Δίποντο ο ΠΑΟΚ, βαθμό και εντυπώσεις η Χαλκίδα!

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ που ίδρωσε για να πάρει το δίποντο με 3-2 στο PAOK Sports Arena στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, ήρθε ο Ηρακλής Χαλκίδας να επιβεβαιώσει την εξαιρετική του μέχρι τώρα πορεία στο πρωτάθλημα και να αντισταθεί σθεναρά στους πρωταθλητές που είναι φανερό ότι δεν έχουν βρει ακόμα ρυθμό.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας προηγήθηκε (1-4), ο ΠΑΟΚ απάντησε (8-7) και πήγε με +6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με μικρή αντεπίθεση έφτασαν τους γηπεδούχους  (17-16). Στη συνέχεια ο Δικέφαλος βρήκε λύσεις για το 22-19 και το 1-0 σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας είχε το πάνω χέρι και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο +5 (11-16). Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά (16-19, 18-20, 19-22), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν (22-25).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποκτήσει ψυχολογία και στπ τρίτο σετ έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Μέχρι το 22-22 οι δυο ομάδες πήγαν σχεδόν μαζί (17-17, 18-19, 20-21). Το 23-22 ήρθε έπειτα από μπλοκ του Γκόμεζ, ενώ ο Βενεζουελάνος έγραψε και το 24-22. Σωτηρίο-Πελεκούδα έστησαν μπλοκ για το 25-22 (2-1).

Στο 4ο σετ έγινε μάχη, οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στους πιο κρίσιμους πόντους (18-18, 19-19, 21-21). Ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε μπροστά (21-23) και στις λεπτομέρειες πήραν το σετ (25-27), στέλνοντας στο τάι μπρέικ την αναμέτρηση.

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων, ο ΠΑΟΚ ίδρωσε αλλά στο φινάλε  ο Γκόμεζ έγραψε το 14-12  κερδίζοντας  μπλοκ άουτ ενώ ο Σαφράνοβιτς σφράγισε το δίποντο.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Όπως λέμε και στην Ιταλία ο αγώνας απόψε ήταν σαν ένα ποτήρι που αν θες το βλέπεις μισοάδειο και αν θες το βλέπεις μισογεμάτο. Προτιμώ να δω μισογεμάτο. Το μυαλό μας ίσως έμεινε λίγο στο ματς με τον Ολυμπιακό και λίγο στον ευρωπαϊκό αγώνα που ακολουθεί. Σε όλο τον αγώνα δεν βρήκαμε υψηλό ρυθμό όπως στις προπονήσεις. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση που είχαν οι Παντακίδης, Κωνσταντινίδης και Σωτηρίου που έπαιξαν παραπάνω σήμερα, πρόσφεραν στον αγώνα και αυτό είναι καλό για την ομάδα. Ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε δίκαια τα δυο σετ. Έκανε καλό παιχνίδι, είχε καλό ρυθμό και καλό σέρβις που σε πολλά σημεία ήταν ένα πρόβλημα. Ο Γκόμεζ παίζει καλύτερα από αγώνα σε αγώνα, είμαι ευχαριστημένος για την παρουσία του, παίζει όλο και πιο δυνατά. Οι πιθανές αλλαγές είναι κάτι που απασχολεί όλη την ομάδα όχι μόνο εμένα. Με συζήτηση και με έλεγχο διαφορετικών καταστάσεων, προσπαθούμε να φτάσουμε σε κάποιες αποφάσεις».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Είναι από τις βραδιές που χάνεις έναν αγώνα αλλά σου μένει ικανοποίηση για την πρόοδο που κάνει η ομάδα σου, για την προσπάθεια των παικτών του και εν τέλει για έναν πολύτιμο βαθμό. Κατ΄αρχήν αποδείχτηκε πως παίζουμε στα ίσια όλους τους αντιπάλους μας και κάνουμε το παιχνίδι που έχουμε σχεδιάσει. Εχουμε μαχητικότητα, πάθος και καλά τεχνικά στοιχεία. Το μόνο που με ανησύχησε και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο για να διορθώσουμε είναι ορισμένα νεκρά σημεία που είχαμε στον αγώνα ειδικά στο φλοτ σερβίς του Βάλκιερς και στο τζαμπ σερβίς του Σαφράνοβιτς. Δεν μπορούσαμε να πάρουμε την αλλαγή. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Είχαμε προβάδισμα 22-20 και το χάσαμε 25-22. Αν κάναμε το 2-1 σετ ο αγώνας θα είχε διαφορετική εξέλιξη. Ευχαριστώ τους παίκτες μου και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Σωτηρίου για την εμφάνιση του. Επίσης εύχομαι καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ στην ευρωπαϊκή του πορεία».

Διακύμανση

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-18, 25-19

2ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 8-5, 13-16, 19-21, 25-22

4ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-27

5ο σετ: 4-5, 7-7, 10-7, 15-12

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσοι, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσοι, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 25-27, 15-12

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Σακόγλου 5π. (1/11 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης (5/7, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/14, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/3, μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 13 (12/36, 1 άσσος, 79% υπ -50% άριστες), Γκιόν 10 (7/20, 3 άσσοι, 53% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ.-87% υπ., 67% αρ.), Παπαδημητρίου λ., Παντακίδης 4 (3/3, 1 άσσος), Τερζής, Σωτηρίου 10 (8/18, 2 άσσοι), Γκόμεζ 18 (18/32),

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19π. (17/50 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/20), Τσολάκος 10 (5/13, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μότα 20 (16/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γκελίνσκι 4 (1/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. – 48% υπ., 43% αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/1), Αναστασόπουλος.