CHALLENGE CUP

“Ερυθρόλευκη” πρόκριση ψυχής και ανατροπής

Ανατροπή ψυχής και πρόκρισης πανηγύρισε στο Ρέντη ο Ολυμπιακός… Οι «ερυθρόλευκες» αν και βρέθηκαν να χάνουν από την Τσανάκαλε με 1-2 και 12-14 στο ταϊ-μπρεϊκ, στο τέλος με το 16-14  επικράτησαν 3-2 σφραγίζοντας το εισιτήριό τους προς τα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Εκεί όπου η Ευρωπαϊκή τους περιπλάνηση τους φέρνει απέναντι στην Βελγική Αστερίξ.

Μια μεγάλη πρόκριση πανηγύρισε στον Πειραιά  ο Ολυμπιακός απέναντι στην Τσανάκαλε. Οι «ερυθρόλευκες» αν και φλέρταραν έντονα με τον αποκλεισμό τους από την διοργάνωση αλλά και το χρυσό σετ, στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στην 8άδα του Τσάλεντζ Καπ και να δείξουν πως την φετινή χρονιά μπορεί να γράψουν χρυσή σελίδα στην ιστορία τους.

Με την Μαλασαϊ να έχει 15 πόντους, την Χίπε 21, την Γιώτα στους 16, αλλά και με την Λαζάρεβιτς να «σκουπίζει» την υποδοχή της ομάδας σε όλο το γήπεδο, ο Ολυμπιακός έφθασε στην μεγάλη νίκη και πλέον καλείται να αντιμετωπίσει την Βελγική Αστερίξ στον επόμενη φάση του θεσμού.

Με προβλήματα στην υποδοχή και την επίθεση ο Ολυμπιακός έδωσε το δικαίωμα στην Τσανάκαλε να αποκτήσει από την αρχή το προβάδισμα στο σετ και με τις Κεστιρενγκόζ και Γέρκοφ να πάρει το προβάδισμα δείχνοντας πως η νύχτα θα είναι μεγάλη.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 9-13 και και 13-16 με το λάθος της Γιώτας, ενώ με την Νταλ και Κεστιρενγκόζ η Τσανάκαλε έφθασε εύκολα στο 14-21 και με τον άσο της Τουρκάν η διαφορά πήγε στο +7 (14-22).

Με την Χίπε ο Ολυμπιακός μάζεψε την διαφορά στο 17-21, ωστόσο οι Τουρκάλες με αποτελεσματικότητα στην επίθεση έκαναν το 19-25 παίρνοντας το προβάδισμα με 0-1.

Το δεύτερο σετ ήταν του Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τα ποσοστά τους στην υποδοχή, πίεσαν από το σερβίς και με τις Μαλασαϊ-Χίπε φρόντισε να ισοφαρίσει και να δώσει ψυχολογία στους φίλους του που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Η Τσανάκαλε με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο σετ προηγήθηκαν με 2-6 και 5-8 και είχαν το προβάδισμα μέχρι το 8-9. Από εκεί και μετά όμως ο Ολυμπιακός με τις Χίπε-Μαλασαϊ έφθασε στο 10-9 και λίγο αργότερα με την Λαζάρεβιτς στο 14-10.

Οι τουρκάλες μείωσαν σε 15-13, όμως ο Ολυμπιακός με μπλοκ στην Κουλάν πήγε στο 17-14 ενώ δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων έκαναν το 19-14 που έφερε εκνευρισμό στον προπονητή της Τσανάκαλε, Γιουζεϊρ Οζντουράκ που δέχθηκε την κόκκινη κάρτα που ανέβασε την διαφορά στο 20-14 και τους +6 πόντους.

Με την υπέρ του διαφορά ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει το σετ και με την Χίπε έκανε το 25-17 και το 1-1.

Το επόμενο σετ ο Ολυμπιακός έβγαλε εκ νέου την άσχημη εικόνα του πρώτου καθώς η Τσανάκαλε κατάφερε να χαλάσει την «ερυθρόλευκη» υποδοχή και να πάρει εκ νέου το προβάδισμα παγώνοντας τους πάντες.

Με την καλό σερβίς οι φιλοξενούμενες έκαναν το 3-8 και το παρά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού που μείωσε σε 8-9 με μπλοκ στην Κουλάν η Νταλ και η άουτ επίθεση της Χίπε έκαναν το 8-11, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά πήγε στο +4 με το 14-18.

Χριστοδούλου-Μαλασαϊ και Γιώτα μείωσαν σε 17-18 και η Χίπε λίγο αργότερα στο 18-19 όμως το λάθος του Ολυμπιακού και ο άσος της Γέρκοφ έκαναν το 18-21, η Κεστιρενγκόζ το 20-13 και με νέα επίθεση της Γέρκοφ η Τσανάκαλε έφθασε στο 21-25 και το 1-2.

Τα χαμόγελα για τον Ολυμπιακό επέστρεψαν στο 4ο σετ καθώς οι Πειραιώτισσες κατάφεραν να πάρουν από την αρχή τον έλεγχο του σετ και να το κρατήσουν μέχρι τέλους και με το 25-14 να στείλουν το παιχνίδι στο ταϊ-μπρεϊκ γλυτώνοντας τα χειρότερα.

Οι «ερυθρόλευκες» μετά το 5-5 επέβαλαν τον ρυθμό τους και με την Μαλασαϊ να συνεχίζει τον ξέφρενο ρυθμό της ΄έκαναν το 8-5, ενώ λίγο μετά με το  λάθος της Τσανάκαλε έγινε το 11-7.

Η αλλαγή ρόλων στην υποδοχή μεταξύ Μαλασαϊ-Λαζάρεβιτς έφερε την Σέρβα ακραία στην επίθεση με καλύτερα ποσοστά κάνοντας το 12-7 και το 15-8, ενώ η Χίπε και η υπέρβαση της Τουρκάλας πασαδόρου έκανε το 17-9.

Κάπου εκεί ο Τούρκος προπονητής έριξε λευκή πετσέτα αρχίζοντας και τις αλλαγές εν όψει ταϊ-μπρεϊκ, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με άσο της Λαζάρεβιτς έκανε το 21-19, ενώ νέος άσος της Λαμπρούση το 23-12 για να έρθει το 25-14 με άσο της Χριστοδούλου που έκανε το 2-2.

Στο ταϊ-μπρεϊκ ο Ολυμπιακός παίζοντας την πρόκρισή του ξεκίνησε καλύτερα κάνοντας το 6-3, ενώ με την Λαμπρούση και την Γιώτα το 8-5 ξεσηκώνοντας τους φίλους του στην αλλαγή τερέν…

Ωστόσο οι Τουρκάλες με ένα σερί 3-0 και τον άσο της Τουρκάν και τον πόντο της Κεστιρενγκόζ ισοφάρισαν σε 8-8, ενώ η λάθος επίθεση της Χίπε τις έφερε μπροστά με το 8-9

Η εντυπωσιακή Μαλασαϊ ισοφάρισε σε 9-9, όμως η Κεστιρενγκόζ και το μπλοκ της Νταλ στην Γιώτα έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στην Τσανάκαλε με 9-11.

Το μποκ της Γιώτας στην Γιερκόφ κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό μειώνοντας σε 10-11, ενώ η άουτ επίθεση της Κουλάν το 11-11.

Η Μαλασαϊ με κόντρα επίθεσή της κέρδισε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 12-11 προκαλώντας διαμαρτυρίες στις τουρκάλες .

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να καθαρίσει τη νίκη ωστόσο η Χίπε δέχθηκε το μπλοκ για το 12-12, ο άσος της Γιετιμόγλου έκανε το 12-13, ενώ η άστοχη επίθεση της Γερμανίδας έφερε το 12-14 και το ματς –μπολ για την Τσανάκαλε.

Το λάθος σερβίς της Γιετιμόγλου, και η άστοχη επίθεση της Κουλάν ισοφάρισαν σε 14-14 για τον Ολυμπιακό που με την Λαμπρούση επανήλθε στο 15-14 βάζοντας φωτιά σε όλους.

Τελικά η ανατροπή πρόκρισης ήρθε με μπλοκ της Χριστοδούλου στην Κουλάν που έγγραψε το 16-14 και εν μέσω αποθέωσης ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 25-17, 21-25, 25-14, 16-14) σε 117′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 16 (10/12 επ, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (7/32 επ, 2 άσσοι, 65% υπ – 45% άριστες), Μαλασάι 15 (11/23 επ, 4 άσσοι, 38% υπ – 30% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/5 επ, 2 άσσοι), Χίππε 21 (18/46 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 25% υπ – 25% άριστες), Βλαχάκη, Τσίμα, Εμμανουηλίδου.

ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ (Όζντουρακ): Κούλαν 15 (13/41 επ, 2 μπλοκ, 38% υπ – 27% άριστες), Αρίτσι 13 (8/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γέρκοφ 16 (14/42 επ, 2 άσσοι, 55% υπ – 38% άριστες), Τουρκάν 3 (1/3 επ, 2 άσσοι), Νταλ 10 (5/16 επ, 5 μπλοκ), Κέρεν 20 (19/37 επ, 1 μπλοκ) / Καγιατσάν (λ, 33% υπ – 19% άριστες), Μπαρούτ, Ουζούν, Σαχμπάζ, Γετίμογλου 1 (άσσος), Τσινάρ.