Διπλό με super Πανταλέων στην Αλεξανδρούπολη

Με εκπληκτική εμφάνιση από τον Σωτήρη Πανταλέοντα και συμπαραστάτη τον Γιώργο Πεντίδη, ο Παναθηναϊκός πέρασε και από την Αλεξανδρούπολη επικρατώντας του Εθνικού με 3-0 σετ σε 80 λεπτά για την 10η αγωνιστική.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έπιασε τους 15 βαθμούς και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Volley League ενώ μπορεί να πλασαριστούν στην 3η θέση με το τέλος του Α΄ γύρου, αν πάρουν θετικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση με την Κηφισιά. Από την άλλη ο Εθνικός δεν βρήκε λύσεις και γνώρισε την 5η ήττα του σε 8 αγώνες που τον κράτησε καθηλωμένο στους 7 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Οι πρώτοι πόντοι ήταν αναγνωριστικοί για τις δυο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα με 15-13, ενώ Πανταλέων και Πεντίδης έκαναν το 15-18. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι που ο Γιορντάνοφ με κόντρα επίθεση έκανε το 19-23. Το σετ έκλεισε 20-25 με επίθεση του Ανδρεόπουλου και λάθος επίθεση του Γκμίτροβιτς.

Παρόμοια εικόνα στο δεύτερο σετ. Ο Πεντίδης με επίθεση και λάθος των γηπεδούχων εβαλε μπροσά τον ΠΑΟ 7-9. Το σερβίς του Ράπτη δυσκόλεψε την υποδοχή των γηπεδούχων και ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 εκτόξευσε την διαφορά στο 10-16. Ο Εθνικός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 23-20 με τον Μπενγκολέα και τον Τουράνιανιν ενώ ο Γιορντάνοφ υπέγραψε το 21-25 (0-2).

Φουριόζος μπήκε ο ΠΑΟ στο τρίτο σετ. Τρία μπλοκ του Πανταλέοντα και δύο κόντρα επιθέσεις του Γιορντάνοφ και τον Ράπτη στο σερβίς εκτόξευσαν τη διαφορά στο 2-7. Ο Εθνικός μείωσε (9-11) και με νέο σερί 3-0 από Γκμίτροβιτς, Τουράνιανιν ισοφάρισε 15-15. Οι φιλοξενούμενοι όμως με επίθεση και άσο του Ράπτη πήραν εκ νέου κεφάλι ενώ με προσοχή στα κρίσιμα σημεία, διατήρησαν ένα ασφαλές προβάδισμα στο φινάλε του σετ (21-23). Πανταλέων και άσος του Γιάκομπσεν διαμόρφωσαν το 21-25 και το 0-3σετ.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, οι παίκτες του Παναθηναϊκού χειροκροτήθηκαν από τους φίλους της ομάδας που όπως κάθε σεζόν βρίσκονται στο πλάι τους όταν αγωνίζονται στην Αλεξανδρούπολη.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Για να κερδίσεις αυτά τα ματς πρέπει να βγάλεις δύναμη και τσαμπουκά στο γήπεδο. Δε μπορώ να πω πως δεν προσπαθήσαμε αλλά όπως αποδείχτηκε η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή. Ο Παναθηναϊκός έκανε καλή εμφάνιση αλλά περίμενα περισσότερα σε σερβίς και επίθεση για να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας που πλέον γίνεται ακόμα πιο δύσκολη».

O προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Μπορεί να νικήσαμε με 3-0 σετ αλλά η επικράτηση μας δεν ήταν εύκολη. Όλα τα σετ ήταν κλειστά, επιμείναμε στην τακτική μας και το κάναμε εμείς να φαίνεται εύκολο. Η διαφορά έγινε στο σερβίς και στην υπεροχή του Σωτήρη στο μπλοκ. Μπράβο σε όλη την ομάδα και κυρίως στον Σωτήρη που αποτελεί σταθερή αξία για την ομάδα μας και το ελληνικό βόλεϊ συνολικά. Δουλεύουμε πολύ σε λεπτομέρειες και αυτό βγαίνει στο γήπεδο».

1ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 20-25

2ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 21-25

3ο σετ: 4-8, 15-16, 19-21, 21-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 20-25, 21-25, 21-25

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 1π. (1 μπλοκ), Μπενγκολέα 15 (13/22, 2 άσσοι, 50%υπ., 30%αρ.), Γκμίτροβιτς 13 (11/26, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 7 (7/10), Στίγγας 7 (5/8, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/16, 43%υπ., 36%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 68%υπ., 57%αρ.), Βλαχόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Πεντίδης 5 (4/6, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 12 (12/23επ.), Ανδρεόπουλος 8 (8/12, 48%επ., 35%αρ.), Πανταλέων 14 (8/10, 6 μπλοκ), Ράπτης 18 (15/24, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 53%υπ., 47%αρ.).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...