«Έγραψε ιστορία» στη Μίκρα με την 33η σερί νίκη-ρεκόρ ο Ολυμπιακός

“Το τερπνόν μετά του ωφελίμου” συνδύασε το Σάββατο στη Μίκρα ο Ολυμπιακός επικρατώντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, με 3-2 (25-22, 25-27, 26-24, 22-25, 15-13) σετ του Ηρακλή, “σπάζοντας” με την 33η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, το ρεκόρ του Γηραιού έπειτα από το 2006. Ο πρωταθλητής Ελλάδας, με κορυφαίο και τοπ σκόρερ του αγώνα τον Καναδό, Σμιτ (30π), κατάφερε σε ένα ματς που τα είχε όλα (σασπένς, ανατροπές, διαμαρτυρίες, κάρτες, βίντεο ρέφερι), αντάξιο των ονομάτων των δύο ομάδων, να “λυγίσει” στις λεπτομέρειες στο τάι μπρέικ την σθεναρή αντίσταση της παρέας του ηρωϊκού, Κώστα Προύσαλη, που από το πρώτο σετ έπαιζε με ενοχλήσεις στη μέση.  Πολύ καλός για τους κυανόλευκους ο Βραζιλιάνος Κλίντι με 24 πόντους, ενώ ο Σωτηρίου σταμάτησε στους 18 πόντους, όσους είχε και ο Κουμεντάκης των φιλοξενούμενων.

Το διακύβευμα  πριν τον αγώνα στο κλειστό της Μίκρας, ήταν σημαντικό όχι μόνο για τους κερδισμένους βαθμούς, αλλά και το γόητρο των δύο ιστορικών σωματείων. Για τον Ηρακλή, που μέχρι εκείνη την ώρα μοιράζονταν με 32 νίκες το ρεκόρ των συνεχόμενων κερδισμένων ματς να διατηρήσει αυτή την ιστορική επίδοση και για τον Ολυμπιακό του Μουνιόθ να γίνει η πρώτη ομάδα που θα φτάσει τις 33 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και να γράψει τη δική του ιστορία.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με πίεση στο σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Κυριαρχώντας στο φιλέ και με τον Ολλανδό Ραουβέρντικ, ορεξάτο, ο πρωταθλητής ξέφυγε με μια διαφορά 5 πόντων που τη διατήρησε και στο 13-8.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να ρισκάρει περισσότερο στο σερβίς, με άσο του Σωτηρίου μείωσε σε 20-17 δείχνοντας να μην τα παρατά. Ο Ραουβέντικ με δύο κρίσιμους πόντους έδωσε ανάσα 22-18 και έτσι με τα λάθη και του Ηρακλή, ο Ολυμπιακός, έπειτα από δύο χαμένα σετ μπολ έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-22, 1-0.

Το δεύτερο σετ, στην προσπάθεια των ομάδων να «χαλάσουν» την αντίπαλη υποδοχή, ξεκίνησε με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς, από τα οποία ο Ολυμπιακός βγήκε κερδισμένος με 8-5. Το ανεβασμένο μπλοκ των Σωτηρίου-Φέργκιουσον και ο άσος του Αρμενάκη, έφεραν την ισοφάριση 9-9 των κυανόλευκων. Από την άουτ επίθεση του Ραουβέρντικ,  ο Ηρακλής για πρώτη φορά στο ματς πέρασε μπροστά 11-10, προκαλώντας ενθουσιασμό στην κερκίδα των φίλων του Ηρακλή.

Διατηρώντας βραχεία κεφαλή στο σκορ μέχρι και το 14-13, ο Προύσαλης αισθάνθηκε κάποια ενόχληση στη μέση του, υποχρεώνοντας τον προπονητή του σε ταίμ άουτ. Το τεχνικό χτύπημα του Σωτηρίου και το κερδισμένο μπλοκ άουτ, ανάγκασε αυτή τη φορά τον Μουνιόθ σε τάιμ άουτ. Με τριπλό μπλοκ – στοπ στον Αρμενάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 16-16. Με μπλοκ των Τερβαπόρτι Μπέμε στον Κλίντι οι Πειραιώτες μπήκαν με 18-17 και πάλι στη «θέση του οδηγού», με τον Γιάννη Ορφανό να παίρνει και το δεύτερο ταίμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 23-21, αλλά ο Σωτηρίου μείωσε και πάλι στον πόντο. Με… ψυχρό αίμα ο Καναδός Σμιτ, έκανε το 24-22, αλλά ο Αρμενάκης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.  Με ένα μπλοκ και έναν άσο το θεσσαλονικιού διαγώνιου, ο Ηρακλής  έφερε το ματς στα ίσα, 24-24. Ακολούθησε η  άουτ επίθεση του Σμιτ, 25-24, δύο χαμένα σερβίς εκατέρωθεν (Αρμενάκης, Φράγκος για να έρθει το  μεγαλόπρεπές στοπ σε ρυθμό… σάμπας του κλίντι στον Τερβαπόρτι και η ισοφάριση για τον Ηρακλη, 1-1 σετ με 27-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με λάθη από τους πρωταθλητές, τα οποία δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο «Γηραιός» που με ανεβασμένη ψυχολογία ξέφυγε με 5-1, όμως ο  Ολυμπιακός «μάζεψε» γρήγορα τη διαφορά στον πόντο, 6-5. Ο Ηρακλής, έχοντας βάλει σημάδι στην υποδοχή τον Ραουβέρντικ, που στο 12-7 αντικαταστάθηκε από τον Φράγκο,  «χάλασε» την πρώτη μπαλιά των φιλοξενούμενων και έφτασε στο 13-9. Στο 15-13 ο Προύσαλης πέρασε κάτω από το φιλέ του Ολυμπιακού, για να βγάλει την άμυνα, αλλά το γύρισμά του δόθηκε ως παράβαση από τον κ. Δεληκωστίδη, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες, φιλάθλων και παικτών του Γηραιού. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και με επίθεση του Σμπιτ προσπέρασε 18-17 και άσο του Καναδού έγραψε το 23-21. Με άσο ισοφάρισε και ο Αρμενάκης 23-23, αλλά από δύο συνεχόμενα λάθη των κυανόλευκων, ο Ολυμπιακός, έπειτα από ένα χαμένο σετ μπολ ζευγάρωσε τα κερδισμένα του σετ 2-1, με 26-24.

Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής πάλεψε για την ισοφάριση, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός, παρόλο που χε καθηλωμένο τον Ραουβέρντικ στον πάγκο από τα μέσα του τρίτου σετ,  βρήκε τον τρόπο μετά το ελαφρύ προβάδισμα των αντιπάλων, να «πάρει κεφάλι» με 10-8. Στο 13-12 του Ηρακλή, μια υπόδειξη για διπλή μπαλιά, έδωσε το έναυσμα για έντονες διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να δεχθεί κόκκινη κάρτα ο Φινλανδός Τερβαπόρτι και το σκορ να γίνει 15-12. Στο 15-13 είχαμε για πρώτη φορά, στο ματς και βίντεο ρέφερι με τον Ηρακλή να βγαίνει κερδισμένο και να ξεφεύγει 17-14. Ο «Γηραιός» έφτασε στο 20-16, αλλά στη συνέχεια η επιστροφή του Ραουβέρντικ στο τάραφλεξ έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής, 21-20, υποχρεώνοντας τον προπονητή των Θεσσαλονικέων, Γιάννη Ορφανό να πάρει συνεχόμενα τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής με τον Αρμενάκη έκανε μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού το 24-21 και «δια χειρός» Κλίντι ισοφάρισε με 25-22 σε 2-2 σετ, στέλνοντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Μετά το αμφίρροπο παιχνίδι μέχρι το 6-6, ο Ηρακλής ανέβασε ρυθμό και ξέφυγε 9-7 με τον Ντίνα, αλλά οι ερυθρόλευκοι με το σερβίς του Ραουβέρντικ και την κακή υποδοχή του Σωτηρίου, προσπέρασε 10-9, αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Με τον Τερβαπόρτι να παίζει… δαγκωτό Σμιτ η ομάδα του Μπενίτεθ Μουνιόθ ανέβασε τη διαφορά σε 13-11 και παρά την προσπάθεια του Γηραιού να αντιδράσει ο Καναδός υπέγραψε μια ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία του Ολυμπιακού, που με 15-13 και 3-2, έσπασε όντας 33 συνεχόμενα παιχνίδια αήττητος το ρεκόρ του Γηραιού, που κρατούσε από το 2006.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Γεωργιάδης.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 7-8, 16-14, 22-24, 27-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-21, 24-26

4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 6-7, 9-7, 7-10, 13-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Ο προπονητής του Ηρακλη Γιάννης Ορφανός δήλωσε : «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την σημερινή εμφάνιση τους. Δεν είμαι ευχαριστημένος πάρα το 3-2. Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς το δίποντο ήταν το λιγότερο για εμάς. Συνεχίζουμε, πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Η ομάδα δείχνει ότι έχει ψυχή, ποιότητα και οι παίκτες είναι όλοι υψηλού επιπέδου. Συνεχίζουμε για τα επόμενα ματς που πρέπει εκεί να πάρουμε κι άλλους βαθμούς».

Ο παίκτης του Ηρακλη Απόστολος Αρμενάκης είπε : «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Πιστεύω ότι κάναμε μια καλή εμφάνιση σήμερα. Δυστυχώς χάσαμε το 3ο σετ στις λεπτομέρειες και από εύκολα λάθη, θα μπορούσαμε άνετα να το είχαμε κερδίσει και με δύο-τρεις πόντους διαφορά. Παρόλα αυτά δεν το βάλαμε κάτω, πολεμήσαμε στο 4ο σετ κερδίσαμε και στον 5ο σετ πιστεύω απλά πως ο Ολυμπιακός ήταν πιο τυχερός. Καμία σχέση η σημερινή εμφάνιση μας με την της περασμένης εβδομάδας, αν συνεχίσουμε έτσι έχουμε να περιμένουμε πολλά και καλά αποτελέσματα».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μπενιτεθ Μουνιοθ δήλωσε : «Όλοι ξέρουμε ότι είναι δύσκολο να παίξουμε εδω με τον Ηρακλή, γιατί στο γήπεδο τους παίζουν πολύ καλά με τόσο καλούς υποστηρικτές ακόμα και απέναντι μας σίγουρα. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό παιχνίδι να κερδίσουμε ένα δίκαιο αγώνα στη σειρα για να δούμε πως προχωράει η ομάδα όπως επίσης και το ρεκόρ καθώς έχουμε 33 αγώνες χωρίς να χάσουμε για να σπάσουμε το ρεκόρ όπως είχε κάνει και πάλια ο Ηρακλής. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την σημερινή διπλή νίκη γιατί θα έχουμε την ευκαιρία να συναραμολογησουμε την ομάδα».

Τα σετ: 22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. – 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 30 (28/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 63% υπ. – 48% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες) / Δαρίδης (λ, 43% υπ. – 24% άριστες), Στεφάνου (λ, 43% υπ. – 24% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Φράγκος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες).