Δύσκολη αρχή για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας κόντρα στην ΑΕΚ και με το 3-0 (25-22, 29-27, 25-23) στο Ρέντη οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών και πλέον ψάχνουν μια ακόμη νίκη προκειμένου να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στην επόμενη φάση των Play-off.

Η ΑΕΚ μπορεί να έβαλε δύσκολα και να ίδρωσε αρκετά τον Ολυμπιακό, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές τους Σμίτ (21π), Πετρέα (11) και Αλεξίεφ (11) πήραν τη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων» και απέκτησαν το προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση.

Καθοριστικό σετ του αγώνα το δεύτερο όταν και η Ένωση με τους Τζιουμάκα-Στοϊλοβιτς και  Λάππα κοίταξα κατάματα τους γηπεδούχους αλλά έχασαν στις λεπτομέρειες την ισοφάριση.

Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία και στο τρίτο σετ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν και προηγήθηκε με 23-21 και άγγιξε το 2-1. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0 έκαναν το 25-23 και το 3-0 που τους έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στην σειρά των αγώνων.

Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες το Σάββατο στο Μετς, όπου η ΑΕΚ θα κυνηγήσει τη νίκη για την ισοφάριση των αγώνων, την ώρα που οι Πειραιώτες θέλουν να κάνουν το 2-0 και να καταστρώνουν τα πλάνα τους για τα ημιτελικά.

Φερνάντο Μουνιόθ (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Ξεκινήσαμε πολύ καλά και συγκεντρωμένα, έχοντας καλό ρυθμό. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε μετά το πρώτο σετ. Τους αφήσαμε να μπουν στο παιχνίδι. Είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε. Ήμασταν πολύ καλά σε μπλοκ και επίθεση και πήραμε τη νίκη. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά ώστε να είμαστε ακόμα καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι».

Γκάβιν Σμιτ (Ολυμπιακός) : «Κάναμε αυτό που έπρεπε. Κερδίσαμε που αυτό θέλαμε και πήραμε την πρώτη νίκη για την πρόκριση στα ημιτελικά. Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι, είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε αλλά πρέπει να βελτιωθούμε και να συνεχίσουμε πιο δυνατά».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μπενίτεθ Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμιτ 21 (20/30 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Ραούβερντινκ 5 (5/17 επ., 47% υπ. – 37% άριστες) / Στεφάνου (λ, 27% υπ. – 18% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος, 100% υπ. – 100% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 5 (5/7 επ.), Σαλαφζούν 1 (1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 41% άριστες), Κανέλλος 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/39 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 43% υπ. – 36% άριστες), Σωνάκης (λ), Κρέτσης.