Επιδρομή Μακεδόνων στη Ν.Φιλαδέλφεια

Μετά τον Αίαντα, το δόρυ των Μακεδόνων «πλήγωσε» και την  ενθουσιώδη και νεανική ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια. Η ομάδα των Κυμίνων επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό της και με όπλο το καλό μπλοκ, το δύσκολο σέρβις και τον πλουραλισμό στην επίθεση κατόρθωσε να πάρει τη δεύτερη σερί νίκη και να αποκτήσει ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια με τον ΑΟ  Θήρας την Τετάρτη και τον Ολυμπιακό στο Ρέντη.

Από την άλλη οι «κιτρινόμαυρες» προσπάθησαν να πάρουν κάτι παραπάνω από αυτό το ματς, πάλεψαν με πάθος και διάθεση στο δεύτερο και τρίτο σετ αλλά δεν άντεξαν στο τέλος. Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ πάει στη Νάξο κόντρα στον Πανναξιακό.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι Μακεδόνες και κατέφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με 7-11, 10-16 με τις Δραγουμάνου, Τοάτζι, Καραφουλίδου, να είναι ασταμάτητες. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η καλή υποδοχή και το αποτελεσματικό μπλοκ των φιλοξενούμενων δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Φιλιππάτου και ολοκλήρωσαν το σετ εύκολα με 12-25.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ 10-12, 12-14 αλλά από το δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ οι παίκτριες του Σκουλικάρη κατόρθωσαν να βρουν λύσεις από το καλό πασιγκ γκειμ της Σαγκάρντια και την Δραγουμάνου στην επίθεση. Αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 18-23 και να «κλειδώσουν» το σετ με 19-25.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με8-10,  11-12. Οι  Μακεδόνες κατάφεραν να  έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα 2-3 πόντων 13-15, 16-18, 19-22. Η ΑΕΚ κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο 21-22 και να «αγγίξει» την κατάκτηση του πρώτου σετ στη φετινή Α1, αλλά πιο ψύχραιμες και συγκεντρωμένες στους τελευταίους κρίσιμους πόντους, οι παίκτριες του Σκουλικάρη κατάφεραν να πάρουν το σετ με 21-25 και να τελειώσουν το ματς με 3-0.

Δήμος Φιλιππάτος (ΑΕΚ): «Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσουμε βαθμούς. Ειδικά στο πρώτο σετ κάναμε πολλά ατομικά λάθη και χάθηκε εύκολα το πρώτο σετ. Με τις αλλαγές που έγιναν σε 2ο και 3ο σετ κοντράραμε, λιγοστέψαμε τα λάθη μας, η ομάδα βρηκε καλύτερο ρυθμό και γι αυτό ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί.

Δυστυχώς η ομάδα έχει συγκεκριμένες επιλογές αυτή τη στιγμή, σήμερα είχαμε και την ατυχία με τη Νούσια (σ.σ γαστρεντερίτιδα) συν ένα μικροτραυματισμό οπότε αναγκαστικά η ομάδα έπαιξε με άλλο σχήμα από αυτό που έχουμε δουλέψει όλη τη βδομάδα στις προπονήσεις. Τα κορίτσια παλεύουν όσο μπορούν και σίγουρα η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση».

Μανώλης Σκουλικάρης🙁 Μακεδόνες) «Υπήρχε άγχος στην αρχή, αλλά βρήκαμε ρυθμό στο σεερβίς και στην υποδοχή για να κάνουμε εύκολα το 0-2. Στο τρίτο σετ μπήκαμε στο ρυθμό της ΑΕΚ, δεν ήταν ήμασταν τόσο καλοί και δυσκολέψαμε τη ζωή μας, αλλά ευτυχώς στο τέλος βρήκαμε τη συγκέντρωση μας και πήραμε δίκαια θεωρώ τη νίκη».

Τα σετ: 12-25, 19-25, 21-25

ΑΕΚ (Φιλιππάτος) Νούσια, Κουτρουμπή, Φιλιπιόνκα, Καράτερζη, Ζίγκα, Γεωργαντά, Μπελιά /λ, Αργυροπούλου, Βενέτη, Καλαφατάκη, Βάθη .

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Στεφανίδου, Γιαννούλη, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Βέλλιου, Παπαδοπούλου.