Διπλό τίτλου ο Ολυμπιακός στην Πυλαία

Ο Ολυμπιακός πέρασε εμφατικά από την Πυλαία, επικρατώντας 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και με 2-0 νίκες στη σειρά των τελικών βρίσκεται μια… ανάσα (νίκη) από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Σοβαρή εμφάνιση από τους ερυθρόλευκους που είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Σμιτ, Ραουβέρντικ (για δεύτερο σερί ματς) και Αλεξίεφ επιθετικά. Από την άλλη, ο Δικέφαλος έμοιαζε να… μένει από δυνάμεις, χωρίς ενέργεια με λάθη και μόνο τον Κλάπβαϊκ να ξεχωρίζει.

Πλέον, η σειρά γυρίζει στου Ρέντη την προσεχή Πέμπτη 9 Μαΐου στις 18.30 και αν ο Ολυμπιακός νικήσει θα στεφθεί πρωταθλητής. Διαφορετικά θα πάμε σε τέταρτο τελικό και πάλι στο PAOK Sports Arena στην Κυριακή 12 Μαΐου στις 18.00.

Με Κλάπβάικ το 1-0

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-10 με τους πόντους από Αλεξίεφ και Πετρέα. Ο Οκολιτς μείωσε 13-11 και με τον Μουαγκουτούτια στο σερβίς κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14. Οι δυο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 19-19. Με δύο φοβερά μπλοκ του Οκολιτς ο ΠΑΟΚ πήρε πόντο και γύρισε και κόντρα επίθεση με τον Κλαπβάικ ξεφεύγοντας 21-19. Ο άσος του Κλαπβάικ έκανε το 23-20 δίνοντας απόσταση ασφαλείας για τον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Ρουβέρντινκ στον πόντο 24-23 και ο Κλαπβάικ τελείωσε το σετ 25-23 για το 1-0 σετ.

Ισοφάριση και αντεπίθεση

Από το 2ο σετ και μετά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα.Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 6-3 με τον πόντο του Ραουβέρντινκ αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε με τον άσο του Φιλίποφ για το 9-9. Με τον Ολυμπιακό να έχει υπεροχή σε σερβίς και κόντρα επιθέσεις ο ΠΑΟΚ πιέστηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» με δύο εξαιρετικούς πόντους του Σμιτ ξέφυγαν 21-18. Ο ΠΑΟΚ χωρίς τον παίκτη που θα έκανε την υπέρβαση επιθετικά και χωρίς να προλαβαινει να οργανωθεί απέναντι στους Σμιτ και Αλεξίεφ δε μπόρεσε να γυρίσει το σετ. Ετσι με τον Καναδό και τον Βούλγαρο στην επίθεση και τους Ραουβέρντινκ, Στεφάνου να κρατούν υποδοχή ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ κατακτώντας το 2ο σετ 25-21.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου από το 12-12 και μετά ο Ολυμπιακός με δύο λάθη του ΠΑΟΚ και επίθεση του Αλεξίεφ ξέφυγε 15-12. Ο δικέφαλος δεν είχαν απαντήσεις και ο Σμιτ με τον Αλεξίεφ ήταν ασταμάτητοι επιθετικά ανοίγοντας το σκορ στο 20-14. Η διαφορά διατηρήθηκε και με νέο σερί 3-0 από πόντο του Αλεξίεφ και δύο πόντους του Ανδρεάδη έκλεισε το σετ 25-17 για το 2-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ δεν έβγαλε αντίδραση στο 4ο σετ και ο Ολυμπιακός έχοντας επιθετική υπεροπλία κατάφερε να ξεφύγει 7-4 με την επίθεση του Αλεξίεφ και το σερβίς του Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή με το σερβίς του Κλαπβάικ μειώνοντας σε 10-11. Ηταν το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα καθώς Ραουβέρντινκ και Αλεξίεφ αλλά και το λάθος του Μουαγκουτουτία που έγινε και αλλαγή έδωσαν σερί 3-0 στον Ολυμπιακό που ξέφυγε 14-10. Ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε άλλο να ακολουθεί τον Ολυμπιακό ο οποίος επιβλήθηκε με εντυπωσιακό ρεσιτάλ του Ραουβέρντινκ ο οποίος αρχικά από το σερβίς και μετά από επίθεση εκτόξευσε την διαφορά στο 25-15.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλίποφ δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, νίκησε δίκαια. Μας πίεσε πολύ στο σερβίς και χάσαμε τη μάχη στις άκρες. Το θέμα είναι πως τα παιδιά πιστεύουν στην ανατροπή. Πιστεύουν πως μπορούν να νικήσουν στην έδρα του Ολυμπιακού για να έρθουμε πάλι εδώ σε τέταρτο αγώνα».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Θάνος Τερζής είπε: «Κομβικό ήταν το 2ο σετ. Χαλάσαμε την υποδοχή του Ολυμπιακού αλλά δε μπορέσαμε να πάρουμε και τους πόντους που χρειάζονταν. Ο Ολυμπιακός απέκτησε πλεονέκτημα αλλά η σειρά δεν έχει τελειώσει. Η υποδοχή μας σήμερα δεν ήταν καλή όπως και το μπλοκ – άμυνα και στους δύο τελικούς δεν πήγαμε καλά. Ο ΠΑΟΚ είναι για τα δύσκολα. Θα ανασυγκροτηθούμε, θα προσπαθήσουμε να μαζέψουμε τις δυνάμεις μας και να πάμε στην έδρα του Ολυμπιακού για να πάρουμε τη νίκη».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Γιώργος Στεφάνου είπε: «Aργήσαμε να μπούμε στον αγώνα αλλά βρήκαμε ρυθμό. Κάναμε το δεύτερο βήμα. Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Ανταπεξήλθαμε και προσαρμοστήκαμε μετά τις αλλαγές που έγιναν. Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου Αλεξίεφ και Κουμεντάκη που τα έδωσαν όλα».

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-23

2ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 15-25

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Όκολιτς 10 (4/10 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24 επ., 1 άσσος, 54% υπ., 43% αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 22 (17/38 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ., 45% αρ.), Εφραιμίδης -λ (36% υπ., 29% αρ.), Κωνσταντινίδης -λ / Τερζής 1 (1/2 επ.), Καπετανίδης, Γκάτσης,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 18 (15/27 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26 επ., 23% υπ., 5% αρ.), Ράουβερντικ 21 (17/31 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 48% υπ., 30% αρ.), Στεφάνου -λ (26% υπ., 21% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Σαραγδής, Στιβαχτής

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...