CEV CUP

Με το δεξί στο CEV Cup o ΠΑΟK

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, επικρατώντας 3-1 εκτό έδρας της OK Novi Pazar και κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του CEV Cup.

Ο Δικέφαλος παρά την κακή εκκίνηση στο πρώτο σετ (8-3) κατάφερε να ισορροπήσει τα πράγματα, πήγε πρώτος με 15-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ και το κατέκτησε με 23-25.

Παρά το 0-1 σετ, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αντίστοιχη πορεία στο δεύτερο με την Νόβι Πάζαρ να βετιώνεται και να παίρνει προβάδισα 21-17 για την ισοφάριση σε 1-1 σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ επανήλθε εμφατικά. Δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο, χτίζοντας διαφορά (9-16) για το 1-2 σετ σετ με 15-25.

Η ομάδα του Καλμαζίδη μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο σετ να πάρει τη νίκη και το προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ αλλά η Νόβι Πάζαρ το έφερε στα ίσα 16-16. Ο Σακόγλου με μπλοκ έκανε το 17-19 και η ελληνική ομάδα χωρίς να πιάσει υψηλές πτήσεις έκανε το 1-3 σετ με 21-25.

Ο Δικέφαλος θέλει δυο σετ στον επαναληπτικό της Θεσσαλονίκης για να περάσει στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Τουρ – Μπρνο (3-0 η Τουρ νίκησε στον πρώτο αγώνα).

Γιάννης Καλμαζίδης: “Ο στόχος επιτεύχθηκε. Ήταν μια καθαρή νίκη στην έδρα του αντιπάλου κι αυτό είναι που μετράει. Σίγουρα μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα αλλά οπως προείπα μετράει πάνω από όλα η νίκη”.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 15-25, 21-25

Νόβι Πάζαρ (Στεφάνοβιτς) Ρίστιτς 12 (11/21 επ., 1 άσο, 61% υπ. – 45% άριστες), Λοπαρ 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Ντάτσα 6 (2/6 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σορμάζ 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζάτριτς 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 40% αριστες), Χάμζαγκιτς 13 (12/36 επ., 1 μπλοκ), Ζούκοβιτς –λ (58% υπ. – 45% άριστες) / Ζάτριτς Χασάν, Όκοβιτς, Μπόζοβιτς, Σίμιτς, Ραντοσάβλειβιτς 5 (5/11 επ., 78% υπ. – 56% άριστες).
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Πέτκοβιτς 2 (1/3 επ., 1 άσο), Σακόγλου 20 (14/27 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (3/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Σαφρανοβιτς 12 (8/20 επ., 4 άσοι, 59% υπ. – 53% άριστες), Ντάντε 14 (13/30 επ., 1 άσο, 71% υπ. – 14% άριστες), Γκαράς –λ (46% υπ. – 11% άριστες) / Παντακίδης, Σωτηρίου, Γκόμεζ, Τακουρίδης.