Επική ανατροπή Άρη

Από την «κόλαση στον παράδεισο» γύρισε ο Αρης ο οποίος πήρε μια εκπληκτική νίκη κόντρα στο Μαρκόπουλο με 3-2 αν και έχανε στο ται-μπρέικ με 6-13.

«Πράματα και θάματα» έγιναν στο κλειστό του ΔΑΚ Πυλαίας όπου οι παίκτριες του Σολκίδη έκαναν επική ανατροπή και σε συνδυασμό με τη χαλαρότητα και τα απίστευτα λάθη των φιλοξενούμενων, πήρε μια ανέλπιστη νίκη, η δεύτερη με 3-2 και τρίτη σερί.

Απίστευτη αυτοκτονία από την άλλη για το Μαρκόπουλο που λύγισε στο 13-6 και έδωσε τη δυνατότητα στον Άρη για την ανατροπή και την κατάκτηση του σετ (17-15) αλλα και του απίθανου δίποντου!

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενες έχουν παράπονα απο τη διαιτησία για λάθος θέσεις που δόθηκαν οι διαιτητές στο 14-14 του πέμπτου σετ!

Διπλή ανάγνωση είχε το πέμπτο σετ. Αρχικά θα σταθούμε στο αποτελεσματικό σέρβις των παικτριών του Ιβάνοβιτς, στο εξαιρετικό μπλοκ πάνω στην Καιτάνο αλλά και στην εκπληκτική επιθετικά 15 χρόνη Εύα Αλεξάκου που ήταν ασταμάτητη και σε ρόλο οδηγού έφερε το Μαρκόπουλο στο +7 (6-13).

Η αντεπίθεση του ‘Αρη και η λάθος θέση

Από κει και πέρα η ομάδα των Μεσογείων έπαθε μπλακ-άουτ, και ο Άρης με τρία διαδοχικά μπλοκ μείωσε σε 9-13. Με δύο άστοχες επιθέσεις από τις παίκτριες του Μαρκόπουλου,Λιάγκη-Αλεξάκου, πλησίασε στο 12-13. Με φοβερό μπλοκ από Πατεράκη-Αλεξάκου πάνω στην Καιτάνο, οι φιλοξενούμενες έκαναν το σκορ 12-14. Aπο λάθος του Μαρκόπουλου έγινε το 13-14, η  Λιάγκη καρφωσε άουτ και ο Άρης ισοφάρισε σε 14-14.

Στην επόμενη φάση οι διαιτητές έδωσαν λάθος θέσεις στο Μαρκόπουλο και το σκορ έγινε 15-14 . Απόφαση που προκάλεσε την έκρηξη του προπονητή Ιβάνοβιτς και των  παικτριών του Μαρκόπουλου.

Στη συνέχεια  το Μαρκόπουλο ισοφάρισεσε 15-15.  Ο ‘Αρης πήρε προβάδισμα με 16-15 και η άουτ επίθεση της Λιάγκη διαμόρφωσε το τελικό 17-15 για τον Άρη που πήρε αναπάντεχα δύο βαθμούς ενω το Μαρκό έφυγε απο τη Θεσσαλονίκη με τον ενα.

Μεγάλες διακυμάνσεις είχαμε και από τις δύο ομάδες στα δύο πρώτα σετ. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το καλό σέρβις που έδωσε δικαίωμα στο Μαρκόπουλο να προηγηθεί με 18-25. Στο δεύτερο ο Άρης αντέδρασε κ με τις Καιτάνο, Γκάνο, Καλανταρίδου και βελτιωμένη υποδοχή ,ισοφάρισε σε 1-1 με 25-15 και πέρασε μπροστά με 25-21.

Στο 4ο σετ το Μαρκοπουλο έβαλε και πάλι δύσκολα στον Άρη. Με αποτελεσματικό σέρβις και καλό μπλοκ στη Γκαετάνο, την έβγαλε εκτός επιθετικά ενώ σημαδεύοντάς τη στο σέρβις, κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 2-2 με 23-25. Κορυφαία σε αυτό το σετ η Δάφνη Βαρουδάκη που ήταν ασταμάτητη.

Έλεος με την ΕΡΤ

Η δημόσια τηλεόραση έκανε και πάλι το θαύμα της. Διέκοψε την τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα στην κορυφαία στιγμή του ματς με το σκορ 2-2 και 14-14 τάι-μπρέικ για να συνδεθεί με το παγκόσμιο πρωτάθλημα γυμναστικής της Γλασκώβης για να δούμε την προσπάθεια του… Ιάπωνα Τανάκα!

Ούτε καν Έλληνας αθλητής και επέστρεψε επτά λεπτά αργότερα όταν είχε κριθεί το ματς για να μας πει απλά ο εκφωνητής που δεν φέρει ευθύνη, ότι ο αγώνας έληξε 3-2, χωρίς να δούμε τους κρίσιμους πόντους της ανατροπής!

Δημήτρης Σολκίδης: «Για ακόμη μία φορά χάνουμε το πρώτο σετ κι ενώ βελτιωνόμαστε κι έχουμε την ευκαιρία να τελειώσουμε το ματς με τρίποντο κάνουμε εύκολα λάθη και παίζουμε τάι μπρέικ. Βέβαια όλα ήταν καινούργια σήμερα για εμάς, καθώς υπήρχε τηλεοπτική μετάδοση και αρκετός κόσμος στο γήπεδο κι αυτό μας επηρέασε αρχικά.

Στο δ’ σετ δεν ήμασταν αποφασιστικοί και στο σίγουρα ήμασταν τυχερρί όταν γυρίσαμε το τάι μπρέικ από 6-13, γιατί εκεί πέρα από ικανότητα θέλει και τύχη. Κρατάμε τους βαθμούς και προχωράμε με πίστη για τα επόμενα δύο ματς όπου έχουμε τη δυνατότητα να μαζέψουμε σημαντικούς πόντους για την παραμονή».

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Στο 14-14 του τάι μπρέικ κι ενώ σε όλο το ματς καμία ομάδα δεν έχει κάνει λάθος θέσεις είναι απίστευτο με μια τέτοια απόφαση ο δεύτερος διαιτητής να δίνει το προβάδισμα στον αντίπαλο. Κι όταν του ζητήσαμε που ήταν το λάθος δεν μπορούσε να μας δώσει καμία λογική εξήγηση για την υπόδειξη του αυτή. Προσπαθήσαμε να κερδίσουμε το ματς κι είτε με 15-6 είτε με 16-14 η νίκη είναι νίκη, αλλά είναι άδικο να μας το στερεί αυτό ένας διαιτητής με τις αποφάσεις του».

Τα σετ: 18-25, 25-15, 25-21, 23-25, 17-15

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τυφλιώρη 7 (3/9 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καετάνο 26 (22/68 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 25% άριστες), Γκάνο 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 10 (9/38 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 49% υπ. – 27% άριστες), Τσομπανίδου 11 (5/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (48% υπ. – 34% άριστες) / Κούση, Γουγούση, Πίττα 1 (1 άσο).

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 14 (10/35 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 29% άριστες), Πατεράκη 11 (1/6 επ., 6 άσοι, 4 μπλοκ), Βάσκεζ 6 (3/7 μπλοκ, 3 άσοι), Λιάγκη 21 (16/38 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Βαρουδάκη 18 (16/40 επ., 2 μπλοκ, 45% υ. – 23% άριστες), Κοκκίου -λ (56% υπ. – 44% άριστες) / Καρακάση, Τσιάκουλα, Νικολογιάννη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Μολδοβανίδη