Διπλό με «αέρα» για τον Παναθηναϊκό στου Ρέντη

Μετά το Λιγκ Καπ, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο κλειστό του Ρέντη και πήρε ακόμα μια νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου Ολυμπιακού με 3-1 σετ για την 16η αγωνιστική της Volleyleague, δείχνοντας ότι του έχει πάρει τον “αέρα” .

Με τον Γιάκομπσεν να τροφοδοτεί άψογα τους συμπαίκτες του και τον Ζήση να “σκουπίζει” το τάραφλεξ, ο Παναθηναϊκός με πρώτο σκόρερ τον Ράπτη (17π.) πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο που τον κρατά στο κόλπο της δεύτερης θέσης. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός με εξαίρεση το δεύτερο σετ της ισοφάρισης δεν είχε σταθερότητα στην απόδοσή του, έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και πλέον καλείται να αντιδράσει αρχής γενομένης από το Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα 8-5 με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 9-8. Ο άσος του φορμαρισμένου Κουμεντάκη έδωσε “αέρα” +3 στο 11-8 με τους “πράσινους” να μειώνουν ξανά σε 11-10. Οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 3-0 σερί και μετά από μπλοκ του Ανδρεάδη και επίθεση άουτ του Ράπτη έγινε το 14-10.  Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν και με νέο σερί ισοφάρισαν για πρώτη φορά 14-14 και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 16-17. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου με καθαρό μυαλό στα σημεία πήρε το πρώτο σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πίεσε στο σερβίς και άνοιξε τη διαφορά γρήγορα στο +8 για το 15-7 με άσο του Χουσάι. Ο ΠΑΟ μείωσε 19-13, αλλά ο Ανδρέαδης με δυο διαδοχικούς πόντους έκανε το 21-13. Η διαφορά ήταν ασφαλείας με τους φιλοξενούμενους να ροκανίζουν στο φινάλε και τον Φίνγκερ να ισοφαρίζει σε 1-1 (25-21).

Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ και ο Παναθηναϊκός θύμισε… τον Ολυμπιακό του δευτέρου σετ, Από την αρχή οι “πράσινοι” πήραν κεφάλι  (1-5, 2-6, 3-7) με τους γηπεδούχους να μην έχουν λύση στην πίεση του αντιπάλου.  Μετά από άσο του Ράπτη έγινε το 6-13 και το σετ ολοκληρώθηκε 14-25 για τον ΠΑΟ που μπήκε και πάλι μποστά στα σετ με 1-2.

Το τέταρτο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό. Οι δυο ομάδες έφτασαν χέρι χέρι στο 7-7 με τον Παναθηναϊκό να έχει την ψυχολογία με το μέρος του για το 7-10. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-10 με τον Χουσάϊ και σε 10-11  με τον Βουλκίδη ενώ ο Φίνγκερ έφερε το σετ στα ίσα 12-12. Οι γηπεδούχοι με τον Βουλκίδη ισοφάρισαν στο 17-17 και το 18-18. Ο Παναθηναϊκός με τον Γιάκομπσεν να μοιράζει με καθαρό μυαλό πήρε προβάδισμα 18-20. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν 20-20 αλλά με λάθος του  Χουσάϊ έδωσαν προβάδισμα με 20-21 στο τριφύλλι  για να ακολουθήσει το 20-22.  Με δυο διαδοχικούς πόντους του Φίνγκερ, η ομάδα του Μουνιόθ ισοφάρισε σε 22-22, αλλά ο ΠΑΟ έφτασε πρώτος στο ματς μπολ με 22-24 με τον Ράπτη να υπογράφει το μεγάλο διπλό βαθμολογικής κυρίως σημασίας με 23-25.

Το… «κλειδί»

Το… «ταμείο»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Το κλειδί του αγώνα ήταν η εμφάνισή μας στην επίθεση και στο σάιντ άουτ. Έχουμε τους παίκτες που μπορούν να παίξουν πολύ καλύτερα σε αυτούς τους τομείς αλλά και στο σερβίς. Σήμερα προσπαθήσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω από το σερβίς και γι’αυτό χάσαμε τον έλεγχο της κατάστασης».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Πετύχαμε μία νίκη επί ενός πολύ μεγάλου αντιπάλου. Αν μου έλεγαν πριν το παιχνίδι ότι θα έρθει νίκη με 3-1 δεν θα μπορούσα να το πιστέψω γιατί η προετοιμασία μας ήταν ελλιπέστατη, λόγω του πολύ δύσκολου δεκαημέρου που περάσαμε με πολλές ασθένειες. Το ίδιο το παιχνίδι λειτούργησε στον ψυχισμό των αθλητών μου που έκαναν μία σπουδαία εμφάνιση και πετύχαμε αυτή τη μεγάλη νίκη»

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Κομισάριος: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τόλιος, Νικάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου, Εμανουηλίδου.