Έγραψε ιστορία η Ηλιούπολη

Τη νίκη που την ξαναβάζει στην διεκδίκηση της 6άδας πανηγύρισε στα Νότια προάστια η Ηλιούπολη καθώς με το 3-1 επί της Σαντορίνης οι «ερυθρόλευκες» έγραψαν ιστορία με την πρώτη νίκη τους κόντρα στις «κυανόλευκές», ενώ το τρίποντο τις φέρνει σε απόσταση νίκης από τις Μακεδονες Αξιού.

Μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε κατά την 17η αγωνιστική η Ηλιούπολη κόντρα στην Σαντορίνη. Η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη με το 3-1 επί των «κυανολευκων» των Κυκλάδων κατέκτησαν το πολύτιμο τρίποντο και παράλληλα έγραψαν ιστορία καθώς η νίκη αυτή ήταν και η πρώτη επί της Σαντορίνης στα 6 μέχρι τώρα παιχνίδια που έχουν αναμετρηθεί.

Παράλληλα οι 15 βαθμοί που συγκέντρωσε η Ηλιούπολη στους τελευταίους 7 αγώνες της αποτελεί και ρεκόρ συγκομιδής για τον σύλλογο  στην Α1 που φέτος κλείδωσε την υπόθεση παραμονή και πλέον συνεχίζει για το καλύτερο πλασάρισμα του στην βαθμολογία.

Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη με την Γκρέκα στο σερβίς προηγήθηκε με 11-7, ωστόσο η Σαντορίνη ισοφάρισε σε 20-20 πέρασε μπροστά με 20-21 και στο τέλος με το 20-25 απέκτησε προβάδισμα κάνοντας το 0-1.

Η συνέχεια του αγώνα όμως ήταν διαφορετική για τις γηπεδούχες που πίεσαν ξανά από το σερβίς κάνοντας το 10-5, όμως οι «κυανόλευκες» του Απόστολου Οικονόμου ισοφάρισαν σε 12-12 και 14-14, ενώ με την Τσοχατζή έφθασε στο 16-19. Με το μπλοκ να αλλάζει τα δεδομένα η Ηλιούπολη ισοφάρισε σε 19-19 και συνεχίζοντας το σερί της έφθασε στο 23-19 για να ισοφαρίσει σε 1-1 με το 25-22.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες με αποτελεσματικές επιθέσεις και χωρίς πολλά λάθη πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά, ωστόσο η Σαντορίνη κατάφερε να ξεφύγει με το 19-22. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων και η Σπανού μείωσαν το σκορ στο 21-22 όμως οι νησιώτισσες με το 21-24 έφθασαν στο σετ –μπολ.  Ωστόσο η Ηλιούπολη με ένα σερί 5-0 και την Σπανού πρωταγωνίστρια έκανε την ανατροπή και με το 26-24 απέκτησε προβάδισμα νίκης κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ ήταν για γερά νεύρα καθώς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 16-16 ωστόσο η Ηλιούπολη με την Γκλιγκόροβιτς έκανε το 20-17 και το 24-20 και παρά το ότι η Σαντορίνη πλησίασε στο 24-22, η Γκλιγκόροβιτς με δικό της πόντο έγραψε το 25-22 και το 3-1 χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα της.

Δήμητρα Λυκογιάννη (Προπονήτρια Ηλιούπολης) : «Είναι μια μεγάλη μέρα για τον σύλλογο. Θέλω να πω ένα τεράστιο ´´ευχαριστώ´´ στις αθλήτριες μου γιατί κατάφεραν και πέτυχαν το στόχο που ήταν η παραμονή στην κατηγορία και μάλιστα με μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν αξιόλογο αντίπαλο. Αυτή η επιτυχία ανήκει αποκλειστικά στις αθλήτριες οι οποίες βγήκαν νικήτριες από μια δύσκολη χρονιά με πολλά πρόβληματα. Πλέον κοιτάζουμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος και θα προσπαθήσουμε να έχουμε το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη βαθμολογία».

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Σαντορίνης) : «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Ηλιούπολη για την δίκαιη νίκη της διότι ήταν πιο συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία. Θα μπορούσα να επικαλεστώ ως δικαιολογία τις απουσίες που είχαμε αλλά δεν θα το κάνω διότι δεν μπορούσαμε να τελειώσουμε το δεύτερο και το πρώτο σετ. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ικανότητα που εμείς σήμερα δεν την είχαμε. Ήταν μια ήττα η οποία μας φέρνει κάτω από τον Άρη αλλά χρειαζόμαστε το απόλυτο μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος τις επόμενες τέσσερις αγωνιστικές».

Τα σετ: 22-25, 25-22, 26-24, 25-22

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Γκρέκα, Μαλουσάρη, Κοκίου λ./ Τσαβαλιά, Καραγιαννίδου,
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδης, Ζντοβτς, Μεταξά, Τσοχατζή, Τέρζιτς, Παναγιωτίδου, Μουντάκη λ./ Βεργίδου