Επιστροφή 4άδας από τον Έβρο

Νίκη 4άδας πανηγύρισε στον Έβρο ο Παμβοχαϊκός καθώς με το 3-1 επί του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδα στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής οι «κυανοκίτρινοι» επέστρεψαν εκ νέου στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα…

Με κορυφαίο τον Γκρέγκορι Πέτι που σταμάτησε στους 25 πόντους αλλά και τις πολύτιμες βοήθειες από Τζελάτι (14) και Γκράχαμ (14) πήραν το τρίποντο στο «Νικόλαος Σαμαράς» κρατώντας τους «πράσινους» στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς διαφορά από την Κύζικο Νέας Περάμου.

Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλευόμενος το άγχος και τα πολλά λάθη των γηπεδούχων κατάφερε να πάρει μια νίκη που τον βάζει γερά στο παιχνίδι της 4άδας και του χαρίζει ψυχολογία εν όψει των δύο καθοριστικών παιχνιδιών που απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Κορίνθου με καλό μπλοκ και τους Πέτι και Γκράχαμ είχαν τον έλεγχο από την αρχή προηγούμενοι με 4-8 και 7-11. Οι γηπεδούχοι με τον Νάς και τον Λουκούμι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 13-13, όμως με αποτελεσματικές επιθέσεις ο Παμβοχαϊκός έκανε το 14-16 φροντίζοντας να κρατήσει μέχρι τέλους την υπέρ του διαφορά κάνοντας το 19-21 για να πάρει τελικά το προβάδισμα με το 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση και με τα λάθη των φιλοξενούμενων να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν με 8-5, ισοφαρίστηκαν γρήγορα από τον Παμβοχαϊκό σε 8-8 και 13-13. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 15-16 και 18-19, ωστόσο ένα μικρό σερί από τους «πράσινους» τους έφερε στο 21-19. Μια διαφορά όμως που δεν κράτησαν για πολύ, γιατί οι «κυανοκίτρινοι» ισοφάρισαν σε 21-21 και 23-23 χωρίς όμως να αντέξουν την πίεση των γηπεδούχων που με το 25-23 έκαναν το 1-1.

Η συνέχεια όμως ήταν ολοκληρωτικά για τους Κορίνθιους αφού φρόντισαν να ανεβάσουν τα ποσοστά τους στην επίθεση και με καλό σερβίς και μπλοκ να φθάσουν στο τρίποντο.

Στο τρίτο σετ η Ορεστιάδα αν και έκανε το 3-0 και το 5-3 είδε τον Παμβοχαϊκό να τρέχει ένα σερί 5-0 κάνοντας το 5-8  και λίγο αργότερα με το 9-13 και το 10-15 να βάζει πρόωρο τέλος σε κάθε όνειρο των γηπεδούχων.

Με τους Πέτι και Τζελάτι να είναι αποτελεσματικοί σε επίθεση η διαφορά ανέβηκε στο +6 (14-20) για να φθάσουν οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα στο 17-25 και το 1-2.

Στο τέταρτο σετ το καλό ξεκίνημα των «κυανοκίτρινων» και το 0-4 και 5-10 έδειξε τις διαθέσεις του «μπλοκάροντας» παράλληλα τους γηπεδούχους που προσπάθησαν να πάνε το παιχνίδι στο 5ο σετ μειώνοντας σε 11-12 και 15-16.

Εκεί όμως μίλησε η διαφορά ποιότητας αλλά και τα θέλω του Παμβοχαϊκού που έκανε 15-19 και το 16-21 για να φθάσει στη νίκη και το τρίποντο με το 21-25. Τρίποντο 4άδας και ψυχολογίας για τα Play-off που σιγά –σιγά όλες οι ομάδες τις 8άδες βλέπουν και αρχίζουν να προετοιμάζονται.

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Μπάμπης Σταματόπουλος: «Δυστυχώς ο αγώνας δεν κύλησε όπως θα θέλαμε. Δεν μπήκαμε στον αγώνα όπως θα έπρεπε. Είχαμε πίεση και άγχος που λειτούργησε αρνητικά. Έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια τα οποία πρέπει να νικήσουμε. Δεν πρέπει να κατεβάσουμε τα κεφάλια. Στο τέλος θα γίνει ο λογαριασμός».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας: «Παίξαμε αρκετά καλά σήμερα με εξαίρεση το 2ο σετ που δεν κάναμε σωστά πράγματα στην επίθεση και το πληρώσαμε. Το σερβίς τακτικής μας έδωσε τη νίκη. Προετοιμάζω την ομάδα για τα πλέι οφ. Πιστεύω τότε να είμαστε σε καλή κατάσταση. Η ομάδα μου ποντάρει πολλά στο τζαμπ σερβίς αλλά σήμερα χρειάστηκε να γυρίσουμε σε σερβίς τακτικής για να πάρουμε τη νίκη».

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 19 (17/43 επ, 2 μπλοκ), Λέσκοφ 2 (άσσοι), Μορέλος 4 (4/22 επ, 78% υπ -56% άριστες), Λουκούμι 8 (7/24 επ, 1 ασσος, 56% υπ – 39% άριστες), Πεντίδης 5 (5/13 επ), Αντιφάκος 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 70% υπ – 47% άριστες), Ράπτης, Διαμαντίδης 2 (2/2 επ), Στοϊλούδης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (0/1 επ, 3 μπλοκ), Γκράχαμ 14 (10/12 επ, 4 μπλοκ), Πέτι 25 (21/42 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ – 44% άριστες), Πελεκούδας 11  (6/11 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/28 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 9 (9/17 επ, 67% υπ 33% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 72% υπ – 40% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2/6 επ, 63% υπ – 50% άριστες), Σκαρλατίδης.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...