντας το τρίποντο.

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής Ηρακλή) : «Κρατάω ένα 3ποντο μου ήρθε με δυσκολία. Η Σύρο σήμερα ήτανε πολύ πιο ανταγωνιστική. Μα δυσκόλεψε και δημιούργησε ένα εκνευρισμό στην ομάδα. Ενώ παίρναμε τις διαφορές δεν καταφέραμε να το κρατήσουμε και στο 4ο σετ. Και από εκεί και πέρα υπήρχε έντονος εκνευρισμός . Κρατάμε το 3ποντο, είναι άλλωστε η 4η συνεχόμενη νίκη. Αρχίζει η ομάδα και δείχνει χαρακτήρα».

Ντούσκο Νικόλιτς (Προπονητής Φοίνικα Σύρου) : «Ήταν ένας δυνατός αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πολλά συγχαρητήρια στον Ηρακλή. Δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε ενώ μπήκαμε δυναμικά. Εμείς θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε»

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ – 39% άριστες), Καλανταντζε 35 (30/52 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 7 (2/5 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κιόσης, Ριζόπουλος 6 (5/9 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 35% άριστες), Γάτσης 10 (4/11 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ)/ Μπαμπαλιούτας  (λ, 50% υπ – 36% άριστες), Χριστόφας 9 (5/9 επ, 4 μπλοκ), Πρώιος, Ηλίας.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Όβερμαν 4 (1/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μρντακ 26 (23/52 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάρις 4 (1/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 17 (14/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ -36% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ -16% άριστες) Χήρας 6 (2/5 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου 1 (1/3 επ).