«Επαγγελματική» νίκη τετράδας για Κηφισιά

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Κηφισι, με “όπλο” της το μπλοκ, επιβλήθηκε με 3-1 (25-21, 22-25, 25-21, 25-18) σετ της Παναχαϊκής και σε συνδυασμό με το… στραβοπάτημα του Παμβοχαϊκού “έπιασε” με 25 βαθμούς το Φοίνικα Σύρου στη μάχη της 4άδας.

Με τον Μπόμπι Γιορντάνοφ να δηλώνει παρών στο Ζηρίνειο και την 14η αγωνιστική της Volleyleague, παρά τα σενάρια της προηγούμενης εβδομάδας που τον ήθελαν να ετοιμάζει… μπαγκάζια, η Κηφισιά κατάφερε από την αρχή του ματς να πάρει από τους Πατρινούς μία διαφορά δυο πόντων, 8-6 την οποία διατήρησε και μέχρι το 16-14. Το μπλοκ από τον Χριστοφιδέλη έδωσε έναν μεγαλύτερο αέρα στους γηπεδούχους 18-15, ο Ρεκ με μπλοκ άουτ στο Γιορτντάνοφ έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής, όμως με ένα ξέσπασμα η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ξέφυγε με 23-10 και με μπλοκ του Καρατζά κατέκτησε με 25-21 το σετ, 1-0.

Στο β’ σετ η Παναχαϊκή ξεκίνησε καλά προηγήθηκε με 12-9, όμως και πάλι η Κηφισιά με ένα επιμέρους σερί πόντων 4-0 πήρε κεφάλι με 13-12. Λάθη του Γιορντάνοφ και του Νικολάκη δεν έμειναν ανεκμετάλλευτα από τους “ροσονέρι” της Πάτρας, που ξέφυγαν με 22-19 και παρά τη μείωση των γηπεδούχων στον πόντο 23-22 με την είσοδο των Λάππα, Πούλκο , οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με 25-22 σε 1-1 τα σετ.

Στο γ’ σετ η Κηφισιά με όπλο της το μπλοκ αλλά και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, πήρε μία διαφορά από τα μέσα του σετ 15-12 και παρά την αντεπίθεση των Πατρινών που μείωσαν σε 16-15, “έχτισαν” ξανά μία απόσταση 3-4 πόντων ασφαλείας και ζευγάρωσαν έτσι με 25-21 τα κερδισμένα τους σετ, 2-1.

Μεγάλη μάχη έγινε στο δ’ σετ με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την κατάκτησή του. Από την αρχή Κηφισιά και Παναχαϊκή πήγαιναν χέρι χέρι 11-10 και 16-14. Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να ξεμένουν από λύσεις, οι γηπεδούχοι “πάτησαν γκάζι” και μετά το 20-15 πανηγύρισαν με 25-18 ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο, 3-1 σετ, που τους φέρνει… αγκαζέ με τους “Πειρατές” της Σύρου σε τροχιά τετράδας.

Πριν τον αγώνα ο εκπρόσωπος της εταιρείας “Στεργίου”, βασικής χορηγού της Κηφισιάς, βράβευσε το Βούλγαρο σουπερστάρ των γηπεδούχων Μπόμπι Γιορντάνοφ για την ανάδειξη του ως MVP του α’ γύρου της Volleyleague.

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Κηφισιάς) : «Οι τρεις βαθμοί είναι αυτοί που μετράνε σε τέτοια παιχνίδια. Οι παίκτες μου έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Καταφέραμε και μείναμε συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κυρίως στο 3ο και το 4 σετ. Αυτό  θεωρώ ότι ήταν το κλειδί για τη νίκη της ομάδας μου. Μία λάθος  απόφαση των διαιτητών μας έφερε εκνευρισμό σε κάποιο σημείο και χάσαμε τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Η Παναχαϊκή έπαιξε καλά και κράτησε στην υποδοχή. Μάλιστα είχε ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά στα πρώτα σετ».

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Προπονητής Παναχαϊκής) :«Πληρώσαμε ακριβά τα λάθη μας. Χάσαμε πολλά σέρβις, μετά ήρθε η απώλεια στη συγκέντρωση και εκεί που έπρεπε να παίξουμε δεν το κάναμε λόγω των πολλών λαθών. Τώρα στη διακοπή έχουμε ευκαιρία να δουλέψουμε με τα νέα παιδιά που θα ενισχύσουν την ομάδα και πρέπει να προετοιμαστούμε για ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον Ηρακλή».

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 14 (11/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 79% υπ – 57% άριστες), Μουρούτης 5 (1/1 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 11 (7/8 επ, 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 19 (19/38 επ), Εφραιμίδης 3 (3/8 επ, 67% υπ – 47% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 71% υπ – 46% άριστες), Πούλκο 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ – 29% άριστες), Καρατζάς 3 (3 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Λάππας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 8 (3/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπαράχας 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ – 38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 22 (21/42 επ, 1 άσσος), Μαυραγάνης 4 (4/6 επ), Κωστόπουλος 10 (7/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 81% υπ – 46% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 72% υπ – 39% άριστες), Χριστιάς, Γεωργάτος.