Εύκολη… έξοδος για Παναθηναϊκό

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα από την Θεσσαλονίκη κατά την 9η αγωνιστική της Α1 των γυναικών καθώς οι «πράσινες», παρά την απουσία της Ρίτσι, δεν δυσκολεύθηκαν να επικρατήσουν με 3-0 (25-21, 25-15, 25-17) της Ελπίδας Αμπελοκήπων παραμένοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Χωρίς βαθμολογικές απώλειες πέρασαν από την Θεσσαλονίκη οι «πράσινες» του Δημήτρη Καζάζη αφού η Ελπίδα Αμπελοκήπων κόντραρε μόνο στην αρχή του αγώνα τις φιλοξενούμενες που είχαν εκτός με βρογχοπνευμονία την Κάϊλα Ρίτσι.

Μια απώλεια όμως που δεν κόστισε στον Παναθηναϊκό που βρέθηκε στο πρώτο σετ να χάνει με 8-3 και 14-8 από τις γηπεδούχες που πίεσαν από το σερβίς.

Ωστόσο η συνέχεια ήταν για τις «πράσινες» που ανέβασαν την απόδοσή τους σε επίθεση και μπλοκ γύρισε την αναμέτρηση και με το 21-25 έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι τα μισά (12-13) όμως το κρεσέντο από την Πολ έφερε το σκορ στο 12-16 και με την υπέρ του διαφορά πλέον ο Παναθηναϊκός έκανε το 15-25 και το 0-2.

Στο τρίτο σετ ο Καζάζης πέρασε στην πάσα την Χαρά Παπαδοπούλου και κεντρική την Καββαδία. Η Ελπίδα Αμπελοκήπων έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ καθώς οι φιλοξενούμενες έκαναν εύκολα το 3-12…

Παρά το ότι οι γηπεδούχες πλησίασαν στο 15-19 δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από τον αγώνα καθώς ο Παναθηναϊκός έφθασε στο 17-25 και το 0-3 που του χάρισε το τρίποντο της νίκης και τον κρατά στο +1 από τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Γιώργος Χρυσομαλλίδης (Προπονητής Ελπίδας Αμπελοκήπων) : «Για μας ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα προετοιμασίας ενόψει των κρίσιμων συναντήσεων που ακολουθούν με την Ηλιούπολη, τον Αρη και τον Αίαντα. Σταθήκαμε καλά απέναντι στον πρωτοπόρο τουλάχιστον για ένα σετ».

Δημήτρης Καζάζης (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ελπίδας που μας δυσκόλεψε στην αρχή. Δεν μπήκαμε συγκεντρωμένοι στον αγώνα, αλλά ανεβάσαμε γρήγορα την απόδοσή μας και πήραμε το τρίποντο».

Tα σετ: 21-25, 15-25, 17-25
ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Νώτη, Καλανταρίδου, Γουίλσον, Κ. Μπολέτου, Μ. Μπολέτου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη (λ) – Γεροβασιλείου, Καραμούτσα, Δροσοπούλου, Καλαϊτζάκη
ΠΑΟ (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Μερτέκη, Λαγουδάκη, Πολ, Φιλντ, Κωνσταντινίδου, Ρόγκα (λ) – Καρπουζά, Παπαδοπούλου, Καββαδία.