Έπιασε κορυφή ο Παναθηναϊκός και συνεχίζει

Την 6η του φετινή νίκη απέναντι στον ΟΦΗ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός που με το 3-0 κατά την 10η αγωνιστική κατέκτησε το τρίποντο, πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει πλέον το ντέρμπι του Ρέντη μεταξύ Ολυμπιακού –ΠΑΟΚ την Δευτέρα για να δει αν θα διατηρηθεί σε αυτή και μετά…

Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παίζοντας στο… ρελαντί επικράτησαν με το «καθαρό» 3-0 του ΟΦΗ, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Ρουμελιωτάκη, αλλά έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους.

Με κορυφαίους τους Στάροβιτς, Ράπτη και καθοριστικούς τους Γιάκομπσεν-Ανδρεόπουλο, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίποντο σε ένα παιχνίδι όπου ουσιαστικά δυσκολεύθηκε μόνο στο δεύτερο σετ όταν και ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 18-20 και 23-24 αγγίζοντας την ισοφάριση.

Ωστόσο οι «πράσινοι» με τους Ράπτη, Γιάκομπσεν και Στάροβιτς έκαναν το 26-24 που τους άνοιξε τον δρόμο για την «καθαρή» νίκη.

Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε ο Βόγιν Τσάτσιτς με το ντεμπούτο του να μεταφέρεται για το παιχνίδι της Σύρου κόντρα στον Φοίνικα. Αντίθετα από πλευράς ΟΦΗ αγωνίστηκε κανονικά ο Λουκούμι ο οποίος έδειξε έτοιμος να βοηθήσει τους Κρητικούς στην υπόθεση παραμονής.

Μπλοκ και προβάδισμα

Με καλό σερβίς και μπλοκ ο Παναθηναϊκός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στο πρώτο σετ καθώς ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να απειλήσει με μοναδική επιθετική αιχμή τον Τσούλαφιτς.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 5-2 και 7-4, ωστόσο οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 7-7 και με τον Τσούλαφιτς προσπέρασαν με 9-10. Ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία φορά, αφού ο Παναθηναϊκός ανεβάζοντας την απόδοσή του και με ένα σερί έκαναν το 13-11.

Οι Κρητικοί με μπλοκ στον Ράπτη μείωσαν σε 14-13, όμως οι γηπεδούχοι φρόντισαν με ένα σερί 9-1 από τους Στάροβιτς και Ράπτη να φθάσουν στο 23-14. Ο ΟΦΗ με καλό σερβίς από Ντίμα και Λουκούμι μάζεψε την διαφορά στο 24-19, ωστόσο ο Ρανγκέλ με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 25-19 και έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους».

Ανατροπή με Ανδρεόπουλο, Γιάκομπσεν και Στάροβιτς

Στο δεύτερο σετ ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε καλύτερος, οι Λουκούμι-Τσούλαφιτς ανέβασαν την απόδοσή τους με αποτέλεσμα να υπάρξει κόντρα με τους «ασπρόμαυρους» να βάζουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό που με ανατροπή στο τέλος έφθασε στο 26-24 και το 2-0.

Οι «πράσινου» ξεκίνησαν καλά το σετ και με αποτελεσματικές επιθέσεις από Στάροβιτς και Ανδρεόπουλο προηγήθηκαν με 9-6 και 14-11. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 15-13 για τους «πράσινους», ωστόσο ο ΟΦΗ με ένα σερί 3-0 πέρασε μπροστά με 16-15.

Οι Κρητικοί με τον Λουκούμι και τον Τσούλαφιτς φρόντισαν να έχουν μικρό προβάδισμα έως το 18-17. Ο Στάροβιτς ισοφάρισε σε 18-18, όμως ο Λουκούμι και μια άστοχη επίθεση του Σέρβου διαγώνιου έφεραν τον ΟΦΗ στο 18-20.

Το λάθος σερβίς του ΟΦΗ και ο άσσος του Στάροβιτς έφεραν την ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τον ΟΦΗ να φθάνει πρώτος στο σετ-μπολ με λάθος επιστροφή του Ράπτη.

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος καθώς ο Ράπτης, ο άσσος του Γιάκομπσεν και η κόντρα επίθεση του Στάροβιτς έγραψαν το 26-24 και το 2-0.

Εύκολο έργο

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε ευκολότερο έργο καθώς τα πολλά λάθη του ΟΦΗ δεν του επέτρεψαν να είναι το ίδιο ανταγωνιστικός και οι “πράσινοι” με αποτελεσματικότητα στην επίθεση έφθασαν στο 25-20 και το 3-0.

Ένα σετ όπου οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν το πάνω χέρι και μετά τα μισά έχτισαν διαφορά (18-12), την διατήρησαν και έφθασαν στην “καθαρή” νίκη γνωρίζοντας το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων τους.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Είχαμε δύο απανωτά παιχνίδια με τον ΟΦΗ και όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο πάντα κρύβει δυσκολίες και κινδύνους. Ο ΟΦΗ έχει εξαιρετικούς παίκτες και για αυτό αντιμετωπίσαμε και τα δύο ματς με σοβαρότητα. Είμαστε χαρούμενοι που νικήσαμε και στα δύο ματς και αν είχαμε καλύτερα ποσοστά στην κόντρα επίθεση ίσως καταφέρναμε ακόμα περισσότερα. Από κει και πέρα έχουμε έναν δύσκολο Φλεβάρη με πολλά παιχνίδια σχεδόν ανά τρεις ημέρες και χρειαζόμαστε όλους τους παίκτες μας πανέτοιμους και ετοιμοπόλεμους.

Σε ότι αφορά τη μεταγραφή του Τσάτσιτς ήταν απαραίτητη για εμάς και είμαστε χαρούμενοι που ο πρόεδρος αποφάσισε αυτή την ενίσχυση. Θα μας δώσει μεγάλη σταθερότητα και σίγουρα θα μας βοηθήσει ώστε να έχουμε καλύτερη απόδοση. Χρειάζεται λίγος χρόνος για να τον εντάξουμε και πιστεύω γύρω στην Πέμπτη θα προσπαθήσουμε να αφομοιώσει πλήρως τον τρόπο παιχνιδιού που παίζουμε. Τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Λιγκ Καπ είναι πολύ μακριά χρονικά δεν τα βλέπουμε ακόμα».

Δημήτρης Ζλατιλίδης (Προπονητής ΟΦΗ) : «Ο Παναθηναϊκός μας έφυγε στα δύο σετ και ήμασταν αναγκασμένοι να κυνηγάμε συνεχώς το σκορ. Πάντως δείξαμε διάθεση στο δεύτερο σετ και το παλέψαμε παρότι δεν καταφέραμε να το πάρουμε. Στόχος για εμάς παραμένει η παραμονή και συνεχίζουμε την προσπάθεια μέχρι το τέλος».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5π. (2/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 19 (16/23επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαρ. 9 (6/13επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 2 (2/4επ.), Ράπτης 11 (7/17επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 39%υπ., 17%αρ.) / Ζήσης (λ. – 69%υπ., 23%αρ.), Μούχλιας, Πελεκούδας 2 (2/2επ.), Παλαιολόγος.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Στοροζίλοφ 6π. (3/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λουκούμι 9 (8/15επ., 1 άσσος, 71%υπ., 54%αρ.), Τσέλιος 1 (1/2επ.), Καραμπαλί 12 (8/11επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (6/12επ., 77%Υπ., 64%αρ.), Τσούλαφιτς 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Γκαράς (λ. – 50%υπ., 14%αρ.), Ρουμελιωτάκης 2 (1/1επ., 1 άσσος), Κομητούδης, Κοσκινάς, Καρατζάς.