Έσπασε το ρόδι ο Παμβοχαϊκός!

Πέρασαν πέντε δύσκολες αγωνιστικές αλλά ήρθε η έκτη για να σπάσει το ρόδι για την ομάδα του Παμβοχαϊκού που επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική.

Με εξαιρετικούς τους Νίκο Παλέντζα και Μαγκαλάες Γκλαντσόουν ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να έχει σίγουρες λύσεις στην επίθεση και να χαλάσει την υποδοχή του αντιπάλου. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός υστέρησε στην υποδοχή ενώ στην επίθεση μόλις έφτασε το 43%.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση λόγω διακοπής ρεύματος. Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά με σερί 5-0 προηγήθηκε 9-2 . Ο Παναθηναϊκός απλά ισορρόπησε τον αγώνα αλλά δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και το σετ τελείωσε 25-18.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Γκλάντστοουν να πυροβολεί από τη θέση του σερβίς και να δίνει προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό 5-1. Ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Μπολζάνι και άσσο του Μπέλου μείωσε σε 14-12 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να χαλάσουν την υποδοχή του ΠΑΟ. Ο Κωτσάκης με τον Βουλκίδη πήραν δύο καθοριστικούς πόντους από το… πέναλτιγ ια το 18-13. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και ο Γκλάντσοουν με άσο τελείωσε το σετ 25-19.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να αντεπιτεθεί αλλά τα λάθη του δεν του το επέτρεπαν. Ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 16-11 αλλά οι πράσινοι έκαναν σερί 8-0 με τον Πανταλέοντα στο σερβίς και η αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε 19-16. Ο Γκλαντστόουν με επίθεση και ο Μοράλες με άσσο μείωσαν 19-18, αλλά ο Μπέλος και ο Δρογκάρης με κρίσιμους πόντους έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 22-19 και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν. Ο Γκλάντσόουν πήρε δύο άσσους, ενώ Παλέντζας και Βουλκίδης αύξησαν το σερί σε 5-0 (24-22), ο Μπέλος μείωσε 24-23 και ο Μπολζάνι έκανε λάθος και το σετ ολοκληρώθηκε 25-23.

Ο διαγώνιος του Παμβοχαϊκού Νίκος Παλέντζας δήλωσε: «Επιτέλους κάναμε μία νίκη που την θέλαμε πολύ. Δείξαμε χαρακτήρα και διαχειριστήκαμε την πίεση που είχαμε τις προηγούμενες μέρες. Βγάλαμε καλό σέρβις, είχαμε αποτελεσματικό μπλοκ – άμυνα και είχαμε θετική σκέψη ακόμα και όταν έγιναν οι ανατροπές στο 3ο σετ. Το τρίποντο έσπασε το κακό. Κλείσαμε την κακή παρένθεση μετά από πέντε ήττες. Θα μας βοηθήσει πολύ και ψυχολογικά. Τώρα έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Ηταν η πρώην μου ομάδα και ξέρω καλά πως πρόκειται για μία πολύ καλή ομάδα, με καλό προπονητή, καλούς παίκτες και ωραία έδρα. Πρέπει να τα δώσουμε όλα για να νικήσουμε».

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Κόνραντ Γκούζντα δήλωσε: «Εσβησαν τα φώτα και όταν άναψαν μάλλον δεν το πήραμε χαμπάρι… Κάναμε πολύ κακή εμφάνιση και ειδικά εγώ δε βοήθησα όσο έπρεπε. Η υποδοχή μας δεν ήταν καλή, ταλαιπωρήθηκε ο πασαδόρος μας και οι επιθετικοί δεν πήραν τις μπάλες που έπρεπε. Δε μπορώ να δώσω μία εξήγηση. Ηταν μία κακή μέρα. Μου θύμισε την κακή εμφάνιση που κάναμε στην πρεμιέρα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Το μυαλό μας γυρίζει πλέον στον αγώνα του Σαββάτου με τον Εθνικό Πειραιώς στην έδρα μας. Θα τα δώσουμε όλα εκεί για τη νίκη».