Déjà vu νίκης και 8άδα για Μαρκόπουλο

Μία εβδομάδα μετά το 3-1 επί της Θέτιδας στο Μαρκόπουλο για την Α1 Γυναικών, η ομάδα των Μεσογείων επικράτησε με το ίδιο σκορ  (25-16, 25-21, 25-27, 25-23) και στη Βούλα στο ματς των “16” του Κυπέλλου και παρά τη -μετά το πρώτο σετ- σθεναρή αντίσταση των σκληροτράχηλων γηπεδούχων, τα κορίτσια του Νικολάκη  πανηγύρισαν τελικά την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Το Μαρκόπουλο με κεκτημένη ταχύτητα από το τελευταίο ματς μπήκε εξ’ αρχής δυναμικά στο ματς. Με καλό μπλοκ και σερβίς κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην υποδοχή της Θέτιδας και να προηγηθεί στα μέσα του σετ με 16-10.

Παρά τις αλλαγές του Κ. Τουρσούγκα και την αντίδραση των γηπεδούχων σε μπλοκ και επίθεση, που μείωσαν σε 18-14 η ομάδα των Μεσογείων εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη της “οικοδέσποινας” με τον άσο της Φακοπουλίδου ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε 21-15 για να φτάσει τελικά με α’ χρόνο της Δικαιούλια στην κατάκτηση του σετ με 25-16.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν στο β’ σετ με κεκτημένη ταχύτητα και προηγήθηκε με την Μερκάντο 8-4. Κακή υποδοχή και λάθη της Θέτιδας αποδείχθηκαν “βούτυρο στο ψωμί” των κοριτσιών του Γιάννη Νικολάκη, που χωρίς να αποφύγουν στη συνέχεια τα λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στις γηπεδούχους να μειώσουν σε 11-9, με το καλό σερβίς τους ανέβασαν και πάλι τη διαφορά με την Μερκάντο σε 16-11.

Αβίαστα λάθη του Μαρκόπουλου και δύο σερί άσοι από την νεοεισελθούσα Βαρουδάκη, οδήγησαν για πρώτη φορά τις γηπεδούχες στην ισοφάριση 19-19. Καλές ενέγειες της Διάλλα έδωσαν και πάλι προβάδισμα δύο πόντων, 21-19, αλλά η Γιόβιτς που για δέυτερο συνεχόμενο ματς με τον ΑΟΜ ήταν ωσεί παρούσα, μείωσε και πάλι στον πόντο 21-20. Παρά όμως τις προσπάθειες της Εσντέλ, το καλό μπλοκ των φιλοξενούμενων και η επίθεση της Μερκάντο ζευγάρωσε με 25-21 τα κερδισμένα σετ για το Μαρκόπουλο, που έκανε το 2-0.

Το βελτιωμένο πρόσωπο που έδειξε στο β’ σετ η Θέτιδα είχε συνέχεια και στο γ’ σετ, όπου τα κορίτσια του Σούλη Τουρσούγκα, δημιουργώντας προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 3-2. Mε τον α’ χρόνο της Δικαιούλια το Μαρκόπουλο “πήρε κεφάλι” στο σκορ με 8-6. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο των δύο ομάδων 11-11, 131-13 με τις γηπεδούχες να φτάνουν για πρώτη φορά προηγούμενες σε τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15, από το αόυτ σέρβις της Βραζιλιάνας Πούλι.

Η πολύ καλή, πρώην άσος του Μαρκόπουλου, έκανε με άσο το 19-17 για τη Θέτιδα. Οι φιλοξενούμενες με πρωταγωνίστριες την νεοεισλεθούσα Τοντάι και την Εσντέλ έφτασαν πρώτες σε ματς πόιντ από λάθος της Φρεντς, 24-23, όμως μετά από συναρπαστική μάχη η Θέτιδα με άσο της Εσντέλ πήρε με 27-25 το “φιλί της ζωής”, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ανάλογη μάχη και στο τελευταίο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγάινουν μετά το τεχνικό τάιμ άουτ, χέρι χέρι στο σκορ 10-10, με το Μαρκόπουλο τελικά να φτάνει στο 16-13. Η Θέτιδα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και κατάφερε με ένα επιμέρους σερί πόντων 5-0 να βρεθεί επικεφαλής με 18-16, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν τελικά να κάμψουν τη σθεναρή αντίσταση των γηπεδούχων και να “σφραγίσουν” με 25-23 και 3-1 σετ το πολύτιμο εισιτήριο για την 8άδα του Κυπέλλου.

Γιάννης Νικολάκης (Α.Ο. Μαρκόπουλο Revoil): «Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος γιατί μέσα σε τέσσερις μέρες κάναμε δυο νίκες αλλά στα ματς αυτά πρέπει να κρατάς την υπομονή που έδειξε η ομάδα μετά την απώλεια του τρίτου σετ με 27-25. Συγχαρητήρια στα κορίτσια».

Σούλης Τουρσούγκας (Θέτιδα Βούλας): «Έγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Το ευχαριστηθήκαμε, δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε. Προχωράμε και στρεφόμαστε στις υποχρεώσεις μας στο πρωτάθλημα».

Τα σετ: 16-25, 21-25, 27-25, 23-25

ΑΣΠ Θέτις (Τουρσούγκας): Κιουτσούκη, Μελετιάδη, Αργυροπούλου, Εσντέλ, Φρέντς, Γιόβιτς, Ξηνταρά (λ), Βαρουδάκη, Τοντάι, Λεωνίδου, Χατζηκωνσταντά

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Κλάιν, Μερκάντο, Σόουζα, Διάλλα, Δικαιούλια, Φακοπουλίδου, Ιακωβίδου (λ), Λιαγκή, Καρακάση, Πατεράκη, Νικολογιάννη