Δύσκολο διπλό για τον ΠΑΟ στον Εύοσμο

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε από τον μαχητικότατο Αίαντα Ευόσμου, δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να επικρατήσει 3-1 σετ και να αποδράσει με το διπλό την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Ο Αίας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με την Μπεργκ να κάνει ζημιά απέναντι στον Παναθηναϊκό που μπήκε νωθρά και χωρίς συγκέντρωση. Το 1-0 σετ ήρθε εύκολα 25-19 για τις γηπεδούχες.

Στο δέυτερο σετ, η εικόνα άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και ισοφάρισε σε 1-1 σετ πολύ γρήγορα 16-25 αφού οι φιλοξενούμενες με σωστή τακτική έχτισαν διαφορά.

Στο τρίτο σετ, οι “πράσινες” πήραν διαφορά 10-17, ο Αίας ροκάνισε φτάνοντας τη διαφορά στους δυο 17-19 αλλά τα κορίτσια του Καμπερίδη ξαναπήραν εύθραστη διαφορά 20-23 με το σετ να ολοκληρώνεται 22-25 και τις φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο σετ, όπου ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Διώτη αντί Πότοκαρ. Το 2-7 από τον άσο της Οικονομίδου εξανεμίστηκε με τον Αίαντα να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά με 9-8. Η Πότοκαρ που επέστρεψε στο σετ έκανε το 13-13 ενώ πήρε και τέσσερις συνεχόμενους πόντους με καθαρό μυαλό. Οι δυο ομάδες πήγαν έτσι μέχρι τον 18ο πόντο και από εκεί και πέρα κάτι η εμπειρία του Παναθηναϊκού, κάτι τα λάθη των γηπεδούχων έφεραν το 20-25 και το τρίποντο για την αθηναϊκή ομάδα.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (ΑΠΣ Αίας): «Αν δεν είναι ο Παναθηναϊκός ικανοποιημένος που νίκησε, φανταστείτε εμείς που ηττηθήκαμε. Σαν οργανισμός και αφού είδα το κλίμα στα αποδυτήρια, δεν είμαστε καθόλου ευχαριστημένοι. Είμαστε δυσαρεστημένοι γιατί ατομικά λάθη, μας στοίχισαν αν όχι τη νίκη, κάτι παραπάνω».

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Ήμασταν κακοί σήμερα σε όλα τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού, οπότε ήταν λογικό ότι το ματς θα πήγαινε έτσι. Δεν είμαστε ικανοποιημένοι με την εμφάνιση γιατί ο στόχος μας δεν είναι μόνο το τρίποντο. Ο στόχος του Παναθηναϊκού είναι να κάνει μία ομάδα που να παίζει όμορφο βόλεϊ, αντάξιο του ονόματός του. Ο Αίαντας έπαιξε καλύτερα από εμάς σε κάποια κομμάτια και μπορούσε να οδηγήσει το παιχνίδι στο πέμπτο σετ. Σαν ομαδική προσπάθεια δεν είμαι ικανοποιημένος. Πιστεύω με τον ΑΟ Θήρας δεν θα δείξουμε το ίδιο πρόσωπο και θα παίξουμε αυτό που μπορούμε».

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ρόμπερτς 16 (12/36 επ., 4 άσσοι, 43% υπ. – 19% άριστες), Χαμαλίδου 11 (8/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαπόδα 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Ανδρονικίδου 8 (7/29 επ., 1 άσσος, 49% υπ. – 35% άριστες), Μπουρκ 16 (13/33 επ., 3 μπλοκ), Καλαγασίδου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 58% υπ. – 46% άριστες σε 24 υπ.), Παλτιμσισόζλου (λ), Πλουμή, Πεγκλίδη, Γιορανίδη 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αργυρίου, Γκόλτσιου, Θεοδοσίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κοσμά 10 (8/36 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 24% άριστες), Καλαντάτζε 12 (8/14 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 10 (8/35 επ., 2 άσσοι), Πότοκαρ 17 (13/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ. – 50% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 58% υπ. – 53% άριστες σε 19 υπ.), Διώτη 1 (1/5 επ.), Κωνσταντέλλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου.