Εκτόξευση Θήρας στην τρίτη θέση

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με μεγάλες ανατροπές και  μονομαχίες, ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-1 της πεισματάρας ΑΕΚ , έφτασε στις 8 σερί νίκες για πρώτη φορά στην τελευταία διετία και σκαρφάλωσε με την λήξη του πρώτου γύρου, στην τρίτη θέση με 25 βαθμούς.

Από την άλλη η Ένωση πάλεψε πολύ το παιχνίδι, δυσκόλεψε τρομερά την ομάδα της Σαντορίνης με το σέρβις και το μπλοκ, πήρε το πρώτο σετ (0-1) άλλα λύγισε από την αντεπίθεση διαρκείας και την προσωπικότητα των παικτριών του Οικονόμου και τα πολλά ατομικά λάθη των αθλητριών της στους κρίσιμους τελευταίους πόντους των σετ που βοήθησαν τη Θήρα να τα κατακτήσει και να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Η ΑΕΚ μετα από αυτή την ήττα τελείωσε τον γύρο στην έκτη θέση με 16 πόντους.

Κορυφαία της Θήρας, η  Μαρία Οικονομίδου με 10 πόντους και 2 μπλοκ. Η Θεσσαλονικιά κεντρική που έκανε κατάθεση ψυχής, αγωνίστηκε με τρομερό πάθος και πείσμα, κράτησε όρθια την ομάδα στα δυσκολα σημεία, έδωσε μεγάλες μάχες στο φιλέ με τη Λαμπρινίδου και υποχρέωσε την εξέδρα να την αποθεώσει. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε η συνηθης… ύποπτη Ανίκα Μπρικμαν που μετα τα δύο μέτρια σετ, ανεβασε την απόδοση της, τελείωσε δύσκολες φάσεις απέναντι στο καλό μπλοκ της ΑΕΚ και ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 44% υποδοχή. Εξαιρετική η πασαδόρος Βεργίδου που έκανε ενα καλό passing game αν και η υποδοχή της Θήρας ειχε προβλήματα.  Βοήθησε με 16 πόντους η Βίντοβιτς αλλα οχι  όπως στα προηγούμενα παιχνίδια.

Απο την ΑΕΚ εξαιρετική η πασαδόρος Κουνάδη που μοίρασε καλά την μπάλα στις συμπαίκτριες της, η εξαιρετική Λαμπρινίδου με 12 πόντους και 5 μπλοκ που έδωσε επίσης μεγάλες μάχες στο φιλέ, η Κωνσταντινίδου με 17 αλλα και 14/40 και εντυπωσιακή η 16 χρονη Τοντάι με 6 πόντους και 5 μπλοκ!

Η εικόνα του ματς

Εντυπωσιακή ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του ματς όπου με αποτελεσματικές επιθέσεις και δύσκολο σέρβις, αποσυντόνισε και αιφνιδίασε τον ΑΟ Θήρας παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 4-10.

Με δύο πόντους της Οικονομίδου, οι γηπεδούχες μείωσαν σε 6-10 αλλά η ΑΕΚ συνέχισε το κρεσέντο της και με προσωπικό μπλοκ της 16 χρονης Τοντάι στη Μπρικμαν και δεύτερο μπλοκ από Λαμπρινίδου- Σπανού στη Βίντοβιτς, η διαφορά ανέβηκε στο +7 (8-15). Η Θήρα μείωσε σε 12-15 αλλά τα πολύ άσχημα τελειώματα των Βίντοβιτς και Κιγιάκοβα αλλά και η κακή υποδοχή από το εκπληκτικό σέρβις της Κουνάδη, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +7 (13-20)!

Οι παίκτριες της Σαντορίνης αντέδρασαν με δύο πόντους της Οικονομίδου που κυριάρχησε στο φιλέ και μπλοκ άουτ της Μπρικμαν μείωσε προσωρινά σε 16-23 αλλά μέχρι εκεί.

Η ΑΕΚ όμως με εντυπωσιακή τη πασαδόρο Κουνάδη να μοιράζει εξαιρετικά το ματς και τις Κωνσταντινίδη, Λαμπρινίδου να τελειώνουν όλες τις μπάλες κατέκτησε το σετ με 18-25 και πήρε προβάδισμα με 0-1 σετ.

Ισορροπημένο ήταν ο ξεκίνημα στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, 4-5, 5-6, 6-7 με εντυπωσιακό ατομικό μπλοκ της Λαμπρινίδου σε τρομερό καρφί της Οικονομίδου. Η Μπρίκμαν ισοφαρισε σε 7-7 και 8-7 η Θήρα από λάθος της Κοσμά. Η ΑΕΚ ανέκαμψε και με την Αλίκη Κωνσταντινίδη να είναι πολύ δυνατή και αποτελεσματική απέναντι στο μπλοκ της Θήρας, ξέφυγε με 11-14.

Από το δύσκολο σέρβις της Μπρινκμαν και τα συνεχή μπλοκ άουτ των Γεωργιάδου-Βίντοβιτς, η Σαντορίνη ισοφάρισε σε 14-14 ενώ η διαγώνια Βόσνια των γηπεδούχων με ασύλληπτο καρφί έστειλε την ομάδα της στο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.

Η Θήρα ξέφυγε με 17-14 αλλα με δύο πόντους της εξαιρετικής Λαμπρινίδου και δύο από πόντους της 20 χρονης ακραίας Σπανού, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 18-19 και λίγο αργότερα με 19-22 από άουτ επίθεση της Κιγιάκοβα.

Στο σημείο εκείνο η είσοδος της Οικονομίδου, έφερε την ανατροπή αφού η Θεσσαλονικιά της Θήρας έδωσε πνοή, μπλόκαρε εντυπωσιακά την Κοσμα και στη συνέχεια μπλοκ άουτ της Μπρικμαν και λαθος της Κοσμα, η Θήρα πέρασε με 24-22, η ΑΕΚ με επίσης τρομερό μπλοκ των Λαμπρινίδου-Σπανού στη Μπρινκμαν, ισοφάρισε σε 24-24 δίνοντας παράταση στο θρίλερ. Ένα φοβερό καρφί της Βίντοβιτς και ένα λάθος της Κωνσταντινίδη από σέρβις της Καραφουλίδου, η Θήρα πήρε το σετ με 26-24 και έφερε το ματς στα ίσια ΜΕ 1-1.

Μεγάλο θρίλερ είχαμε στο τριτο σετ. Η Θήρα προηγήθηκε 8-6, η Λαμπρινιδου από το σερβις και η Τοντάι στο μπλοκ, έφερε το ματς στο 10-11, η Μπρινκμαν με τεχνικό κτύπημα ισοφάρισε σε 12-12 και η Γεωργιάδου με πλασε έδωσε προβάδισμα 14-12. Με μπλοκ των Γεωργιάδου-Κιγιάκοβα η Θήρα πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Και πάλι η ομαδα του Ρουμελιώτη βρήκε λύσεις από την εκπληκτική Λαμπρινιδου, μείωσε σε 17-16, 18-17 και με ασο της Ιβανοβα ισοφάρισε 18-18.

H Οικονομίδου με εκπληκτικό καρφί ισοφάρισε 19-19, η Βεργίδου με εντυπωσιακό μπλοκ έδωσε προβάδισμα με 21-20 ενώ η Καραφουλίδου με άσο έφερε το ματς στο 22-20. Νέα ισοπαλία 22-22, 23-22 η Μπρικμαν, 23-23 η Κοσμα και με νέο άσο η ίδια έκανε το 23-24. Το «κρύο αίμα» της Μπρίνκμαν έφερε το 24-24, η Κωνσταντινίδη κάρφωσε στο φιλέ και έκανε το 25-24, σερβις της Μπρινκμαν στον φιλέ έφερε νέα ισοπαλία 25-25.

Την τελευταία λέξη στο σετ είχε η Θήρα που με πολύ δυνατό καρφί της Βίντοβιτς και εντυπωσιακό άλμα και ατομικό μπλοκ της Οικονομίδου, η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε με 27-25 και 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Θήρα έκανε πολύ καλό ξεκίνημα με εντυπωσιακή την ακραία Κιγιάκοβα και την εξαιρετική Οικονομίδου με 9-5. Με την Μπρικμαν να ανεβάζει την απόδοση της και να οδηγεί τη Θήρα, η διαφορά ανέβηκε στο 12-6 και 13-7. Η Γερμανίδα με ατομικό μπλοκ έφερε το ματς στο +7 (15-8) και στη συνέχεια με φοβερό καρφί έστειλε τις γηπεδούχες στο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9.

Η Βίντοβιτς στη συνέχεια έφερε το σκορ στην απόλυτη τιμή της με +8 (17-9). Η χαλάρωση της ομάδας του Οικονόμου έδωσε την ευκαιρία να μειώσει σε 18-13 αλλά και πάλι η ομαδα της Σαντορίνη με Κιγιάκοβα-Βίντοβιτς ξέφυγε με 21-14. Η Οικονομίδου με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 22-14, η Λαμπρινίδου από το σέρβις μείωσε το σκορ για την ΑΕΚ 23-17 αλλα και πάλι η Μπρινκμαν ήταν εκεί για να υπογράψει το 25-17 και το τελικό 3-1 που μεταφράζεται σε καθαρό τρίποντο και 8η σερί νίκη.

Απόστολος Οικονόμου: (Θήρα): «Έτσι όπως μπήκαμε στο παιχνίδι και με την εμφάνιση του πρώτου σετ δε νομίζω ότι δικαιούμαστε τη νίκη. Παρόλα αυτά το να κερδίζεις δύο σετ στην ‘παράταση’ και να κερδίζεις το ματς στην όχι καλή σου μέρα είναι σημαντικό κι αξίζουν συγχαρητήρια στα κορίτσια. Οφείλω να τις δώσω συγχαρητήρια γενικά για τον πρώτο γύρο καθώς έφεραν την ομάδα στην 3η θέση, κάτι που μετά την ήττα της πρεμιέρας δεν φάνταζε εύκολο. Τώρα πρέπει να ξεκουραστούμε και να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας εν όψει του εξίσου δύσκολου β’ γύρου…»

Μανώλης Ρουμελιώτης: (ΑΕΚ) «Ελπίζω η νέα χρονιά να είναι καλύτερη για εμάς… Όταν χάνεις τόσες πολλές φορές με αυτόν τον τρόπο δεν είναι ότι καλύτερο. Θα μπορούσαμε να είμαστε πολύ ψηλότερα στη βαθμολογία και πολύ καλύτερα στην ψυχολογία μας, αλλά τώρα τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Πρέπει να κάνουμε ένα πολύ καλό δεύτερο γύρο για να επανέλθουμε»

Τα σετ: 18-25, 26-24, 27-25, 25-17

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδη 5 (1/9 επ., 4 μπλοκ), Μπρίνκμαν 17 (14/34 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Οικονομίδου 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Βεργίδου 4 (0/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βίντοβιτς 16 (13/35 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (42% υπ. – 31% άριστες) / Καραφουλλίδου 1 (1 άσο), Τσβέτκοβα, Μουντάκη.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Κουνάδη, Κωνσταντινίδου 17 (14/40 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σπανού 10 (6/22 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 37% υπ. – 07% άριστες), Λαμπρινίδου 12 (6/19 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κοσμά 10 (8/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 14% άριστες), Τοντάι 6 (1/6 επ., 5 μπλοκ), Κακουράτου -λ (60% υπ. – 40% άριστες) / Ιβάνοβα 3 (2/9 επ., 1 άσο, 57% υπ. – 29% άριστες), Τσοχατζή, Κατσαντώνη 2 (1/2 επ., 1 άσο).