Εύκολο τρίποντο για τον Ηρακλή

Ο Ηρακλής επιβλήθηκε με 3-0 σετ της ουραγού Παναχαϊκής και με 31 βαθμούς παραμένει σταθερά μέσα στην πρώτη τετράδα την 19η αγωνιστική.

Ο γηραιός έκανε εύκολα το 2-0 σετ με την Παναχαϊκή να κοντράρει στο 3ο σετ μέχρι τέλους. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν μπόρεσαν να πάρουν. Παρόλο που ο Ηρακλής προηγήθηκε 14-9 αλλά η Παναχαϊκή με τον Ντόνη στο σερβίς και τον Κωστόπουλο στην επίθεση ισοφάρισε 15-15.

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και η Παναχαϊκή έφτασε σε σετ μπολ 24-23 με τον Κωστόπουλο. Ο ίδιος έχασε το σερβίς (24-24) και ο Σμαραγδής με μπλοκ έκανε το 25-24. Ο Σαλαβασίδης ισοφάρισε για την Παναχαϊκή 25-25 και τελικά με το χαμένο σερβίς του Οράμας και το μπλοκ του Αρμενάκη έγινε το 27-25.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλος μας ήταν χαμηλής δυναμικότητας. Δοκιμάσαμε διάφορα σχήματα μέσα στο παιχνίδι. Λίγο στο 3ο σετ εφησυχάσαμε και έκανα και κάποιες αλλαγές και πήγε το ματς στη κόντρα. Κρατάμε το τρίποντο. Η συνέχεια είναι αρκετά δύσκολη παίζουμε εκτός με τον Παμβοχαϊκό, είναι ένα ματς τετράδας. Νομίζω πως με ένα θετικό αποτέλεσμα θα έχουμε πιθανότητες για να είμαστε μέσα στην τετράδα. Όμως θεωρώ πως κάθε βαθμός από εδώ και πέρα είναι πολύτιμος για τη μάχη που δίνουμε».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σταματόπουλος είπε: «Κάνουμε την προσπάθεια μας μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Προσπαθήσαμε να πάρουμε ένα σετ που θα μας έβαζε στον αγώνα αλλά ο Ηρακλής είχε κίνητρο και λύσεις και νίκησε δίκαια».

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-14, 25-16
3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 27-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 27-25) σε 66′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Τζιουμάκας 8 (8/14 επ., 67% υπ. – 58% άριστες), Εφραιμίδης 6 (5/7 επ., 1 άσσος, 82% υπ. – 82% άριστες), Σμαραγδής 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (9/13 επ.), Αρμενάκης 16 (12/17 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ.), Μπαμπαλιούτας (λ), Σκαρλατίδης, Φωτιάδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κατσιαφλάκας 1 (1/5 επ.).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤ. (Σταματόπουλος): Ντόντης 11 (10/20 επ., 1 άσσος), Σαλαβασίδης 8 (8/21 επ., 61% υπ. – 43% άριστες), Παπαδόπουλος, Λιβαθηνός, Κωστόπουλος 12 (10/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 58% άριστες), Οράμας 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 64% υπ. – 50% άριστες), Χριστιάς.