Με το δεξί η Θήρα στα Κύμινα

Ο ΑΟ Θήρας πέρασε από την τα Κύμινα, επικρατώντας των Μακεδόνων Αξιού με 3-0 σετ την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε διαφορές (4-8, 11-15, 13-23) τις οποίες οι Μακεδόνες δεν μπόρεσαν να αναστρέψουν. Η Καραφουλίδουμε έδωσε το προβάδισμα για το 16-25 και το 0-1 σετ.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τους Μακεδόνες να βρίσκουν τον μαχητικό εαυτό τους. Ο ΑΟΘ είχε στην αρχή το προβάδισμα (2-5) αλλά όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχες βελτίωναν την απόδοσή τους  (11-11, 13-13) και με τη Γέλιτς κατάφεραν να περάσουν μπροστά για το 16-15. Η ομάδα του Καραβιδόπουλου με σωστές επιλογές πήρε το +3 (21-18) αλλά η Θήρα είχε λύσεις από τη θέση του σερβίς για την ισοφάριση με άσο της Φιλντ. Ένα μπλοκ αλλά και το άουτ σερβίς της Τσοχατζή διαμόρφωσαν το 23-25 για το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι Μακεδόνες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο ΑΟΘ είχε τον έλεγχο με αποτέλεσμα το τελικό 0-3 σετ (23-25).

Γιώργος Καραβιδόπουλος (Μακεδόνες): «Στη δεδομένη φάση και με τα όπλα που είχαμε στη διάθεσή μας κάναμε μια εμφάνιση αν μη τι άλλο αξιοπρεπή. Αν είχαμε στο ρόστερ μας μια ακόμη ξένη ίσως να διεκδικούσαμε κάτι παραπάνω. Ελπίζουμε να ενισχυθούμε σύντομα για να έχουμε καλύτερη συνέχεια. Το παιχνίδι κρίθηκε στην απειρία μας. Υστερήσαμε στην υποδοχή και αυτό ήταν το πιο καθοριστικό στοιχείο»

Μπράνκο Γκάιτς (Α. Ο. Θήρας): «Πάντα η πρεμιέρα κρύβει εκπλήξεις ανεξάρτητα από την δυναμικότητα των αντιπάλων. Το πρώτο παιχνίδι πάντα είναι ένα από τα πιο δύσκολα της σεζόν. Εμείς κερδίσαμε, κάναμε το πρώτο βήμα και αυτό είναι το σημαντικό. Κλειδί της νίκης ήταν η εμπειρία που έχει η ομάδα. Τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι κόντρα στον Άρη. Θα χρειαστεί μεγάλη προσοχή αφού ο αντίπαλος προέρχεται από νίκη επί του Ολυμπιακού».

Τα σετ: 0-3 (16-25, 23-25, 22-25)

*Οι πόντοι των Μακεδόνων προήλθαν από 33 επιθέσεις, 6 άσσους, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 42 επιθέσεις, 6 άσσους, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ (Καραβίδόπουλος): Νώτη 8 (4/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ.), Τσοχατζή 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σπανού 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (7/15 επ.), Δορούκα 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ), Γιέλιτς 13 (12/34 επ., 1 άσσος, 56% υπ.) / Τζαγκαράκη (λ, 40% υπ.), Παπαδοπούλου.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πίπελιτς 9 (8/22 επ., 1 άσσος, 43% υπ.), Μερτέκη 18 (17/41 επ., 1 άσσος, 47% υπ.), Καραφουλίδου 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ), Κιρ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (7/14 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ.), Παναγιωτίδου, Καλαντάτζε, 1 (μπλοκ), Κοσμίδου, Καλανταρίδου.