«Ερυθρόλευκη» απόδραση με δίποντο, «πράσινη» επιστροφή!

Θύμισε ντέρμπι από τα… παλιά, η αναμέτρηση των δυο “αιωνίων” με την αναμέτρηση να οδηγείται στο τάι μπρέικ από τον μαχητικό Παναθηναϊκό αλλά τον πιο έμπειρο Ολυμπιακό να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα, φεύγοντας νικητής από το κλειστό του Αγίου Θωμά την 3η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα εκτός από… τηλεόραση αφού οι μόνοι χαμένοι ήταν οι φίλοι του βόλεϊ που μάταια προσπαθούσαν να “ξεκολλήσει” το web της ΕΡΤ για να το δουν. Στο αγωνιστικό σκέλος οι δυο ομάδες έδωσαν τα πάντα για τη νίκη, σε ένα ματς με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση ενώ δυο διακοπές αποσυντόνισαν πλήρως αμφότερες τις ομάδες.

Ο Ολυμπιακός το 0-1

Το πρώτο σετ πήγε στην κυριολεξία στον πόντο μέχρι και το 19-19. Εκεί, οι φιλοξενούμενες με ένα 3-0 σερί προηγήθηκαν με τις «πράσινες» να ισοφαρίζουν 23-23. Μετά από μεγάλη διακοπή λόγω επεισοδίου στην κερκίδα με άνδρα από την αθλητική βία που τράβαγε βίντεο-φωτογραφίες τους οπαδούς και τους έκανε άσεμνη χειρονομία, οι δυο ομάδες επέστρεψαν για το φινάλε του σετ. Η Χίπε έκανε το 24-24 και η  Λαζάρεβιτς το 24-26 για το 0-1 των νταμπλούχων.

“Πράσινη” ισοφάριση

Στο δεύτερο σετ παρόμοια εικόνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, τον ΠΑΟ να προηγείται 21-18 και τον Ολυμπιακό να φέρνει το ματς στα ίσα 23-23. Σε εκείνο το σημείο ένα σερβίς άουτ από την Χίπε και μια επίθεση της Οικονομίδου διαμόρφωσαν το 25-23 και το 1-1 στο ντέρμπι.

Με άνεση το 1-2 από τις “ερυθρόλευκες”

Στο τρίτο σετ, η διακοπή λόγω των υβριστικών συνθημάτων (3-4) εναντίον της Κατερίνας Γιώτα λειτούργησε εις βάρος των γηπεδούχων. Η λίμπερο του Παναθηναϊκού, Πένυ Ρόγκα έφτασε μέχρι την κερκίδα για να σταματήσουν τα συνθήματα αλλά όταν ξεκίνησε το σετ, οι “πράσινες” δεν μπήκαν ποτέ σε αυτό, με τον Ολυμπιακό να κάνει περίπατο με 25-15.

Εκ νέου απάντηση από τον ΠΑΟ και τάι μπρέικ

Αποφασισμένες μπήκαν οι αθλήτριες του Καμπερίδη στο τέταρτο σετ ενώ ο Κοβάσεβιτς έριξε την Ξανθοπούλου στη θέση της Χριστοδούλου για να δώσει ανάσες στην έμπειρη αρχηγό του. Έχοντας καθαρό μυαλό οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα έξι πόντων (21-15), και με 25-20 το ντέρμπι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Η μπίλια στο κόκκινο

Στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-9 αλλά ο Παναθηναϊκός με πίεση από το σερβίς ισοφάρισε σε 13-13. Κάπου εκεί η Χίπε με δική της επίθεση αλλά και ένα μπλοκ της Ζακχαίου στον πρώτο χρόνο της Καλαντάτζε διαμόρφωσαν το τελικό 13-15 με τον Ολυμπιακό να φεύγει με ένα μεγάλο διπλό από την έδρα του “αιώνιου” αντιπάλου του και τον Παναθηναϊκό να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό κοιτάζοντας τον στα μάτια!

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Δυστυχώς κάποιες λεπτομέρειες κάνανε την διαφορά σήμερα. Μας στοιχήσανε κάποια αβίαστα λάθη που γίνανε αλλά από την σημερινή αναμέτρηση μένει μόνο κέρδος. Κοιτάξαμε στα μάτια ένα πολύ μεγάλο αντίπαλο. Η όλη προσπάθεια πιστώνεται στις παίχτριες μου. Το πιο σημαντικό απ’ όλα είναι το κέρδος που έχει το ελληνικό βόλεϊ από την αναβίωση του «αιώνιου» ντέρμπι».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι άλλο για το παιχνίδι».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου.

Tα σετ: 2-3 (24-26, 25-23, 15-25, 25-20, 13-15)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 11 (8/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 44% άριστες), Καλαντάτζε 13 (9/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 20 (16/46 επ., 4 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (12/37 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Κελεσίδη 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 51% υπ. – 29% άριστες), Διώτη, Βογιατζόγλου, Κωνσταντέλλου 1 (1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).