Διπλό χαρακτήρα για Ολυμπιακό με Φίνγκερ και Κουμεντάκη

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη δύσκολη έδρα του Ζηρινείου, επικρατώντας 3-0 σετ της Κηφισιάς δείχνοντας χαρακτήρα και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Φίνγκερ-Κουμεντάκη. Πλέον η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (6/3, 17:00) στο κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι το 5-5. Στο προβάδισμα της Κηφισιάς με 6-5 ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 3-0 σερί και μετά από επιθέσεις του Κουμεντάκη, πόντο από άουτ των γηπεδούχων και ωραία προσπάθεια του Χουσάϊ απέκτησε για πρώτη φορά το προβάδισμα με +2 στο 6-8. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας  επιθετικές λύσεις πάτησαν γκάζι για το +4 (12-16, 14-18). Οι γηπεδούχοι με ένα 2-0 σερί πλησίασαν (16-18), αλλά ο Φίνγκερ έγραψε το 16-19 αρχικά και το 17-20 στη συνέχεια.  Με μπλοκ του ίδιου στον Μπατατζίμ οι Πειραιώτες επανέφεραν τη διαφορά του +4 για το 17-21 ενώ ακολούθησε το 18-22 από τον Κουμεντάκη. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να βρει λύσεις, μείωσε σε 20-24, αλλά μετά από λάθος του Παλέτζα διαμορφώθηκε το 20-25.

Στο δεύτερο σετ, η Κηφισιά προηγήθηκε με +2 στο 2-0 και το 3-1 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 3-3 με δυο σερί πόντους του Χουσάϊ από επίθεση και μπλοκ. Με άσσο του Ραφαήλ Κουμεντάκη που ήταν και ο πρωταγωνιστής του σετ για πρώτη φορά έγινε το +2 στο 8-10 ενώ ο Ανδρεάδης το διατήρησε στο 9-11. Ο ΑΟΠΚ ισοφάρισε 11-11. Το ίδιο συνέβη και στο 17-17, με τον Ανδρεάδη να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό 17-18. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση και προσπέρασαν στο 19-18 ενώ λίγο αργότερα  ισοφάρισαν σε 20-20. Ο Χουσάϊ είχε απάντηση για το 20-21, όμως ακολούθησε νέα ισοφάριση σε 21-21. Το σετ πήγε έτσι μέχρι το 23-23, όταν ο Κουμεντάκης κέρδισε το μπλοκ άουτ και έδωσε το πρώτο σετ μπολ στους “ερυθρόλευκους” με 23-24 ενώ με νέα επίθεση έγραψε το 23-25.

Με αέρα ψυχολογίας, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά πιέζοντας από το σερβίς (1-7).  Με άσο του Κουμεντάκη (5-12) και αντένα του Ντε Πρα διαμορφώθηκε το 5-13 για το +8. Μετά το 9-16 που ακολούθησε Η Κηφισιά έκανε την αντεπίθεσή της με ένα 4-0 σερί και μείωσε σε 13-16. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο στη συνέχεια σε 16-18, αλλά ο ο Κουμεντάκης σταθερά έδινε λύσεις 16-19. Στο φινάλε, ο Ασπιώτης έφερε το πρώτο ματς μπολ στο 20-24 για να ακολούθησε το 20-25, μετά από επίθεση άουτ των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Ονόπας, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Νικάκης, Γραμματεία: Σιφάκη.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 2-8, 9-16, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 20-25) σε 88′

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Κάιο 13 (10/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπάσης 8 (2/2 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 12 (12/23 επ., 43% υπ. – 21% άριστες), Μπατατζίμ 10 (10/22 επ., 57% υπ. – 43% άριστες), Μπάιερς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 60% υπ. – 47% άριστες), Συναδινός (λ), Παλέντζας, Κολτσιάκης, Ρούσης 1 (1/1 επ.), Μελλές 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 18 (15/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (3/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χουσάι 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 22% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι, Κουμεντάκης 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 36% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 80% άριστες), Τζιάβρας (λ), Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/1 επ.), Ριζόπουλος (50% υπ. – 50% άριστες).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...