Δύσκολο «δίποντο» για τη Θήρα

Ο ΑΟ Θήρας πέρασε δύσκολο απόγευμα απέναντι στον ανταγωνιστικό και μαχητικό Αίαντα Ευόσμου, αλλά κατάφερε στο τάι μπρέικ να καθαρίσει με 15-2, κατακτώντας το “δίποντο” στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Ο Αίας αιφνιδίασε την ομάδα της Σαντορίνης, καθώς πήρε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ (27-29). Στη συνέχεια, ο ΑΟΘ αφυπνίστηκε, ανέβηκε επιθετικά αλλά και στο μπλοκ κατακτώντας εύκολα το δεύτερο και το τρίτο σετ (2-1 σετ). Όμως και πάλι ο ανταγωνιστικότατος Αίαντας ισοφάρισε (2-2) στέλνοντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Η “ρώσικη ρουλέτα” των πόντων ήταν παράσταση για έναν ρόλο αφού σαν… ηφαίστειο οι γηπεδούχες δεν άφησαν περιθώριο στις φιλοξενούμενες τελειώνοντας το σετ με 15-2!

Μέρκοβα (17), Εμμανουηλίδου (17), Πότοκαρ (16) και Καλανταρίδου (11) τέλειωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων το ματς ενώ από τον Αίαντα οι Κωνσταντινίδου (12), Τζούριτς (11) και Ανδρονικίδου (11) ξεχώρισαν.

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Δείξαμε δύο πρόσωπα. Ο αντίπαλός μας δεν έκανε τίποτα παραπάνω απ’ότι συνήθως. Για δύο σετ δεν ήμασταν προσεκτικοί με αποτέλεσμα να χάσουμε έναν βαθμό. Πήραμε τη νίκη όμως και συνεχίζουμε».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (Αίας Ευόσμου): «Φοβηθήκαμε να νικήσουμε. Δεν είμαι ικανοποιημένος γιατί ενώ προσεγγίσαμε πολύ καλά το παιχνίδι ανά διαστήματα, από την κούραση όλης της εβδομάδας γιατί δεν προπονηθήκαμε καλά, βγήκε η κόπωση στο πέμπτο σετ. Κρατάμε ότι μένουμε κοντά στην τετράδα και θα τα δώσουμε όλα στη συνέχεια του πρωταθλήματος»

Τα σετ: 27-29, 25-17, 25-14, 17-25, 15-2

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 47 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα προήλθαν από 11 άσσους, 46 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Εμμανουηλίδου 12 (5/12 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Καλανταρίδου 12 (10/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ.), Μέρκοβα 21 (12/39 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Μεταξά 6 (3/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 19 (13/48 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), 37% υπ.) / Αρτακιανού (λ, 44% υπ.), Γενιτσαρίδη, Ξανθοπούλου.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 13 (12/38 επ., 1 άσσος, 37% υπ.), Βλάχου 6 (3/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 1 (1/11 επ., 56% υπ.), Τζούριτς 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ), Κούση 6 (5/13 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 50% υπ.), Σωτήρογλου (λ), Αργυρίου, Ηλιοπούλου 1 (άσσος), Μάτιου 5 (3/8 επ., 2 άσσοι, 29% υπ.).