«Επαγγελματική» νίκη για Αίαντα

Χωρίς να “βγάλει μάτια” με την απόδοσή του ο Αίας Ευόσμου έπαιξε όσο χρειάστηκε στην έδρα του για να πάρει το τρίποντο κόντρα στο νεοφώτιστο, αλλά για ένα ακόμη ματς, αγωνιστικό Πορφύρα και να φτάσει έτσι με 3-0 (25-20, 25-16, 25-21) σετ στην 4η συνεχόμενη νίκη του, που γεμίζει αισιοδοξία την ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη για τη συνέχεια.

Ο κόουτς της Πειραϊκής ομάδας, Βασίλης Πανδής, ξεκίνησε τον αγώνα χρησιμοποιώντας στα άκρα την Θαλασσινού αντί της Δραγουμάνου, η οποία λόγω προσωπικού προβλήματος, μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο σετ.

Στο α΄σετ στο κλειστό του Ευόσμου τα κορίτσια του Αίαντα με καλή υποδοχή και πέιση στο σερβίς δεν άφησαν περιθώριο αντίδραση στις φιλοξενούμενες, που είδαν τις αντιπάλους τους να φτάνουν εύκολα με 25-20 στην κατάκτηση του σετ.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα του β’ σετ , με τις γηπεδούχες, παρά τη μαχητικότητα των αντιπάλων τους  να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και να ζευγαρώνουν με 25-21, 2-0 τα κερδισμένα τους σετ.

Κάπου εκεί όμως φάνηκε για τις αθλήτριες του “Ζωλό” ότι το ματς τελείωσε, έκακαν κοιλιά στην απόδοσή τους με αποτέλεσμα ο μαχητικός Πορφύρας να γίνει πιο απειλητικός και να πσιτέψει ότι μπορεί να παραμείνει ζωντανός στον αγώνα. Από τα μισά όμως του σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης φόρτσαρε ξανά και βελτιωμένες σε μπλοκ -άμυνα κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα ακόμη πολύτιμο φετινό τρίποντο.

Τοπ σκόρερ με 13 πόντους για τον Αίαντα η Τζούριτς, έναν λιγότερο σημείωσε η Ανδρονικίδου, ενώ η νεοφώτιστη ομάδα του Πειραιά δεν είχε αθλήτρια με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε για τις γηπεδούχες η MVP της προηγούμενης αγωνιστικής,  Σάνια Τζούριτς από την παλαίμαχο διεθνή άσο, Ντίνα Λαμπράκη.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης (Αίας Ευσόμου) στο Volleyplanet: “Κάναμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, θα’ λεγα μία “επαγγελματική” εμφάνιση και χωρίς να πιάσουμε την απόδοση άλλων προηγούμενων παιχνιδιών, καταφέραμε να κερδίσουμε μία από τις πιο αξιόμαχες ομάδες που έχω δει στο φετινό πρωτάθλημα και να πετύχουμε την 4η συνεχόμενη νίκη μας. Τώρα προετοιμαζόμαστε για το ματς με τον Ολυμπιακό που θα κρίνει τον …τίτλο”

Βασίλης Πανδής (Πορφύρας): «Δυστυχώς όταν πιεστήκαμε στο τέλος του πρώτου σετ δεν είχαμε αντίδραση. Εκεί η ομάδα έδειξε επηρεασμένη από ένα προσωπικό πρόβλημα που είχε η Δραγουμάνου και το οποίο έγινε γνωστό πριν την έναρξη του αγώνα. Στο δύσκολο κομμάτι του αγώνα αποσυντονιστήκαμε με αποτέλεσμα να μην ξαναμπούμε στο ματς στο υπόλοιπο. Τώρα κοιτάζουμε το επόμενο ματς με τον Ηρακλή Κηφισιάς που είναι ίσως το πιο σημαντικό παιχνίδι του πρώτου γύρου».

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 25-21)

Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 12 (10/24 επ., 2 άσσοι, 26% υπ.), Τζούριτς 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλάχου 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κούση 8 (4/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλέπκου 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 50% υπ.) / Γεωργιάδου (λ, 43% υπ.), Σωτήρογλου (λ,), Μάτιου, Αργυρίου, Τζιαρλή 2 (2/5 επ.), Καλαγασίδου.

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη 8 (8/21 επ., 35% υπ.), Κομλένοβιτς 3 (3/18 επ.), Φωτεινού 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου 1 (1/1 επ.), Κελεσίδη 3 (3/4 επ.), Δραγουμάνου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.) / Μουστάκη (λ, 16% υπ.), Λιάρου (λ), Κωνσταντέλου 3 (3/5 επ.), Θαλασσινού 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ.), Χατζηπέτρου, Σιδεράτου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).