«Ερυθρόλευκη» επίδειξη ισχύος με ρεκόρ

Σοβαρός και ανώτερος σε όλους τους τομείς Ολυμπιακός στου Ρέντη, επέβαλλε από νωρίς πλήρως το ρυθμό του και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης επικράτησε με δύο… ρεκόρ στο «κεκλεισμένων θυρών» ματς της 2ης αγωνιστικής Volleyleague  με 3-0 (25-12, 25-12, 25-16) σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ζευγαρώνοντας τις φετινές νίκες του. “Πλήγμα” για την νεανική ακριτική ομάδα, που γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, η απουσία του Ισραηλινού πασαδόρου, Μιλστάιν, λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Μεταξύ λοιπόν συγγενών και φίλων στο “Μελίνα Μερκούρη» οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Δαρίδη αντί του Στεφάνου και τον Βλαχόπουλο αντί του Μιλστάιν οι φιλοξενούμενοι. Ο Ολυμπιακός με καλό σέρβις κατάφερε από νωρίς να χαλάσει την ακριτική υποδοχή με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση από το καλό μοίρασμα του Ντζρίζγκα, να πάρει κεφάλι με 8-4 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Με το Γερμανό Μπέμε απόλυτο ελεγκτή της εναέριας κυκλοφορίας στου Ρέντη και από τα λάθη των φιλοξενούμενων  οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο 16-9 με επίθεση του Οϊβάνεν.

Οι άσοι του Φινλανδού και η κυριαρχία των γηπεδούχων στο κέντρο ανέβασαν την διαφορά για δεύτερη φορά σε double score, 20-10 με τους Ρουμελιωτάκη, Χριστοφιδέλη περνάνε στο ματς αντί των Αλεξίεφ και Ραουνβέντικ αντίστοιχα, για να φτάσει εύκολα ο Ολυμπιακός από μία ακόμη άστοχη επίθεση των φιλοξενούμενων στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-12.

Η διαφορά δυναμικότητας του Ολυμπιακού, απέναντι σε έναν αντίπαλο με διαφορετικούς στόχους, αποτυπώθηκε στο ξεκίνημα του β’ σετ με το σερί 5-0 των γηπεδούχων  και 8-2 από άσο του θηριώδη Μπέμε. Τα τεράστια προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκαν με τον Οϊβάνεν να «πυροβολεί» και παρά την προσπάθεια αντίδρασης του Εθνικού οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 16-9. Στο 22-11 ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού Μουνιόθ έριξε στο παιχνίδι τους Στιβαχτή, Ζουπάνη αντί των Ντζρίζκα, Οϊβάνεν αντίστοιχα με τους ερυθρόλευκους στο ρελαντί να φτάσουν με επίθεση του Ζουπάνη στην κατάκτηση και του β’ σετ με 25-12, 2-0 σετ.

Στο γ’ σετ ο Ολυμπιακός, με βασικό τον Ανδρεάδη αντί Μπέμε και το Ρουμελιωτάκη, που είχε περάσει αλλαγή στα τέλη του β’ σετ, να παραμένει στο παιχνίδι αντί του Ράουνβέντικ,  με καλή υποδοχή και άμυνα ξέφυγε με δύο συνεχόμενους πόντους του Πετρέα 8-3. Στο 12-7  είχαμε και πάλι την διπλή αλλαγή του β΄σετ Στιβαχτή, Ζουπάνι αντί Ντζρίζγκα, Οϊβάνεν αλλά και του Χριστοφιδέλη αντί Αλεξίεφ από τον Μουνιόθ, βλέποντας την ομάδα του να μην απειλείται από τη μαχητική προσπάθεια των ακριτών, που βρέθηκαν πίσω με 16-10.

Παίζοντας χωρίς άγχος οι ερυθρόλευκοι και με τον Τσέλιο να μπαίνει στο 20-12 αντί του Πετρέα και να παίρνει για πρώτη φορά πόντο απέναντι στους πρώην συμπαίκτες του και με το Μουστακίδη να ρίχνει στο ματς παίκτες με λιγότερο χρόνο συμμετοχής, όπως οι Κεσεσίδης, Παπάζογλου, οι γηπεδούχοι σφράγισαν έπειτα από τρία ματς μπολ τη νίκη τους 3-0 με 25-16.

Οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν και ρεκόρ παθητικού στις αναμετρήσεις με την ομάδα του Έβρου χάνοντας μόλις 40 πόντους σε όλο τον αγώνα. Η προηγούμενη επίδοση ήταν 47 χαμένοι πόντοι τη σεζόν 2002-03, αλλά και ρεκόρ στην επίθεση, αφού σε 59 προσπάθειες δεν καταγράφηκε ούτε ένα λάθος. Συνολικά σε τρία σετ ο Ολυμπιακός έκανε μόλις 9 λάθη εκ των οποίων τα 7 ήταν χαμένα σερβίς, ενώ το ποσοστό του στην επίθεση άγγιξε το εντυπωσιακό 71%!

Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ (προπονητής Ολυμπιακού στο osfp.gr): «Το πρώτο παιχνίδι της φετινής σεζόν στην έδρα μας, πιστεύω ότι παίξαμε καλά το παιχνίδι ήταν κάτω από τον έλεγχό μας, η επίθεσή μας ήταν εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια, είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα για αυτό το παιχνίδι, τόσο ψυχικά όσο και σωματικά και έτσι θα πρέπει να πορευτούμε και στη διάρκεια της σεζόν, όπως και να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε».

Σάκης Μουστακίδης (πρποπονητής Εθνικού Αλ.): «Φάνηκε στο γήπεδο μία μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων επειδή ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός αλλά και επειδή εμείς δεν πιστέψαμε σε κάτι καλύτερο. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Είναι νέα παιδιά και όπως ενθουσιάζονται εύκολα έτσι και απογοητεύονται εύκολα. Θα πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε αυτή την πίεση. Μας έκανε καλό αυτή η εμπειρία για να δούμε πως τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός έχει φτιάξει εξαιρετική ομάδα».

Γερούν Ράουβερντίνκ (Ολυμπιακός στο osfp.gr): «Ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι στην εμφάνισή μας ως ομάδα, και συνεχίζουμε να βελτιωνόμαστε κάθε εβδομάδα και να είμαστε πάντα έτοιμοι ώστε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, κάτι το οποίο σήμερα ήταν αρκετό. Ναι πιστεύω ότι ήταν ένα πολύ καλό ματς. Ωστόσο κάναμε κάποια λάθη από πλευράς μας αλλά πιστεύω ότι παίξαμε καλά».

Παρασκευάς Τσέλιος (Ολυμπιακός στην ΕΤ 2): “Χάρηκα για δύο πράγματα… Για τη νίκη μας και που τα πήγε καλά η ομάδα που αναδείχθηκα και όσο να’ ναι τους αγαπώ τους ανθρώπους του Εθνικού. Περίεργα συναισθήματα, περίμενα αυτή τη στιγμή να έρθει, αλλά ένιωθα, “σφιγμένος” παίζοντας απέναντι στους πρώην συμπαίκτες μου όντας πλέον παίκτης του Ολυμπιακού.

Γρηγόρης Κοντοστάθης (Εθνικός Αλεξανδρούπολςη στην ΕΤ2): “Ξέραμε πως είναι δύσκολο το παιχνίδι , ο Ολυμπιακός μας διέλυσε την υποδοχή και με το καλό του μπλοκ δεν μας άφησε περιθώριο να κάνουμε το παιχνίδι μας. Κρατάμε ότι κοντράραμε αντιπάλους που είναι σε πολύ ανώτερο επίπεδο από μας και συνεχίζουμε για να πετύχουμε το στόχο μας που είναι η παραμονή”.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-12

2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-10, 25-12

3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 2 άσσους, 25 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-12, 25-16) σε 65′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 15 (12/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/5 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (5/5 επ., 3 άσσοι), Ντρίζγκα 1 (άσσος), Αλεξίεφ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Ραούβερντινκ 3 (3/4 επ., 100% υπ. – 50% άριστες) / Δαρίδης (λ, 59% υπ. – 47% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης 4 (4/5 επ., 71% υπ. – 43% άριστες), Ζουπάνι 5 (5/6 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Τσέλιος.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 8 (8/14 επ.), Χατζόπουλος 1 (μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (μπλοκ), Ρίστιτς 2 (1/12 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 25% άριστες), Βελίτσκοβιτς 14 (12/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 21% υπ. – 21% άριστες), Χριστόφας 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ. – 48% άριστες), Μπίκος, Καβαρατζής 1 (1/7 επ.), Παπάζοηγλου, Κεσεσίδης, Κυριακίδης 2 (2/5 επ.).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...