Ένταση με Φοίνικα και ανατροπή-νίκη για ΠΑΟΚ

Ένταση, νεύρα, χειρονομίες, αποβολές, ανατροπή και τελικό νικητή τον ΠΑΟΚ είχε η αναμέτρηση στην Πυλαία τον Φοίνικα Σύρου για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση (6-8, 7-11) με τον ΠΑΟΚ να ακολουθεί στο σκοράρισμα χωρίς να απειλεί (11-16, 15-17). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικές λύσεις και είχαν καθαρό μυαλό αιφνιδιάζοντας το Δικέφαλο με 19-25 (0-1) σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι ασπρόμαυροι μπήκαν σοβαροί και πήραν διαφορά (6-1,  16-11, 19-15). Ωστόσο, ο Φοίνικας Σύρου αντέδρασε και  μείωσε σε  22-21. Ο Κλάπβαικ φώναξε “παρών” και οι γηπεδούχοι ισοφάρισσαν σε 1-1 (25-21).

Το τρίτο σετ ήταν το πλέον κομβικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να βρίσκονται μαζί (10-10, 16-17, 18-18, 20-20) μέχρι και το 22-22. Ο Παπαδόπουλος έκανε το 22-23 για τον Φοίνικα που έφτασε σε σετ μπολ (22-24). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Μουαγκουτούτια (23-24) και ο Γκόρτσανιουκ ισοφάρισε σε 24-24. Στη συνέχεια με μπλοκ του Τακουρίδη και καρφί του Κλάπβαικ έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 2-1 σετ (26-24).

Το τέλος του τρίτου σετ στιγματίστηκε από εντάσεις, σύμφωνα και με όσα γράφτηκαν στο φύλλο αγώνα- καθώςυπήρξε επεισόδιο ανάμεσα στον Εβάντρο του Φοίνικα και τον Τακουρίδη του ΠΑΟΚ με τον πρώτο να… αντιδρά με άκομψη χειρονομία και να αποβάλλεται από τον αγώνα και τον δεύτερο να δέχεται κόκκινη κάρτα με το ξεκίνημα του 4ου σετ.

Παράλληλα, οι παίκτες του Φοίνικα αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια και απείλησαν να μην ξαναβγουν στον αγώνα στην ανάπαυλα του 3ου-4ου σετ ωστόσο η λογική πρυτάνευσε και οι νησιώτες επέστρεψαν. Για όσους παρακολούθησαν ζωντνά την αναμέτρηση, χειρονομία έκανε και ο Λέτσκοφ όταν η ομάδα του αποσυρόταν στα αποδυτήρια οξύνοντας την ένταση με τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ.

Στο 3-3 του 4ου σετ και με τον Μουαγκουτούτια να πιέζει από το σερβίς ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0 για το 10-3, όμως και πάλι ο Φοίνικας δεν παράτησε τον αγώνα. Με αμιγώς ελληνική σύνθεση και τους Παπαδόπουλο, Βουλκίδη και Μήλη να κερδίζουν μεγάλες μάχες στο φιλέ, το Πειρατικό κατάφερε να ισοφαρίσει 15-15. Ο Κλαπβάικ με δικό του σερί 3-0 έκανε το 19-16, ενώ από το 19-17 που έγινε με επίθεση του Βουλκίδη ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 6-0 με διαδοχικά μπλοκ για το 25-17 και το 3-1 σετ

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε και πάλι… με μικροένταση είχαμε εταξύ του Εβάντρο, του Λέσκοφ, του Τακουρίδη και του Τερζή.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κλάπβαϊκ με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο εξαιρετικός Όκολιτς με 15, ενώ ο Σαφράνοβιτς είχε 10. Για τους ηττημένους ο Καϊσλασάλο είχε 16 και ο Εβάντρο ακολούθησε με 15.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-7, 13-16, 21-20, 26-24
4ο σετ: 8-3, 16-15, 21-17, 25-17

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν 6 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 26-24, 25-17)

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (9/17επ., 6 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 9 (7/20, 2 άσσοι, 68%υπ., 47%αρ.), Φιλίποφ, Τακουρίδης 7 (4/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κλαπβάικ 21 (18/37, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 10 (6/14, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 14%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 50%υπ., 31%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/1επ.), Μπούτος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (7/11επ., 1 άσσος), Εβάντρο 21 (10/26, 5 άσσοι, 44%υπ., 11%αρ.), Λέσκοφ 2 (1/3, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (7/14, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 16 (16/31επ.,), Παπαδόπουλος 8 (8/25, 44%υπ., 22%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 57%υπ., 22%αρ.), Φωτειάδης 1 (1/2), Αδάμ, Κιόσης, Μήλης 7 (6/12, 1 μπλοκ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...